Google Mühendislerinden John Mueller : Aynı IP’de Birden Fazla Site Sorun Değil, Benzer İçerik Sorun

Google Mühendislerinden John Mueller : Aynı IP’de Birden Fazla Site Sorun Değil, Benzer İçerik Sorun

Google’dan John Mueller düzenli olarak yapmış olduğu webmaster toplantılarında, aynı IP adresinde birden fazla siteye sahip olmanın doğası gereği bir sorun olmadığını açıkladı.

Ancak, bu sitelerin çok benzer içerikleri varsa sorun olabilir.

Bu konu, bir web yöneticisi merkezi ofis saatleri Hangout’u sırasında gündeme geldi. Bir kişi, aynı IP adresindeki birden çok site arasındaki trafiğin azalmasından endişe duyuyordu.

Google’dan John Mueller bu konuda detaylı olarak bilgi verdi.

“Hepsi aynı IP adresi – bu bizim için gerçekten sorun değil. Sitelerin aynı IP adresinde olması gerçekten yaygın bir durumdur. İnternet böyle işliyor. Pek çok CDN (içerik dağıtım ağı), farklı siteler için de aynı IP adresini kullanır ve bu da gayet iyi birşeydir.

Bence karşılaşabileceği daha büyük sorun, tüm bu sitelerin çok benzer olmasıdır. Dolayısıyla, bizim bakış açımızdan, algoritmalarımız buna bakıp “bu bir tür giriş siteleri koleksiyonu” diyebilir – esasen aynı ürüne yönlendiriliyorlar gibi gözükebilir.

Sitelerdeki içerik muhtemelen çok benzer olabiliyor. O zaman, bizim açımızdan, bu sayfalardan birini seçip dizine ekleyeceğimizi ve arama sonuçlarında göstereceğimizi söyleyebiliriz. Bu, bakabileceğimiz bir varyasyon olabilir. Uygulamada, bu sitelerden biri arama sonuçlarında görünecektir.

Öte yandan, algoritmamız da buna bakıyor ve bunun açıkça birisinin bir dizi network siteleriyle işleri abartmaya çalıştığını ve hepsini indireceğimizi söylüyor olabilir.

Bu yüzden burada yapmayı önerdiğim şey, gerçekten bir adım geri adım atmaya çalışmak ve daha az siteye odaklanmak ve bunları gerçekten güçlü, gerçekten iyi ve benzersiz kılmak olacaktır.”

 Bildiğiniz üzere ülkemiz kiralık E-ticaret yazılım kanalı çok büyük bir sektör haline geldi. Büyümeye de devam ediyor. Bu tür şirketlerde yoğun gördüğümüz durumda ise aynı ip adresi içinde barındırılan yüzlerce web sitesi bulunmaktadır. Firma sahipleri bu detayı unutup özellikle XML ürün çekme yöntemi ile ürün eklediklerinde, gelecekte çok büyük hayal kırıklıkları ile karşılaşabilirler. Bu yüzden ilk önerimiz kesinlikle ürün adları ve özelliklerinde özgünleştirmeye gidin. Detaylı açıklamalar ile ürün sayfa kalitesini arttırın. Ayrıca da mümkünse size özel ip adresi talep ediniz.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.