Search Console, Verileri Toplu Olarak Dışa Aktarma Özelliğini Duyurdu

Search Console, Verileri Toplu Olarak Dışa Aktarma Özelliğini Duyurdu

Google, 21 Şubat 2023 Salı günü itibari ile, verileri Search Console’dan Google BigQuery’ye sürekli olarak aktarmanıza olanak tanıyan yeni bir özellik olan, toplu veri dışa aktarma özelliğini duyurdu. ( Kullanıma sunmanın yaklaşık bir hafta süreceğini unutmayın, bu nedenle hemen erişiminiz olmayabilir. )

BigQuery projenize günlük veri dökümü almak için Search Console’da bir dışa aktarma yapılandırabilirsiniz. Veriler, gizlilik nedenleriyle filtrelenen anonimleştirilmiş sorgular dışında tüm performans verilerinizi içerir; başka bir deyişle, toplu veri dışa aktarımı, günlük veri satırı sınırından etkilenmez . Bu, verilerinizi diğer veri kaynaklarıyla birleştirerek ve gelişmiş analiz ve görselleştirme teknikleri kullanarak maksimum potansiyeline kadar keşfedebileceğiniz anlamına geliyor.

Bu veri dışa aktarımı, özellikle on binlerce sayfası olan büyük web siteleri veya günde on binlerce sorgudan (veya her ikisinden) trafik alan web siteleri için yararlı olabilir. Küçük ve orta ölçekli siteler zaten tüm verilerine kullanıcı arabirimi, Looker Studio bağlayıcısı (eski adıyla Data Studio) veya Search Analytics API aracılığıyla erişebilir .

Toplu veri dışa aktarımını ayarlama

Yeni bir rapor yapılandırmak için BigQuery hesabınızı verileri alacak şekilde hazırlamanız ve ayrıntılarınızı Search Console ayarlarında ayarlamanız gerekir. Adım adım kılavuz için Yardım Merkezi’ne bakın , ancak genel olarak süreç iki aşamaya ayrılır:

Bulut projenizi hazırlayın ( Google Cloud Console içinde ): Buna, projeniz için BigQuery API’nin etkinleştirilmesi ve Search Console hizmet hesabınıza izin verilmesi dahildir.
Dışa aktarma hedefini belirleyin ( Search Console içinde ): Buna, Google Cloud proje kimliğinizi sağlama ve bir veri kümesi konumu seçme dahildir. Yalnızca mülk sahiplerinin toplu veri dışa aktarımı ayarlayabileceğini unutmayın.

Kaynak: https://developers.google.com/search/blog/2023/02/bulk-data-export

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.