Google Faydalı İçerik Güncellemesi Hakkında Makale Yazarlarının Bilmesi Gerekenler

Google Faydalı İçerik Güncellemesi Hakkında Makale Yazarlarının Bilmesi Gerekenler

Online kanalda özellikle son birkaç yılda Google aramanın ölümünü anlatan birçok makalenin ortaya çıktığını fark etmişsinizdir. Okumadıysanız , Atlantik’te Google Aramanın Açık Sırrı’nı veya bu yılın başlarında viral olan Google Arama Ölüyor yazısını okuyun . Bazı konuların arama sonuçlarının kullanılamaz ve yararsız olduğunu çabucak keşfedeceksiniz. Bu Google için iyi bir görünüm değil tabi ki. Özellikle ülkemizde birçok yüksek aranma kapasiteli kelime sonuçlarında, online casino veya bet sitelerine yönlendiren sitelere denk gelmişsinizdir. Google mühendisleri de bunun farkındalar. Bu sebeple kullanıcı deneyimi ve içerikler hakkında daha detaylı tarama için güncelleme peşindeler. Google faydalı içerik güncellemesi de bunlardan birisidir. 25 Ağustos 2022 itibari ile duyurusu yapılan güncellemenin birkaç hafta süreceği konusunda da John Muller Twitter hesabından bilgi vermişti. Global SEO uzmanlarının tartışmalarına baktığımızda son 24 saattir birçok büyük website trafiklerinin büyük düşüş yaşadığı konuşuluyor. Sizde bugünlerde bu tür bir düşüş yaşıyorsanız içeriklerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor demektir. 

 

Google Faydalı İçerik Güncellemesi

Google Arama, kullanıcıları yararlı bilgilerle daha iyi buluşturmak için sürekli çalışmaktadır. Bu doğrultuda, kullanıcıların daha orijinal ve faydalı içerikler görmesini sağlamak için başlattığı geniş kapsamlı bir çalışmanın parçası olan “faydalı içerik güncellemesi” adını verdiğimiz özellik kullanıma sunuluyor. Güncelleme ve içerik üreticilerin göz önünde bulundurması gereken noktalar hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Kullanıcı odaklı içeriklere ağırlık verin

Faydalı içerik güncellemesi, ziyaretçilerin memnun kaldıkları bir deneyim yaşamalarını sağlayan içerikleri daha iyi ödüllendirmeyi amaçlar. Öte yandan, ziyaretçilerin beklentilerini karşılamayan içerikler Arama’da iyi bir sonuç elde etmez.

Yeni güncellememizle başarılı olacak içerikler oluşturduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz? Arama motorları için değil, kullanıcılar için içerik üretmeye dair uzun süredir dile getirdiğimiz önerimizi ve yönergelerimizi uygulayarak. Kullanıcı odaklı içerik sunan üreticiler, öncelikle ziyaretçilerin memnun kalacağı içerikler üretmeye önem verirler. Bunun yanı sıra, arama yapanlara ek değer sunmak için SEO’ya yönelik en iyi uygulamalardan yararlanırlar. Aşağıdaki sorulara evet yanıtını vermeniz, kullanıcı odaklı bir yaklaşım izleme konusunda muhtemelen doğru yolda olduğunuzu gösterir.

 • İşletmeniz veya siteniz için, doğrudan size gelseler içeriğinizi faydalı bulabilecek mevcut veya hedeflediğiniz bir kitle var mı?
 • İçeriğinizde birinci elden uzmanlık ve kapsamlı bilgi (ör. bir ürün veya hizmeti gerçekten kullanmış ya da bahsedilen yeri ziyaret etmiş olmanın sağladığı uzmanlık) açıkça gösteriliyor mu?
 • Sitenizin birincil amacı veya odaklandığı bir konu var mı?
 • İçeriğinizi okuyan bir kullanıcı, ilgili konuda amacına ulaşmasını sağlayacak düzeyde bilgi edindiğini hisseder mi?
 • İçeriğinizi okuyan bir kullanıcı tatmin edici bir deneyim yaşadığını düşünür mü?
 • Temel güncellemelereve ürün yorumlarına yönelik rehberimizi dikkate alıyor musunuz?

Öncelikle arama motorları için içerik oluşturmaktan kaçının

Kullanıcı odaklı bir yaklaşımla ilgili önerilerimiz, Google’ın kendi SEO kılavuzunda ele alınanlar gibi SEO en iyi uygulamalarını geçersiz kılmaz. SEO, kullanıcı odaklı içeriklere uygulandığında faydalı bir etkinliktir. Arama yapan kullanıcıların memnun kalmadığı içeriklerin öncelikli olarak arama motoru trafiği için oluşturulan içerikler olduğu görülmektedir.

Arama motoru öncelikli bir yaklaşımdan nasıl kaçınabilirsiniz? Soruların bazılarına veya tümüne evet yanıtını vermeniz, sitenizde içerik oluşturma şeklinizi yeniden değerlendirmeniz gerektiğini belirten bir uyarıdır:

 • İçeriğin amacı öncelikli olarak kullanıcılar için değil, arama motorlarından gelen kullanıcıları çekmek mi?
 • Arama sonuçlarında iyi performans göstereceğini umarak farklı konularda çok fazla içerik üretiyor musunuz?
 • Pek çok konuda içerik üretmek için kapsamlı otomasyon kullanıyor musunuz?
 • Esas olarak, fazla değer katmadan başkalarının söylediklerini özetliyor musunuz?
 • Konuları normalde mevcut kitleniz için yazacağınız şeyler olduğundan değil, yalnızca trend oldukları için mi yazıyorsunuz?
 • İçeriğinizi okuyan kullanıcılar, diğer kaynaklardan daha iyi bilgi bulmak için tekrar arama yapmaları gerektiğini düşünüyor mu?
 • Google’ın tercih ettiği bir kelime sayısı olduğunu duyduğunuz veya okuduğunuz için yazılarınızı bu kelime sayısına göre mi yazıyorsunuz? (Bizim böyle bir kelime sayısı tercihimiz yok).
 • Belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan yalnızca arama trafiği elde etmek amacıyla mı o konu hakkında bilgi sağlamaya karar verdiğiniz?
 • İçeriğiniz, yanıtı olmayan bir soruyla ilgili yanıta sahip olduğunu mu iddia ediyor. Örneğin henüz yayın tarihi belli olmayan bir ürünün, filmin veya TV dizisinin yayın tarihini mi veriyor?

Güncelleme nasıl çalışır?

Güncellemenin kullanılma sunulmasına önümüzdeki hafta başlanacak. Kullanıma sunulmaya başlandığında ve tam olarak sunulduğunda, bu durum Google sıralama güncellemeleri sayfamızda duyurulacaktır. Bu süreç iki hafta kadar sürebilir. Bu güncellemede, web sayfalarının sıralamasıyla ilgili diğer birçok sinyalin yanı sıra site genelinde yeni bir sinyal sunuluyor. Sistemlerimiz, fazla değer taşımayan, katma değer içermeyen veya arama yapan kullanıcılara özellikle yardımcı olmayan içerikleri otomatik olarak belirliyor.

Web’de gösterilecek daha iyi bir içerik varsa, nispeten yararlı olmayan yüksek miktarda içeriğe sahip olduğu belirlenen sitelerdeki tüm içeriğin (yalnızca faydalı olmayan içerikler değil) Arama’da iyi performans gösterme olasılığı düşük olur. Bu nedenle, faydalı olmayan içeriği kaldırmak diğer içeriklerinizin sıralamasının yükseltilmesine yardımcı olabilir.

Burada akla gelebilecek bir soru da, faydalı olmayan içeriklerin kaldırılması halinde sitenin daha iyi performans göstermesinin ne kadar süreceğidir. Bu güncellemeyle tanımlanan siteler, ilgili sinyalin birkaç aylık dönem boyunca uygulandığını görebilir. Bu güncelleme için sınıflandırıcımız sürekli çalışarak yeni kullanıma sunulan sitelerin ve mevcut sitelerin izlenmesine olanak tanır. Faydalı olmayan içeriklerin uzun vadede geri dönmediğini belirlediğinde bu sınıflandırma artık ilgili siteye uygulanmaz.

Bu sınıflandırma süreci makine öğrenimi modeli kullanılarak gerçekleştirilmekte olup tamamen otomatiktir. Manuel işlem veya spam işlemi değildir. Aksine bu yeni bir sinyal olarak içeriği sıralamak için Google’ın değerlendirdiği birçok sinyalden biridir.

Yani, bir sorguda, faydalı olmayan içerik olarak sınıflandırılmış sitelerdeki kullanıcı odaklı bazı içeriklerin faydalı ve alakalı olduğunu belirleyen başka sinyaller varsa, bu içerikler aramada iyi bir sıralamaya sahip olabilir. Sinyaller ayrıca ağırlık olarak da değerlendirilir; faydalı olmayan çok fazla içeriğe sahip sitelerde bunun etkisi daha güçlü olabilir. Her durumda, en iyi başarı için faydalı olmayan içeriği kaldırdığınızdan ve ayrıca tüm yönergelerimizi uyguladığınızdan emin olun.

Bu güncelleme ilk olarak dünya genelinde İngilizce aramaları için uygulanacaktır. Güncellemeyi gelecekte başka dillerde de kullanıma sunmayı planlıyoruz. Önümüzdeki aylarda, sınıflandırıcının faydalı olmayan içerikleri algılama şeklini hassaslaştırmaya devam edeceğiz. Kullanıcıların öncelikli olduğu içerikleri daha iyi ödüllendirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Sorularınız veya yorumlarınız varsa Twitter‘dan bize ulaşabilir veya Arama Merkezi forumlarındaki uzmanlarla tartışma başlatabilirsiniz.

Yayınlayan: Chris Nelson, Search Quality

Kaynak: https://developers.google.com/search/blog/2022/08/helpful-content-update

 

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.