Google Haberler için SEO

Google Haberler için SEO

Dahili bağlantılar haber bültenime eşlik edecek bir parça olarak, makale etiketleri ve konu sayfaları için ayrıntılı bir kılavuz yazmayı amaçlamıştım . Bununla birlikte, SEO’da özellikle haber yayıncıları ile ilgili o kadar çok değişiklik ve gelişme oldu ki, bir haber bülteni baskısında özetlemeyi garanti ediyor.

Bol Google Güncellemesi

Muhtemelen yakın zamanda bir Google temel algoritma güncellemesi olduğunu bileceksiniz. Aslında, art arda birden fazla güncelleme oldu. Hatta bazıları sunumlarında örtüşüyordu.

2022, büyük Google güncellemeleri için yoğun bir yıl oldu. Masaüstü güncellemesi için sayfa deneyimini Şubat’ta, ardından Mart’ta ürün incelemeleri güncellemesini yaşadık .

Mayıs ayında geniş bir çekirdek algoritma güncellemesi kullanıma sunuldu ve Temmuz ayında başka bir ürün inceleme güncellemesi gelene kadar uzun süre beklememiz gerekmedi .

Ağustos ayında işler daha da kızıştı. İlk olarak, önceden duyurulan Faydalı İçerik Güncellemesi 25 Ağustos’ta kullanıma sunuldu ve 9 Eylül’de belirgin bir şekilde tamamlandı .

12 Eylül’de Google başka bir geniş çekirdekli algoritma güncellemesi sunmaya başladığından, durumu değerlendirmek için zar zor zamanımız oldu. Sekiz gün sonra, 20 Eylül’de Google, başka bir ürün inceleme güncellemesini kullanıma sunmaya başladığını duyurdu.

Bu haber bülteninin yazıldığı tarihte, bu son Google güncellemelerinin her ikisi de hâlâ uygulanma sürecindedir ve henüz resmi olarak ‘tamamlanmamıştır’.

(Güncelleme: Tipik bir şekilde, bu haber bültenini gönderdikten bir gün sonra her iki güncellemenin de kullanıma sunulduğu bildirildi.)

Bu güncellemelerin bazılarının etkileri oldukça hafif oldu ve çok az web sitesi sıralamalarda ve trafikte önemli değişiklikler gördü.

Başlangıçta düşük kaliteli içeriğe sahip web siteleri için potansiyel bir kıyamet olarak görülen abartılı Faydalı İçerik Güncellemesi, neredeyse hiç dalgalanmaya neden olmadı.

Ancak, en son temel algoritma güncellemesi ve/veya çakışan ürün inceleme güncellemesi kesinlikle dalgalanmalara neden oluyor.

Sistrix’ten alınan veriler , birçok web sitesinin Google’da sancılı görünürlük kayıpları yaşadığını gösteriyor. Birleşik Krallık’ta, bazı haber siteleri özellikle kötü bir şekilde etkilendi.

Örneğin metro.co.uk’yi ele alalım. İngiltere’deki bu popüler haber sitesi, uzun bir süre Google’ın gazabından kurtuldu ve görünürlüğünü sabit bir seviyede tuttu. Ancak, 15 Eylül’den itibaren görünürlükte önemli bir düşüş gördü ve bu, 20 Eylül’de feci bir düşüşe dönüştü.

Metro.co.uk için Sistrix Görünürlük Endeksi

Ayın 12’sinde başlayan temel algo güncellemesi tarafından, ardından 20’sinde ürün inceleme güncellemesi tarafından vurulmuş olabilir. Veya çekirdek güncellemenin kendi başına kademeli olarak piyasaya sürülmesi olabilirdi. Söylemek imkansız.

Son haftalarda olumsuz etkilenen tek büyük haber yayıncısı değil – açık ara en kötü kayıpları yaşıyor.

Kayıplarının nasılları ve nedenleri üzerine spekülasyon yapmak kolaydır, ancak hepsi bu kadar; spekülasyon. Özellikle iki büyük algoritma güncellemesinin çakışan sunumları nedeniyle.

Google’ın algoritma güncellemeleri hakkında daha önce yazmıştım ve bunların doğasında var olan anlaşılmazlığı açıklamaya çalıştım.

