Google News’te En Çok Alıntı Yapılan Haberler İçin Yeni Etiket Sistemi

Google News’te En Çok Alıntı Yapılan Haberler İçin Yeni Etiket Sistemi

Her türlü kaynaktan gelen bilginin yaygın olarak bulunması, dünyanın dört bir yanından yeni gerçekleri ve bakış açılarını öğrenmek için harikadır. Ancak, hangi bilgilerin güvenilir olduğunu ve hangilerinin olmadığını belirlemeyi de zorlaştırabilir.

Bu haftanın başlarında Sundar, ( Sundar Pichai : CEO of Google and Alphabet) Google’ın Ukrayna’daki savaşın gerçekleri ve gerçekleri hakkındaki yanlış bilgilerle mücadeleye yardımcı olmak için 10 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Buna, yanlış bilgi ve dezenformasyon konusunda bölgeye özel araştırmalar yürütmek için düşünce kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla yeni ortaklıklar ve gerçek kontrol ağlarını ve kâr amacı gütmeyen kuruluşları desteklemek için nakit hibelerde buna dahildir.

2 Nisan’daki Uluslararası Doğrulama Günü, bu karmaşık bilgi ortamında gerçek kontrolün temel değerinin iyi bir hatırlatıcısıdır. Bunu verimli bir şekilde yapmak için kaynakları kontrol etmek, değerli bağlamları elde etmek ve bilgileri değerlendirmek için kullanımı kolay araçlara sahip olmak yararlıdır. Yardım için Google’ı kullanmanın dört yolu:

Bilgileri değerlendirmeye yönelik ipuçları, doğrudan Arama’da

Bazen bir haber çıktığında veya yeni bir konu trend olduğunda, aradığınız bilgi henüz geniş çapta mevcut değildir. Bu anlarda, Arama , arama sonuçlarınızda, bir dizi kaynağın bir konuyla ilgili bilgileri yayınlamasının zaman alabileceğini belirten bir bildirimi otomatik olarak gösterir . Bu bildirimler şu anda dünya çapında 20’den fazla dilde mevcuttur.

Bugünden itibaren, ABD’deki İngilizce aramalarda, bu bildirimler ayrıca bilgileri çevrimiçi olarak değerlendirmenize yardımcı olacak ipuçları da içerecek – bir konuda bir kaynağın güvenilir olup olmadığını kontrol edebileceğinizi veya daha fazla bilgi olduğunda daha sonra geri dönebileceğinizi hatırlatır. Bilgi okuryazarlığı uzmanlarının araştırmalarına dayalı olarak, çevrimiçi bulduğunuz bilgilerde gezinmenize yardımcı olacak işaretçiler içeren yeni kaynak sayfamıza da göz atabilirsiniz . Burada, güvenilirliğini anlamak için bir içeriğin yazarı hakkında araştırma yapmak veya hâlâ alakalı olduğundan emin olmak için yayın tarihini kontrol etmek gibi yeni bilgilerle karşılaştığınızda yararlı hatırlatıcılar bulabilirsiniz.

Bu GIF, hızla gelişen konulara ilişkin bildirimlerde yeni bilgi okuryazarlığı ipuçlarının nasıl görüneceğine dair bir örnek gösterir. "Havayolu pilotu tarafından filme alınan UFO" sorgusu için GIF, sonuçların hızla değiştiğine dair bir bildirim ve daha fazla bilgi mevcut olduğunda kaynağı kontrol edebileceğinizi veya daha sonra geri gelebileceğinizi öneren bilgi okuryazarlığı ipuçlarını gösterir.

Hızla gelişen durumlar için bildirimlere ilişkin yeni bilgi okuryazarlığı ipuçlarına bir örnek.

En çok alıntı yapılan kaynaklar için yeni bir etiket

Diyelim ki yerel bir haber kuruluşu, yerel okul bölgenizdeki sorunları araştıran bir araştırma hikayesi yayınladı. Hikaye o kadar büyük ki, diğer birçok medya kuruluşu tarafından ele geçiriliyor. Ama ya yerel sakinler için benzersiz bir bağlamı olan orijinal hikayeyi görmediyseniz? Diğer haber kuruluşları tarafından sıkça alıntılanan haberleri belirlemenize yardımcı olacak bir yol sunuyoruz ve size bir haber için en yararlı veya alakalı bilgileri bulmanın basit bir yolunu sunuyoruz.

Bu etiket En Çok Okunan Haberler ‘de görünecek. Diğer yayıncılar bağlantı vererek alakalarını belirttiği sürece, bir araştırma makalesinden, bir röportaja, duyuruya, basın açıklamasına veya yerel bir habere kadar her şeyde bulabileceksiniz. İnsanların, çalışmaları bir hikayeye benzersiz bir değer katan yayıncıları ve gazetecileri keşfetmesini ve onlarla etkileşim kurmasını daha da kolaylaştıran orijinal haberciliği yükseltme potansiyeliyle özellikle ilgileniyoruz .

En çok atıfta bulunulan etiket, yakında ABD için İngilizce olarak mobil olarak piyasaya sürülecek ve önümüzdeki haftalarda dünya çapında kullanıma sunulacak.

Bu GIF, yeni "çok alıntılanan" etiketin En Çok Okunan Haberler'de nasıl görünebileceğinin bir örneğini gösterir. Etiketli Tampa Bay Times'dan Major League Baseball hakkında bir hikaye, ESPN ve aşağıdaki diğer haber kuruluşlarından hikayeler ile birlikte gösterir.

“En çok alıntı yapılan” özelliğin En Çok Okunan Haberler ‘de nasıl görünebileceğine dair bir örnek

Bağımsız doğrulama kuruluşlarından gerçek kontroller

Google’daki doğruluk kontrolü özellikleri, bağımsız teyit kuruluşları tarafından doğrulanmış bilgileri kolayca bulmanın başka bir yoludur. İtiraz edilebilecek bir konu aradığınızda, sonuçlarınızda doğrulama makaleleri görebilirsiniz. Bu sonuçlar, yapılan bir iddia hakkında bağlam elde etmenize yardımcı olacak snippet’leri görüntüler. Ayrıca, masaüstünde Google Haberlere göz attığınızda, günün en çok okunan haberleriyle ilgili olduğunda bölgenizdeki bağımsız yayıncıların yakın zamanda doğrulanmış iddialarını görebilirsiniz.

Duyduğunuz belirli bir konuyu veya hikayeyi doğrulamak mı istiyorsunuz? Google’ın Doğruluk Kontrolü Gezgini , hakkında sorularınız olan farklı konuları aramanıza olanak tanır. Bu araç, dünyanın her yerinden saygın yayıncılardan 150.000’den fazla doğruluk kontrolü toplar.

Bu GIF, Fact Check Explorer'da yapabileceğiniz bir arama örneğini gösterir. Bu örnekte, bir kişi "kuş ateşi" ifadesini arar ve bu iddiayı doğrulayan sonuçları alır.

Fact Check Explorer’da yapabileceğiniz bir arama örneği.

Herhangi bir çevrimiçi sayfa hakkında daha fazla bilgi edinin

Bunu daha önce hepimiz yaşadık: İnternette bakıyorsunuz ve daha önce duymadığınız bir web sitesindeki bir hikayeyle karşılaşıyorsunuz. Bu gibi durumlarda, kaynağı kontrol etmek faydalı olacaktır – örneğin, popüler bir yeni yatırım seçeneği hakkında bilgi arıyorsanız, finans konusunda uzman bir kaynağın tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olmak istersiniz. Bu sonuç hakkında , doğrudan aramada kaynağı kontrol etmek kolaydır.

Bu GIF, bir kaynak ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bu Sonuç Hakkında'yı nasıl kullanabileceğinizin bir örneğini gösterir. NFT'lere yatırım yapmakla ilgili bir aramada bir sonuç için Bu Sonuç Hakkında paneline tıklayan bir kişiyi gösterir ve sonucun kaynağı hakkında bilgi ve konuyla ilgili diğer kaynaklardan gelen bilgileri gösterir.

Bir kaynak ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bu Sonuç Hakkında’yı nasıl kullanabileceğinize dair bir örnek.

Herhangi bir arama sonucundaki üç noktaya dokunduğunuzda, “bu sayfa hakkında daha fazlası” bağlantısını tıklayarak şunları yapın:

  • Kendi sözcükleriyle kendilerini nasıl tanımladıklarına dair bir fikir edinmek için kaynak hakkında bilgi edinin.
  • İkinci kez bakmak için web’deki diğer kişilerin bir site hakkında neler söylediğini öğrenin
  • Bir dizi kaynağın neler söylediğini görmek için konuyla ilgili en çok konuşulan haberler gibi ek bağlam öğrenin.

Bu özellikler yakında dünya çapındaki tüm İngilizce aramalar için kullanılabilecektir.

Doğrulama denetleyicilerini küresel olarak desteklemek

Ayrıca, Google Haberler Girişimi aracılığıyla dünya çapında gerçekleri denetlemeyi desteklemek için bir dizi yeni çabayı da destekliyoruz . Kar amacı gütmeyen Poynter Enstitüsü’ndeki Uluslararası Doğrulama Ağı (IFCN) ile dünya çapında teyitçilere ve endüstri uzmanlarına eğitim ve kaynak sağlamak için ortaklık yapıyoruz. IFCN, ortaya çıkan konularda işbirliğini teşvik etmek, tacize karşı teyitçileri desteklemek ve dijital araçlar ve teknikler üzerine bir dizi atölye çalışmasına ev sahipliği yapmak için bir program oluşturacak. Yetersiz temsil edilen topluluklardan katılımcıların bu yıl Oslo’da düzenlenecek olan Global Fact 9 etkinliğine katılmalarına yardımcı olmak için de destek verilecek.

Ek olarak, bir dizi başka teyit kuruluşuyla ortaklık yapıyoruz:

İnsanların çevrimiçi ortamda yanlış bilgileri tespit etmelerine yardımcı olmaya ve uzun vadede gerçek kontrol ekosistemini desteklemeye kararlıyız ve bugünün duyurularının ve ipuçlarının insanların çevrimiçi bilgi gezinme konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmasını umuyoruz.

Daha fazla ipucu ve en iyi uygulama için, factcheckingday.com adresinde Uluslararası Doğrulama Ağı tarafından bir araya getirilen kaynaklara göz atın . Ve eğer bir gazeteciyseniz, GNI Eğitim Merkezi’ne bakın .

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.