Google Keşfet Alanında Öne Çıkmanın İpuçları! Google Discover

Google Keşfet Alanında Öne Çıkmanın İpuçları! Google Discover

Google Discover” ya da Türkçe ifadeyle “Google Keşfet” alanı, siz daha henüz bir arama yapmadan, kişiye özel içerikler sunan bir yer! Kişiye özel servislerin sürekli yükseldiği bu dönemde, siz de Google Keşfet alanında yerinizi alın! Nasıl mı?

Google Keşfet Nedir

Google Keşfet alanı, eskiden Google Feed olarak isimlendiriliyordu. Daha önce Google’da bir arama yaptıysanız, bu sorgular sürekli olarak kaydediliyor. Sonraki aramalarınızda, geçmişte ilgilendiğiniz konu başlıklarına göre, size içerik önerileri sunuluyor.

Netflix abonesiyseniz, ne demek istediğimizi hemen anlamışsınızdır. Orada da, beğendiğiniz belgesel veya dizilere göre size izleyebileceğiniz öneriler sunuluyor. İşte Google Discover da bu mantıkla çalışıyor diyebiliriz.

Google Keşfet Nasıl Çalışır? İçeriklerimle Markam Bu Alanda Yer Alabilir Mi?

Google Keşfet, iki ana kategori üzerinden işleyen bir sistem:

1. Son haberlerin de öne çıktığı Google Haberler
2. Kullanıcıların hangi başlıklarla ilgilendiğini araştıran diğer sistem Kullanıcı Niyeti & SEO

Google artık, sadece arama yapılan anahtar kelimelere değil, ayrıca arama yapan kişiye de odaklanıyor! Onun bugünlerde öncelikli amacı, kullanıcıyı daha iyi tanımak ve öncelikle kullanıcıyı keşfetmek.

Peki bunu nasıl yapıyor? İşte Google Keşfet sisteminin kullanıcıda odaklandığı başlıklar:

Arama geçmişi
Tarayıcı geçmişi
Uygulamalarda nasıl hareket edildiği
Konum
Google için “İlgi Alanları” başlıca terimlerden birisi. Nelerle hatta neden ilgilendiğiniz, sürekli takip ediliyor.

Tuttuğunuz takım, hobileriniz, web dünyasında eğlence için neleri tercih ettiğiniz, hangi markalara ilgi duyduğunuz, bunların hepsi düzenli olarak bir sistem içerisinde kaydediliyor. Bu nedenle, Google Keşfet üzerinden restoran önerisi ya da alışveriş önerisi alırsanız şaşırmayın!

Markanız Ürünleriniz Servisleriniz Google Tarafından Öne Çıkarılsın!
SEO dünyası, Google Search Console üzerinden, Google Keşfet alanındaki yoğun trafiği keşfedince, bu alan için de yatırım yapmaya başladı. Sizce, bahsedilen trafik hangi sektörleri içeriyor? İşte yanıtlar:

Yeni siteler / %46
E-ticaret siteleri / %44
Eğlence siteleri / %7
Seyahat & Turizm / %2
Geri kalan %1 için de sektörler şu şekilde:

B2B
Otomotiv
Eğitim
Finans
Sağlık
Google Keşfet Hangi Sektörleri Etkiliyor

Bu konuyla ilgili 1 yıl süren detaylı bir araştırma yapılmış. Araştırma sonuçlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz. Böylece; içeriklerinizin kullanıcılara özenle sunulan bu alanda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Araştırma Sonuçları
1. Haber Siteleri, Toplam Tıklamaların %99’unu Oluşturuyor:
Haberler, trafik açısından %46 gibi bir yüzdeye sahip olmasına rağmen, tıklamalarda şampiyon!

Google Keşfet Araştırma Sonuçları

Bazı haber siteleri, Google Keşfet alanından yoğun trafik alabiliyor. Örneğin, toplam trafiğin %30’u sadece “Keşfet” alanından gelebiliyor!

2. Blog Postları Tüm Sektörler İçerisinde En Güçlüsü!

Haber içeriklerinin gücü dışında, en güçlü alan blog içerikleri! Çünkü, içeriğin kendisi ya da ürün sayfaları toplamda en çok tıklama alan yerler. Blog içeriğinin kalitesi de bir o kadar önemlidir. Aşağıda kısaca içerik kalitesi konusunu özetleyelim;

“Site içeriğimizde kullandığımız metinler, özgün ve okuyuculara keyif veren bir akışta olması en önemli konular arasındadır. Sitemiz için hazırladığımız yazılarımız ne kadar kaliteli ve doğal olursa, o kadar kişi içeriklerimizi okuyacak ve sayfamızda zaman geçirecektir. İçeriklerimizde kullandığımız görsellerimiz de en az metin içeriklerimiz kadar önem teşkil etmektedir. Sitemizde kullandığımız görsellerimizin özgün ve kaliteli olması hem sitemizin kalite puanını yükseltecek hem de ziyaretçilerimizin gözünde özgün bir izlenim bırakacaktır.”

Örneğin; makyaj malzemeleri satıyorsanız, Google, “Keşfet” alanında kaliteli içeriklerinize yer verebilir. Sağlıklı beslenme, spor gibi endüstrilerde ürün satışı yapıyorsanız ya da mesela bir diyetisyenseniz, yine bu alandan tıklama alma şansınız çok yüksek. Üstelik, Google, sunduğunuz ürün ve servislerle ilgilenen kişileri veri üzerinden seçecektir!

3. Blog İçeriklerinin Ömrü Ne Kadar?
Yalnızca Google Keşfet alanı için düşündüğümüzden, blog içeriklerinizin öne çıkarılma süresi doğal olarak kısa! Çünkü her gün binlerce içerik üreten binlerce marka var. Hatta, milyonlarca!

Yine de, içerikleriniz 3-4 gün keşfet kısmında öne çıkarılacaktır. En yoğun trafiği de ilk günlerde alırsınız. Başarılı bir içerik ekibiniz varsa, her 4 günde bir içerik üretmek aslında hiç de zor değil! Böylece, her gün için bir şansınız var demektir.

“Evergreen” diye tabir edilen, ömrü uzun içerikler de var! Bu kategorideki içerikler sürekli olarak trafik almaya devam ederler.

Google Keşfet’te Öne Çıkmak İçin SEO Teknikleri

Şimdi gelelim, asıl konuya. Google Keşfet bölümünde markamızla, ürünlerimizle, içeriklerimizle yer almak için neler yapmalıyız? SEO teknikleri nelerdir? İşte cevaplar:

1. Mobil dostu bir siteniz olmalı.
Çünkü, bu alan sadece mobil araçlar için geçerli! Masaüstü için değil! Bildiğiniz gibi Google Search Console üzerinde “Mobil Kullanılabilirlik Raporu” denen bir alan var. Bu alanı inceleyerek mobildeki başarınızı sürekli test edin.

2. Sunduğunuz servisler, hizmetler, ürünler konusunda detaylı ve spesifik olun!
Örneğin, spor ürünleri satıyorsanız, içerikleriniz bu ürünlerle ilgili olmalı!

3. Kullanışlı, işe yarayan, bilgilendirici içerikler üretin.
Koşu ayakkabısı satıyorsanız, sadece ayakkabınızı tanıtmayın. Örneğin; kış günlerinde koşu yaparken nelere dikkat edilmeli? Bunun gibi değer katan içeriklere odaklanın.

4. Görsel çok önemli bir konu olmasına rağmen hep gözden kaçıyor!
İçeriklerinizde görsellerin teknik kalitesi de dahil, kalitesine önem verin! Büyük boyutlu görseller %5 oranında daha fazla tıklama getiriyor. Yine de, görünüm daha ön planda olacaktır.

5. Video stratejinizi tekrar gözden geçirin.
Günümüzde, kullanıcılar her şeyi görsel olarak algılama niyetinde. Videonun sürekli büyümesi de bu yüzden. Bu anlamda ayrı bir YouTube stratejisi belirlemenizde de fayda var.

Özet:
Google Keşfet alanı, kullanıcılara, onların ilgi alanlarına bakarak içerikler sunar. Haber içerikleri, Google Keşfet alanında tıklama alma bakımından en önde yer alıyor. Markanız için düzenli olarak içerik üretin, çünkü içeriğiniz ne kadar yeniyse, şansı da bir o kadar yüksektir. “Evergreen” içerikler, içerik stratejinizde mutlaka olmalı ki, SEO başarınıza bir süreklilik katabilsinler. Sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Hedef kitlenize uygun, anlamlı içerikler üretin. Görsel kalitesini ve video içeriği ihmal etmeyin.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.