Google’ın sıralamaları artırmak için karmaşık makine öğrenimi (ML) sistemlerine güvenmesi, hiç kimsenin arama sonuçları sayfalarının nasıl sıralandığını gerçekten anlamadığı anlamına gelir. Makineler sıralamalar oluşturuyor ve bu makine öğrenimi sistemlerinin ne aradığına dair çok az bilgimiz var veya hiç yok.

Elimizde, Google’ın insan arama kalitesi değerlendiricileri ordusuna verdiği yönergeler var. 3. taraf taşeronlar aracılığıyla istihdam edilen bu kişiler, Google’ın arama sonuçlarını değerlendirmek ve sıralanan web sayfalarının kalitesi hakkında geri bildirim göndermekle görevlidir.

Google’ın bu geri bildirimi makine öğrenimi sistemlerinin sonuçlarını iyileştirmek için kullandığını biliyoruz. Bu, giderek daha belirsiz hale gelen makine güdümlü sıralamalarda bir tür insan gözetimidir.

Bu tür bir insan gözetiminin etkili olup olmadığı, kime sorduğunuza bağlıdır. Kazanan web sitelerinin arkasındaki insanlar büyük hayranlardır, kaybeden sitelerin arkasındaki insanlar daha az.

‘Kalite’ ve ‘yetki’ gibi faktörler doğası gereği özneldir ve bir değerlendiricinin güvenilir bir web sitesi olarak belirlediği şey, bir başkası tarafından düşük kaliteli olarak sınıflandırılabilir.

Google muhtemelen, bireysel bir kalite değerlendiricisinin geri bildirimlerine (bilinçli veya başka türlü) enjekte ettiği öznellik ve önyargının, kullandıkları çok sayıda kalite değerlendirici tarafından dengelendiğini tahmin etmektedir.

Bu doğru bir varsayım olabilir, ancak incelemeye tabi tutulmalıdır. Sonuçta Google’ın algoritma güncellemeleri sadece teknik yenilikler değil. Etkilenen işletme ve dolayısıyla insanların geçim kaynakları üzerinde gerçek bir etkiye sahiptirler.

Google algoritma güncellemelerinden ve bunların etkilerinden haberdar olmak istiyorsanız, bu kişileri takip etmeye değer: Glenn Gabe Lily Ray ve Marie Haynes .

Makale Yapılandırılmış Veriler

Google’ın, yarım on yılın büyük bir bölümünde web’e ve özellikle de haber yayıncılarına dayatmaya çalıştıkları Hızlandırılmış Mobil Sayfalar çerçevesi hakkında güçlü fikirlerim olduğu bir sır değil.

Görünüşe göre Google, tartışmalı projesinden nihayet vazgeçiyor. İlk olarak, AMP’nin mobil En Çok Okunan Haberler kutularında görünmesi gerekliliği kaldırıldı ve bu durum , mobil sonuçlarda sıralanan AMP olmayan makalelerde bir artışa neden oldu.

O zamandan beri, Google geçen ay Article yapılandırılmış verileriyle ilgili resmi belgelerini güncelleyene kadar AMP alanında işler sessizleşti .

Bu güncellemeden önce, Article SD belgelerinde, AMP makaleleri için yapılandırılmış verilerin uygulanmasına ilişkin ayrıntılı bölümler bulunuyordu. AMP için yapılandırılmış veriler ve normal makaleler için farklı gerekli ve önerilen özellikler vardı.

Bu güncellemeden sonra, AMP ile ilgili tüm sözler kaldırıldı.

Belgelerdeki her değişikliği ayırmakla ilgileniyorsanız (benim gibi), diffchecker.com’da burada görebileceğiniz eski ve güncel sürüm arasında bir karşılaştırma yaptım .

Benim için, bu belgede AMP’ye ilişkin herhangi bir sözün kaldırılması bir kilometre taşıdır. Google’ın gözde projesinden vazgeçtiği anı simgeliyor ve ekosisteminde artık AMP makaleleri için bir gelecek görmüyor. 2023 itibari ile şahsen ben sitemden AMP özelliğini kaldırdım. Bundan sonraki süreçte mobil uyumluluk sürecine güvenerek ilerlemeyi tercih ediyorum. Bu benim kişisel tercihimdir. ( Yemliha Toker )

Kaynak: https://www.seoforgooglenews.com/p/news-seo-latest-developments-sept22

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.