Google Bert Güncellemesi

Güncelleme 10/12/ 2019 : Daha önce USA olmak üzere Google Bert güncellemesinin belirli ülkelerde yayına alındığını bildirmiştik. https://twitter.com/searchliaison/status/1204152382436913156 yeni bilgiler ışığında Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede yayına alındığı resmiyet kazandı.

Google Bert Güncellemesinin yayına alındığı ülkeler:

google bert türkiye

 

25 Ekim 2019 itibari ile Google, Bert adlı algoritma güncellemesini duyurdu. Yapılan güncellemenin yapısı itibari ile son yıllarda yapılan en önemli güncellemelerden birisi olarak kabul ediliyor.

Google arama motoru Bert güncellemesi sayesinde arama yapan kişilerin, arama niyetlerini daha iyi anlamayı planlıyor. Alınan bilgilere göre USA içinde yapılan her 10 aramadan en az 1 tanesinde daha alakalı sonuç getireceğini amaçlıyor.

Bert güncellemesi şuan sadece İngilizce dilinde yapılan sorguları kapsadığı ve zamanla diğer dillere yayılacağı bilgisi geldi.

Google arama motoru bu güncelleme ile yapılan arama sorgularının %10’nunda etki yaratacağı bildiriliyor. Bu oran kimi uzmanlara göre düşük görülse de, SEO dünyasında büyük etki yaratacağı kesin.

Google arama motoru, Bert güncellemesi ile özellikle sesli yapılan aramaların kalitesini arttırma planında.  Google sesli yapılan sorgulara yönelik yaptığı bu geliştirmede insanların sorgu sırasında kullandığı cümlenin sadece bir anahtar kelimeyi hedeflediğini bildiriyor.

Google Bert Güncellemesi özellikle SEO uzmanlarının 2020 yılında bekledikleri sesli aramalara özel gelecek olan büyük güncellemenin ilk ayağı olarak görülüyor.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/google-bert-update/332161/

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>