SEO’da Anahtar Kelime Araştırması ve Rekabeti Hakkında Merak Edilenler

SEO’da Anahtar Kelime Araştırması ve Rekabeti Hakkında Merak Edilenler

SEO hakkında konuşulmaya başlandığında ilk merak edilen konulardan birisi olmuştur. Hangi anahtar kelimeye çalışmalıyım? En çok tıklanan anahtar kelimeler nelerdir? Hangi anahtar kelimede daha kolay ilk sıralara gelebilirim?

Bu soruların temelinde anahtar kelime rekabeti yatıyor. Ve bu rekabet oranları birçok algoritma ile hesaplanarak ortaya çıkıyor. Yapmamız gereken ise bu rekabet oranlarını iyi analiz ederek, kendi projenizin bu rekabet ortamındaki yerini doğru belirleyip, doğru anahtar kelimeleri hedeflemektir. Şimdi bu konuları anahtar kelime analizleri ile örneklendirelim.

anahtar kelime rekabeti

Anahtar kelime Rekabeti Nedir?

 

Anahtar kelime rekabeti, belir bir anahtar kelimede arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkan websitelerinin sanal otorite güçlerine göre belirlenmektedir. Bu sıralamayı 1. Sıradan 100. Sıraya kadar algoritmik bir ölçeğe göre dizilmektedir. Bu noktada en güçlü içeriğe, en güçlü backlink gücüne, en fazla marka bilinirliğine ve en fazla index sayısı gibi sayacağımız yüzlerce farklı kritere bağlı olarak, bir anahtar kelimede websiteleri sıralama alır. Bunların toplamından anahtar kelime rekabeti ortaya çıkmaktadır.

Burada yeni başlatılan e-ticaret veya içerik sistemlerinin anahtar kelime belirlerken bu rekabet analizlerini çok iyi analiz ederek seçmesi, ilk sayfaya gelme oranlarını çok büyük ölçüde etkilemektedir.

Ahrefs gibi analiz yazılımları bu nokta bize bir öngörü sunar. Eğer global anlamda bir yatırım içerisine girilecek ise ilk olarak global rakiplerin analiz edilmesi ile çalışmalara başlanır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde amazon.com’un sanal otorite ve organik trafik tahminlerini görüyoruz. Burada verilen bilgilere göre Amazon.com 96 Domain Rating gücüne sahip. 3 milyardan fazla backlink sayısı ve 552 milyon aylık organik trafiği olduğunu görüyoruz. Bu bilgilerde bizi ilgilendiren taraf ise, projeye ait nekadar backlink var ve bu backlinklerden gelen güç domain rating puanını nasıl etkilemiş. Projenin içerik gücü ve index sayısı ne kadar. En önemli sinyallerden birisi olan marka bilinirliği ne durumda?

Ekran görüntülerinde görüldüğü gibi, amazon markası dünya çapında 345 milyon aranmaya sahip. İlk sırada Amerika 112 milyon 2. Sırada Almanya 39 milyonla takip ediyor. Eğer global bir oyuncu olacaksanız, websitenizde olması gereken bazı değerleri net olarak görebiliyorsunuz. Hatta bu değer size, hangi çapta bir oyuncu olabileceğiniz konusunda bir fikir veriyor.

amazon sanal otorite gücü ahrefs

 

amazon marka aranması

Bu gibi analiz sonuçları ile rakipler hakkında net bilgi alarak, anahtar kelime belirme konusunda da net fikirler ortaya çıkmaktadır. Eğer yeni kurulmuş bir web siteniz var ise, bu analizlerine göre ve hedefe göre ilk yıl da SEO çalışmalarına ne kadar bütçe ayıracağınız belirlenmiş olur. Çok yüksek bütçe ile daha rekabetli kelimelere, düşük bütçe ile rekabeti ve aranması az anahtar kelimelere çalışma yaparsınız. Lütfen şu hataya düşmeyin. Çok düşük sanal otorite gücü ile büyük hallere kapılıp, rekabeti yüksek anahtar kelimelere çalışarak zaman ve bütçe kaybetmeyin. SEO ne kadarda tahminler ile yapılan bir çalıma olsa da, bu tahminlerin altında yatan birçok teknik analiz yatmaktadır. Bu teknik analizler çok büyük oranda doğru çıkmaktadır.

rekbeti düşük anahtar kelime

 

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment