Google JavaScript SEO’nun Temelleriyle İlgili Yeni Bir Kılavuz Yayınladı

Google JavaScript SEO’nun Temelleriyle İlgili Yeni Bir Kılavuz Yayınladı

Google, JavaScript SEO’nun temellerini ele alan yeni bir geliştirici belgesi yayınladı.

Kılavuz Google’ın Martin Splitt ve Lizzi Harvey tarafından yazılmıştır. Martin Splitt, yakın zamanda konuyla ilgili bir video dizisi hazırlayarak JavaScript SEO konusunda bir otorite haline geldi.

Kılavuz, video dizisinde anlatılanların çoğunu ele alıyor ve Google tarafından indekslenen JavaScript içeriğini almaya odaklanıyor.

İşte kılavuzda yer alan bilgilerin kısa bir özeti.

Rehberde Neler Var?

Kılavuz, JavaScript içeriğini işlemenin üç aşamalı işlemini (tarama, oluşturma, dizine alma) açıklayarak başlıyor.

Ardından, JavaScript içeriğini Google’a uygun hale getirmek için birkaç basit ipucu gözden geçiriliyor.

Bu ipuçlarından Örnekler:

  • Özgün başlıklar ve Snippets:JavaScript, meta açıklamasını ve başlığını değiştirmek için kullanılabilir.
  • Uyumlu kod yazımı:Kodunuzun Googlebot ile uyumlu olduğundan emin olmak için Google’ın JavaScript sorunlarını gidermek için yönergeleri izleyin .
  • HTTP durum kodları:Googlebot’a bir sayfanın taranmaması veya dizine eklenmesi gerekip gerekmediğini veya bir sayfanın yeni bir URL’ye taşınıp taşınmadığını bildirmek için anlamlı bir durum kodu kullanın.
  • Meta robots etiketlerini dikkatli kullanın:Google, robot meta etiketini beklendiği gibi çalışmayabileceğini değiştirmek için JavaScript’i kullandığı konusunda uyarı verir. Robots meta etiketinin içeriğini değiştirmek için JavaScript kullanmak istiyorsanız, meta etiketin değerini “noindex” olarak ayarlamayın.
  • Lazy-loading:Bant genişliğinden tasarruf etmek ve performansı artırmak için, yalnızca kullanıcı onları görmek üzereyken görüntüleri yüklemek için tembel yükleme özelliğini kullanın.

Kılavuzun tamamını buradan okuyun .

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment