Google Çeviri İçin API Anahtarı Nasıl Oluşturulur?

Google Çeviri İçin API Anahtarı Nasıl Oluşturulur?

Google Cloud kullanan birçok harici hizmetin çalışması için bir API Anahtarı gerekir. Ancak API Anahtarı nedir ve nasıl edinebilirsiniz? Şimdi detaylıca açıklayalım.

Bu yazıda, Google Cloud Çeviri’yi kullanabilmek için bir API Anahtarının nasıl elde edileceğini göreceğiz , ancak Google Haritalar gibi başka bir Google Cloud hizmeti için bir API Anahtarı almak istiyorsak süreç aynıdır.

Baştan başlayalım… API Anahtarı, belirli bir hizmet için lisans anahtarı olarak kullandığımız bir dizeden başka bir şey değildir. Örneğimizde, bir Google API Anahtarı, Google’ın herhangi bir bulut hizmetine harici bir uygulamadan erişmemize izin verecektir. Bu anahtar olmadan, üçüncü taraf bir uygulamadan Google Cloud hizmetlerine kimliği doğrulanmış aramalar yapamayız ve bu nedenle bu anahtarı gerektiren uygulama çalışmayacaktır.

Artık bir API Anahtarının ne olduğunu anladığımıza göre, Google Çeviri için nasıl elde edileceğini görelim.

Google Cloud Console’da Yeni Hesap Nasıl Oluşturulur

İhtiyacınız olan ilk şey, Google Cloud Console’da bir hesap ve bunun içinde bir ödeme yöntemidir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

  • Google Cloud Console’a erişin ve giriş yapın veya henüz bir hesabınız yoksa kaydolun.
  • Konsolun sol yan menüsünü açın ve Faturalandırma öğesini seçin .
  • Yeni faturalandırma hesabı düğmesini tıklayın . Bu ilk faturalandırma hesabınız değilse, önce faturalandırma hesapları listesini açmanız gerektiğini unutmayın. Bunu yapmak için, sayfanın üst kısmına yakın bir yerde bulunan mevcut faturalandırma hesabınızın adını ve ardından Faturalandırma hesaplarını yönet ‘i tıklayın .
  • Faturalandırma hesabının adını ve fatura bilgilerinizi girin. Göreceğiniz seçenekler, fatura adresinizin bulunduğu ülkeye bağlıdır.
  • Gönder’i tıklayın ve faturalandırmayı etkinleştirin .
Google Cloud Console'un ana ekranı.
Google Cloud Console’un ana ekranı.

Varsayılan olarak, faturalandırma hesabını oluşturan kişi, hesabın faturalandırma yöneticisidir. Hesabı oluşturduktan ve fatura bilgilerini hazırladıktan sonra API Anahtarını almak için aşağıdaki adımlarla devam edebilirsiniz.

Google Cloud’da Yeni Proje Nasıl Oluşturulur

Pencerenin üst kısmındaki çubuğa gidin ve açılır menüde, oluşturduğunuz projeleri ve Yeni Proje düğmesine tıklayarak yeni bir tane oluşturma seçeneğini görebilirsiniz:

Google Cloud'da proje seçme ve oluşturma ekranı.
Google Cloud’da proje seçme ve oluşturma ekranı.

Şimdi yeni projeye bir isim verin ve aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi ilgili butona tıklayarak projeyi oluşturun:

Google Cloud'da yeni bir projenin oluşturma görünümü.
Google Cloud’da yeni bir projenin oluşturma görünümü.

Bu noktada projeyi oluşturmuş ve seçmiş olmalısınız, o halde devam edelim.

Google Çeviri API’sini etkinleştirin

Projenizde bir Google API’sini kullanabilmeniz için önce onu etkinleştirmeniz gerekir. Yan menüye gidin ve API’ler ve Hizmetler seçeneğini belirleyin:

Google Cloud API'leri ve hizmetleri menüsü.
Google Cloud API’leri ve hizmetleri menüsü.

Şimdi, etkinleştirdiğiniz API’ler hakkında istatistiklerin bulunduğu bir ekran göreceksiniz. Yukarıdaki adımları izleyerek projeyi sıfırdan oluşturduysanız, görebileceğiniz gibi henüz herhangi bir veriye sahip olmayacaksınız:

Google Cloud API'lerinin ve hizmetlerinin gösterge tablosu.
Google Cloud API’lerinin ve hizmetlerinin gösterge tablosu.

API’nin etkinleştirme işlemine devam etmek için üstteki API’leri ve hizmetleri etkinleştir düğmesine tıklayın. Bu bizi ilgilendiğimiz API’yi aramamız gereken bir arama kutusuna götürür. Bu durumda, Google Translate API’sini kullanmak istiyoruz. Arama kutusuna translate yazın ve sonucu Cloud Translate API’ye tıklayın :

Google Cloud projemizde daha sonra etkinleştirme için API arama görünümü.
Google Cloud projemizde daha sonra etkinleştirme için API arama görünümü.

Bu bizi Cloud Translation API’nin açıklamasını içeren bir ekrana getiriyor. Projemizde API’yi etkinleştirmek için Etkinleştir düğmesine tıklayın :

Projemizde Google Translate API'sini kullanmaya başlamadan önce Google Cloud'da etkinleştirmeniz gerekiyor.
Projemizde Google Translate API’sini kullanmaya başlamadan önce Google Cloud’da etkinleştirmeniz gerekiyor.

Google Cloud Çeviri API’sini zaten etkinleştirdik. Neredeyse geldik…

Google Çeviri için yeni bir API Anahtarı oluşturun

API’yi aktifleştirdikten sonra bu hizmeti kullanabilmek için yeni bir Key API’nin nasıl oluşturulacağını görelim. Tekrar yan menüye gitmeli ve Kimlik Bilgileri seçeneğini seçmeliyiz:

Google Cloud Translate kimlik bilgisi yönetimi menüsü.
Google Cloud Translate kimlik bilgileri yönetimi menüsü.

Bu ekranda aşağı açılır bir düğme ve Kimlik bilgilerini oluştur metnini görüyoruz . Düğmeye tıklamayın! Bunun yerine, düğmenin sağındaki oka tıklayarak açılır menüyü açın ve API Anahtarı seçeneğini seçin.

Google Translate API için yeni bir anahtar oluşturmak üzere Anahtar API kimlik bilgisinin türünü seçmelisiniz.
Google Çeviri API’si için yeni bir anahtar oluşturmak üzere API Anahtarı kimlik bilgilerini seçmelisiniz.

Bu, yeni Anahtar API’sini oluşturur. İsterseniz kopyalayabilirsiniz, ancak daha sonra erişebilirsiniz:

Google Cloud, Google Çeviri'yi üçüncü taraf uygulamalarımızla kullanmamız için bize yeni bir Anahtar API'si sağlar.
Google Cloud, Google Çeviri’yi üçüncü taraf uygulamalarımızla kullanmamız için bize yeni bir Anahtar API’si sağlar.

Kullanımını Korumak ve Sınırlandırmak için API Anahtarımızı Nasıl Kısıtlayabilirsiniz?

Google Cloud Çeviri API’sini (veya aynısı olan Google Translate’i) kullanarak Google Cloud’un maliyetini kontrol etmek için iki şey yapabiliriz: az önce oluşturduğumuz API Anahtarını nerede kullanabileceğinizi sınırlandırın veya izin verilen kotayı sınırlayın hizmetin kendisi.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde, Anahtarı Kısıtla düğmesine tıklarsanız, aşağıdaki API Anahtarı kısıtlama ekranına gidersiniz:

Kaybedilmesi durumunda kötüye kullanılmasını önlemek için yeni oluşturduğumuz Key API'yi hangi web etki alanından kullanabileceğimizi kısıtlayabiliriz.
Yeni oluşturduğumuz API Anahtarını hangi web etki alanından kullanabileceğimizi kısıtlayabiliriz.

Burada API Anahtarını HTTP yönlendiricileri ile kısıtlamayı seçebilirsiniz; bu, yalnızca belirli alan adlarından API Anahtarını kullanarak Google Cloud Çeviri API’sine çağrı yapabileceğiniz anlamına gelir.

HTTP yönlendiricileri seçeneğini belirlerken görünen metin kutusuna geçerli alan adlarını eklemelisiniz . Bizim durumumuzda, buraya alan adımızı ekledik https://yemlihatoker.com/*.

Öte yandan, API’s & Services → Dashboard → Cloud Translation API → Quotas menüsüne gidin ve orada Karakterler adlı bir kutu bulacaksınız . Orada Google Cloud Translation API’nin kota sınırlarını değiştirebilir ve gerekirse azaltabilirsiniz.

Bu yazıyı yazarken Google Cloud Translation API’nin fiyatı çevrilen 1 milyon karakter başına fiyatı 20 USD’dir,

Google Cloud, ödeme yapmak istediğimiz maksimum tüketimi kontrol etmek için API'lerin kullanımını sınırlamamıza olanak tanır.
Google Cloud, ödemeyi bitirmek istediğimiz maksimum maliyeti kontrol etmek için API’lerin kullanımını sınırlamamıza olanak tanır.

Ve hepsi bu! API Anahtarınız zaten istediğiniz uygulama ile kullanıma hazırdır. İşlem ilk başta biraz zahmetlidir, ancak adımları izleyerek API Anahtarını sorunsuz bir şekilde alacaksınız. Deneyin ve daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa bana bildirin!

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment