Google Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesini Yayına Alıyor

Google Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesini Yayına Alıyor

Google her gün genellikle arama sonuçlarımızı iyileştirmek amaçlı tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik yayınlanır. Çoğu fark edilmiyor, ancak aşamalı olarak iyileştirmeye devam etmemize yardımcı olmaktadır.

mozcast

Bazen bir güncelleme daha belirgin olabilir. Web yöneticilerinin, içerik üreticilerinin veya başkalarının kendileriyle ilgili olarak alabileceği eyleme geçirilebilir bilgiler olduğunu düşündüğümüzde bu tür güncellemeleri onaylamayı amaçlıyoruz. Örneğin, “Hız Güncellememiz” gerçekleştiğinde, aylarca önceden haber ve tavsiye verdik .

Yılda birkaç kez, arama algoritmalarımızda ve sistemlerimizde önemli, geniş değişiklikler yapıyoruz. Bunlara “temel güncellemeler” diyoruz. Genel olarak, arama yapanlara alakalı ve yetkili içerik sunma misyonumuzu yerine getirmemizi sağlamak için tasarlanmıştır. Bu temel güncellemeler, Google Keşfet’i de etkileyebilir.

Geniş temel güncellemeleri onaylıyoruz çünkü bunlar genellikle oldukça dikkate değer bazı etkiler üretirler. Bazı siteler, bu güncellemeler sırasında düşüş veya yükselişe geçtiğini fark edebilir. Düşüş yaşayan sitelere sahip olanların bir düzeltme arayacağını biliyoruz ve yanlış şeyleri düzeltmeye çalışmamalarını sağlamak istiyoruz. Dahası, düzeltilecek hiçbir şey olmayabilir.

 

Temel güncellemeler ve içeriği yeniden değerlendirme

Temel bir güncellemede daha düşük performans gösteren sayfalarda yanlış bir şey yoktur. Bu yönergeleri ihlal eden sayfalarda olabileceği gibi, web yöneticisi yönergelerimizi ihlal etmemiş veya manuel veya algoritmik bir işleme tabi tutulmamışlardır. Aslında, temel güncellemede belirli sayfaları veya siteleri hedefleyen hiçbir şey yoktur. Bunun yerine, değişiklikler sistemlerimizin içeriği genel olarak değerlendirme şeklini iyileştirmekle ilgilidir. Bu değişiklikler, daha önce yeterince ödüllendirilmemiş bazı sayfaların daha iyi performans göstermesine neden olabilir.

Temel bir güncellemenin nasıl işlediğini düşünmenin bir yolu, 2015’te en iyi 100 filmin bir listesini yaptığınızı hayal etmektir. Birkaç yıl sonra 2019’da listeyi yeniliyorsunuz. Doğal olarak değişecek. Daha önce hiç var olmayan bazı yeni ve harika filmler şimdi dahil edilmeye aday olacak. Ayrıca bazı filmleri yeniden değerlendirebilir ve listede daha önce olduğundan daha yüksek bir yeri hak ettiklerini fark edebilirsiniz.

Liste değişecek ve daha önce listede daha üst sıralarda yer alan filmler kötü değil. Onlardan önce gelen daha çok hak eden filmler var.

İçeriğe odaklanın

Açıklandığı gibi, bir çekirdek güncellemesinden sonra sıralama kaybeden sayfaların düzeltilmesi gereken yanlış bir şey olmayabilir. Bununla birlikte, temel bir güncelleme değişikliğinden sonra daha az başarılı olanların yine de bir şeyler yapmaları gerektiğini hissedebileceklerini anlıyoruz. Elinizden gelen en iyi içeriği sunmaya odaklanmanızı öneririz. Algoritmalarımızın ödüllendirmeye çalıştığı şey bu.

Başlangıç ​​noktası, kaliteli içerik sunduğunuzu düşünüyorsanız, kendi kendinizi nasıl değerlendireceğiniz konusunda geçmişte sunduğumuz tavsiyeleri tekrar gözden geçirmektir . Bu tavsiyeyi, içeriğiniz hakkında kendinize sormanız için yeni bir dizi soru ile güncelledik:

İçerik ve kalite soruları

 • İçerik orijinal bilgi, raporlama, araştırma veya analiz sağlıyor mu?
 • İçerik, konuyla ilgili önemli, eksiksiz veya kapsamlı bir açıklama sağlıyor mu?
 • İçerik, bariz olanın ötesinde, kapsamlı analiz veya ilginç bilgiler sağlıyor mu?
 • İçerik başka kaynaklardan yararlanıyorsa, bu kaynakları kopyalamaktan veya yeniden yazmaktan kaçınıyor ve bunun yerine önemli bir ek değer ve özgünlük sağlıyor mu?
 • Başlık ve / veya sayfa başlığı, içeriğin açıklayıcı, yararlı bir özetini sağlıyor mu?
 • Başlık ve / veya sayfa başlığı doğası gereği abartmaktan veya şok etmekten kaçınıyor mu?
 • Bu, yer işareti koymak, bir arkadaşınızla paylaşmak veya tavsiye etmek isteyeceğiniz türden bir sayfa mı?
 • Bu içeriği basılı bir dergi, ansiklopedi veya kitapta görmeyi veya bunlara atıfta bulunmayı bekler miydiniz?

Uzmanlık soruları

 • İçerik, açık kaynak sağlama, ilgili uzmanlığın kanıtı, yazar veya onu yayınlayan site hakkında bilgi, örneğin bir yazar sayfasına veya bir sitenin Hakkında’ya giden bağlantılar gibi, ona güvenmenizi sağlayacak şekilde bilgi sunuyor mu?
 • İçeriği üreten siteyi araştırsaydınız, güvenilir olduğu veya bu konuda bir otorite olarak geniş çapta tanındığı izlenimi edinir miydiniz?
 • Bu içerik, konuyu iyi bilen bir uzman veya meraklı tarafından mı yazılmış?
 • İçerik, kolayca doğrulanan gerçek hatalar içermiyor mu?
 • Paranız veya hayatınızla ilgili sorunlar için bu içeriğe güvenmek konusunda kendinizi rahat hisseder misiniz?

Sunum ve üretim soruları

 • İçerik, yazım veya stil sorunları içermiyor mu?
 • İçerik iyi üretilmiş mi yoksa baştan savma veya aceleyle üretilmiş gibi mi görünüyor?
 • İçerik, çok sayıda içerik oluşturucu tarafından toplu olarak mı üretildi veya dışarıdan temin edildi mi, yoksa geniş bir site ağına mı yayıldı, böylece tek tek sayfalar veya siteler o kadar fazla ilgi görmüyor mu?
 • İçerikte, ana içerikten dikkati dağıtan veya ana içeriği engelleyen aşırı miktarda reklam var mı?
 • İçerik, mobil cihazlarda görüntülendiğinde iyi görüntüleniyor mu?

Karşılaştırmalı sorular

 • İçerik, arama sonuçlarındaki diğer sayfalara kıyasla önemli bir değer sağlıyor mu?
 • İçerik, siteyi ziyaret edenlerin gerçek çıkarlarına hizmet ediyor gibi görünüyor mu veya yalnızca arama motorlarında neyin iyi sıralanabileceğini tahmin etmeye çalışan biri tarafından var gibi görünüyor mu?

Kendinize bu soruları sormanın ötesinde, güvendiğiniz ancak sitenizle bağlantısı olmayan kişilerin dürüst bir değerlendirme yapmasını sağlayın.

Ayrıca, deneyimlemiş olabileceğiniz düşüşlerin sebebinide de düşünün. En çok hangi sayfalar ve ne tür aramalara özel etkilendi? Yukarıdaki sorulardan bazılarına göre nasıl değerlendirildiklerini anlamak için detaylı inceleyin.

Kalite değerlendirici yönergelerini ve EAT’yi öğrenin

Harika içerik hakkında tavsiye alabileceğiniz başka bir kaynak da arama kalitesi değerlendirici yönergelerimizi incelemektir . Değerlendiriciler , algoritmalarımızın iyi sonuçlar sağlayıp sağlamadığına dair bize bilgi veren kişilerdir , bu da değişikliklerimizin iyi çalıştığını doğrulamaya yardımcı olur.

Arama değerlendiricilerinin sayfaların nasıl sıralandığı üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını anlamak önemlidir. Değerlendirici verileri, sıralama algoritmalarımızda doğrudan kullanılmaz. Aksine, onları bir restoranın müşterilerden geri bildirim kartları alabileceği için kullanıyoruz. Geri bildirim, sistemlerimizin çalışıp çalışmadığını bilmemize yardımcı olur.

Değerlendiricilerin iyi içeriği nasıl değerlendirmeyi öğrendiklerini anlarsanız, bu kendi içeriğinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Buna karşılık, belki de Arama’da daha iyisini yapabilirsiniz.

Özellikle değerlendiriciler, içeriğin güçlü EAT dediğimiz şeye sahip olup olmadığını anlamak için eğitilir. Bu, Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik anlamına gelir. Yönergeleri okumak, içeriğinizin EAT açısından nasıl bir performans gösterdiğini ve dikkate alınması gereken iyileştirmeleri değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Yönergeleri nasıl kullandıklarını paylaşan üçüncü taraflarca yazılan birkaç makale aşağıda verilmiştir:

Yukarıdaki makalelerin bağlantıları, herhangi bir SEO şirketinin veya hizmetinin onayları veya onlar tarafından verilen genel SEO tavsiyelerinin bir onayı değildir. İçeriklerini EAT kriterleri açısından nasıl değerlendireceklerini kavramsallaştırmak isteyenler için makaleleri yararlı başlangıç ​​noktaları olarak bulduk.

Not (Mart 2020): Bu gönderiyi ilk yazdığımızdan beri, zaman zaman EAT’nin bir sıralama faktörü olup olmadığı sorulmuştur. Otomatik sistemlerimiz, harika içeriği sıralamak için birçok farklı sinyalin bir karışımını kullanır. Bu karışımı, EAT kriterlerine göre değerlendirecekleri için, insanların harika içerik olduğu konusunda hemfikir olacakları bir hizaya getirmeye çalıştık. Bu göz önüne alındığında, kendi içeriğinizi EAT kriterleri açısından değerlendirmek, içeriği sıralamak için otomatik sistemlerimizin kullandığı farklı sinyallerle kavramsal olarak uyumlu hale getirmeye yardımcı olabilir.

Kurtarma ve daha fazla tavsiye

Temel bir güncellemeden sonra sık sorulan bir soru, içeriği iyileştirirse bir sitenin kurtarılmasının ne kadar sürdüğüdür?

Geniş temel güncellemeler birkaç ayda bir gerçekleşir. Birinden etkilenen içerik, bir sonraki geniş çekirdek güncellemesi yayınlanana kadar – iyileştirmeler yapıldığı varsayılarak – kurtarılamayabilir.

Ancak, daha küçük temel güncellemeler de dahil olmak üzere arama algoritmalarımızda sürekli güncellemeler yapıyoruz. Bunların hepsini duyurmuyoruz çünkü bunlar genel olarak pek fark edilmiyor. Yine de, piyasaya sürüldüklerinde, iyileştirmeler gerektiriyorsa içeriğin kurtarılmasına neden olabilirler.

Site sahipleri tarafından yapılan iyileştirmelerin bir kurtarma garantisi olmadığını ve sayfaların arama sonuçlarımızda herhangi bir statik veya garantili konumu olmadığını unutmayın. Daha fazla hak eden içerik varsa, bu, sistemlerimizde iyi sıralanmaya devam edecektir.

Google gibi arama motorlarının içeriği insanların yaptığı gibi anlamadığını anlamak da önemlidir. Bunun yerine, içerik hakkında toplayabileceğimiz sinyaller ararız ve bunların insanların alaka düzeyini nasıl değerlendirdikleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlarız. Sayfaların birbirine nasıl bağlandığı, kullandığımız iyi bilinen bir sinyaldir. Ancak, sonuçlarımızın bütünlüğünü korumaya yardımcı olmak için açıklamadığımız çok daha fazlasını kullanıyoruz.

Biz sınamak biz sinyallerini değerlendiriyoruz ne kadar yararlı görünüyor olmadığını görmek için, yukarıda sözü edilen arama kalitesi Puanlayıcılar geribildirim toplama dahil yayınlanmadan önce herhangi geniş çekirdek güncellemesi.

Elbette, Arama’da yaptığımız hiçbir iyileştirme mükemmel değildir. Bu yüzden güncellemeye devam ediyoruz. Daha fazla geri bildirim alıyor, daha fazla test yapıyor ve sıralama sistemlerimizi iyileştirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bizim tarafımızdaki bu çalışma, bir içerik sahibi herhangi bir değişiklik yapmasa bile içeriğin gelecekte kurtarılabileceği anlamına gelebilir. Bu tür durumlarda, sürekli iyileştirmelerimiz bu tür içeriği daha olumlu değerlendirebilir.

Burada sunulan rehberliğin yararlı olduğunu umuyoruz. Ayrıca araçlar, yardım sayfaları ve forumlarımız dahil olmak üzere Google Web Yöneticilerinden sunduğumuz kaynaklarda iyi içerik hakkında pek çok tavsiye bulacaksınız. Buradan daha fazlasını öğrenin .

Yayınlayan: Danny Sullivan , Arama için Genel İletişim Sorumlusu

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment