LOADING

Google Passage Ranking Nedir? Ne Zaman Yayına Alınıyor

by SEO UZMANI Şubat 24, 2021
Google Passage Ranking

Google Passage indeksleme konusunda duyuru yaptığında, bu duyuruyu birçok profesyonel SEO uzmanı yeni bir indexleme güncellemesi olarak algılamıştı. Google bunu “indeksleme” olarak adlandırdı ama sonra bana bunun indekslenme değil, bunun bir sıralama meselesi olduğunu bildirmişti. Neden böyle çağırdılar? Hiçbir fikrim yok. Ancak en azından Google resmi olarak kamuya açık kanallarda bu konu hakkında birçok bilgi yayınladı.

Google bunu “pasaj indeksleme” olarak ilk duyurduğunda, vay canına – Google şimdi tek tek pasajları indeksliyor şeklinde algılanmıştı. Görünüşe göre hayır, Google bunu yapmıyor.

Passage  Ranking Nedir ?

Passage Ranking kısaca bir içeriğin içindeki farklı paragrafların ayrı arama sorgularında yer alacağı bir güncellemedir. Normalde uzunda olsa bir içerikte en büyük etkiyi url ve buna bağlı başlık yapıyordu. Bu güncelleme ile birlikte uzun içeriklerin içerisinde geçen farklı paragraf konuları ayrı aranma sorgularında da yer alacak. Buda her zaman SEO eğitimlerimde bahsettiğim, bir konuyu onlarca farklı içerik yerine tek bir içerikte çok detaylıca anlatılması konusuydu. Bu şekilde zengin içeriklerin bundan sonra çok daha fazla trafik alacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Passage Ranking Güncellemesi Ne zaman Yapıldı?

Passage Ranking güncellemesi Danny Sullivan’ında bildirdiği gibi 11 Şubat 2021 tarihi itibari ile ABD’de İngilizce sorgularda başlatıldı. Yakın tarihte diğer ülke ve dillerde yayına alınması bekleniyor.

Social Shares

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *