Google: Manuel Cezadan Sonra Eski Sıralamalarınızı Beklemeyin

Google: Manuel Cezadan Sonra Eski Sıralamalarınızı Beklemeyin

Google’dan John Mueller, site sahiplerinin manuel bir cezadan kurtulduktan sonra arama sıralamalarının önceki seviyelere geri dönmesini beklememesi gerektiğini söylüyor.

Bu konu, 8 Eylül 2020’de düzenlenen bir Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout’unda ele alındı.

Bu konuda problemi olan bir site sahibinin “Bağlantılar kaldırıldığında ceza kaldırıldı. Öyleyse neden sıralamalar geri dönmedi? Şeklinde soru sorması üzerine John Mueller,

“Sitede yalnızca 200 geri bağlantı varsa ve hepsi kaldırıldıysa, bu, sıralamalar üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, sitede milyonlarca bağlantı varsa, 200 kötü bağlantının kaldırılması minimum etkiye sahip olacaktır.”

“… Sonucu net olarak söylemek imkansız. Gerçek etkinin ne olacağını n söyleyemediğim bir şey.” Şeklinde devam etti.

Burada özet olarak bir site Google’dan manuel ceza alırsa, bu sitenin bir zamanlar yapay olarak sıralandığını anlamına gelir. Bu site cezadan kurtulduktan sonra tamamen farklı bir yapı ile sıralanmaktadır. Bu sebeple sıralamaların eski zamanda ne kadar yapay şişirildiğine bağlı olarak değişiklikte bu ölçüde şiddetini gösterecektir.

Konuyu detaylı olarak görmek isteyenler aşağıdaki  8 Eylül 2020’de düzenlenen Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout’undan izleyebilirler. Bu konu 13. dakidan sonra ele alınmaktadır.

 

 

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment