DuckDuckGo Nedir? Kullanımı Hakkında Bilgiler

DuckDuckGo Nedir? Kullanımı Hakkında Bilgiler

DuckDuckGo , internette arama yaparken başlangıç ​​yeriniz olması amaçlanan genel amaçlı bir arama motorudur. Çok daha fazla anında yanıt , çok daha az spam ve gerçek gizlilik elde etmek için kullanın , bunun çok daha iyi bir genel arama deneyimi sağladığına inanıyoruz. Daha fazla bilgi için hakkımızda sayfamıza bakın .

DuckDuckGo, Şubat 2008’de Valley Forge, PA’da (ABD) Gabriel Weinberg tarafından tek başına kuruldu .Union Square Ventures ve bir avuç melek yatırımcı tarafından desteklendiği Ekim 2011’e kadar kendi kendini finanse etti. Bu fondan ve OMERS Ventures’ın 2018’deki ikinci tur fonundan bu yana , ekip yaklaşık 60 çalışana ve bir grup açık kaynak katılımcısına genişledi .Daha ayrıntılı bir DuckDuckGo geçmişi için Wikipedia girişimize bakın .

Hikayemiz ve personelimiz DuckDuckGo hakkında daha fazla bilgi için Hakkında sayfamızı ziyaret edin .

DuckDuckGo , Google gibi genel bir arama motorudur. Aşağıdakiler farklılıklarımızdır:

 • Gizlilik: Kullanıcılarımızı takip etmiyoruz.
 • Daha akıllı Cevaplar : aracılığıyla, açık kaynak topluluğundan geliştirilen herhangi bağlantıları ve reklamların üstünde 450 + Anında yanıtlar DuckDuckHack .
 • Basitlik: Daha az karmaşa, daha az spam, daha az reklam ve genel olarak daha temiz bir tasarım. Bunu, yalnızca web aramasına odaklandığımız ve bu nedenle sonuç sayfalarımızda diğer hizmetleri tanıtmak zorunda olmadığımız için yapabiliriz.
 • Filtre balonu yok: Arama sonuçlarını, belirli kullanıcıların zaten kabul edeceğini düşündüğümüz şeye yönlendirmiyoruz.

DuckDuckBot nedir ve ne işe yarar?

DuckDuckBot Web tarayıcısı  DuckDuckGo ‘nun tarama botudur. DuckDuckBot’un işi, arama sonuçlarımızı sürekli iyileştirmek ve kullanıcılara mümkün olan en iyi ve en güvenli arama deneyimini sunmaktır. WWW :: RobotRules’a saygı duyar ve aşğıdaki IP adreslerinden gelir:

 • 23.21.227.69
 • 40.88.21.235
 • 50.16.241.113
 • 50.16.241.114
 • 50.16.241.117
 • 50.16.247.234
 • 52.204.97.54
 • 52.5.190.19
 • 54.197.234.188
 • 54.208.100.253
 • 54.208.102.37
 • 107.21.1.8

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa lütfen bize bildirin .

 
DuckDuckGo, örneğin IP adresleri veya kullanıcı aracıları gibi kişisel bilgileri saklamaz: ayrıntılar için gizlilik politikamıza bakın. Varsayılan sürümümüze ek olarak , JavaScript olmayan iki sürüm ( HTML ve lite ), bir Tor gizli hizmeti , çeşitli gizlilik ayarları (POST ve RefControl dahil) sunuyoruz ve Bulutumuz için çerezler yerine URL parametreleri kullanmanıza izin veriyoruz. Ayarları saklamak için özelliği kaydedin.
DuckDuckGo’da herhangi bir kişisel bilgi toplamaz veya paylaşmayız. Kısaca bu bizim gizlilik politikamızdır . Örneğin, IP adreslerini sunucu günlüklerimizde saklamıyoruz ve benzersiz çerez kimlikleri oluşturmuyoruz. Bu nedenle, herhangi bir birey için arama veya göz atma geçmişi oluşturma yeteneğimiz bile yok – tasarım gereği gizliliktir.Hak ettiğiniz gizliliği elde etmenin jaluzileri kapatmak kadar kolay olması gerektiğine inanıyoruz ve kişisel bilgilerinizi çevrimiçi olarak sorunsuz bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olmak için gizlilik koruma araçları yapıyoruz. Bu araçlar, Firefox, Chrome ve Safari için DuckDuckGo Privacy Essentials tarayıcı uzantısının yanı sıra iOS ve Android için DuckDuckGo Gizlilik Tarayıcısı uygulamasını içerir. Bunların her biri, DuckDuckGo Arama, İzleyici Engelleme ve Akıllı Şifreleme gibi dijital ayak izinizi azaltmak için geliştirdiğimiz birkaç önde gelen gizlilik teknolojisini içerir.Bu açıklama, Smarter Encryption teknolojimiz hakkındadır ve özellikle ağ talepleri, uygulamalarımızdan ve uzantılarımızdan smarter_encryption.js’ye gittiğinizi fark edebilirsiniz. Bu teknoloji, bir web sitesinin hem tarama deneyiminizi bozmadan hem de gizliliğinizi tamamen korumadan şifrelenmiş bir sürüme yükseltilip yükseltilemeyeceğini belirlemek için kullanılır.Daha Akıllı Şifreleme ile, göz atmanız şifreli bağlantıları daha sık kullanır. Bu, İnternet sağlayıcınız veya wi-fi meraklıları gibi tarama geçmişinizde daha az meraklı göz anlamına gelir. Çalışma şekli, şifrelemeyi destekleyen sitelerin bir listesini sürekli olarak tutuyoruz. Şifrelemeyi desteklediğini bildiğimiz (yani listemizde bulunan) şifrelenmemiş bir siteye gitmeye çalıştığınızda, öncelikle bağlantınızı otomatik olarak web sitesinin şifrelenmiş sürümünü kullanacak şekilde yükseltiriz. Sorunsuz!

Akıllı Şifreleme listemiz oldukça geniş: 10 milyondan fazla site ve artıyor. Bu büyük boyut nedeniyle liste, cihazlarınızda yüklü uygulamalarda veya uzantılarda tam olarak depolanamaz. Bunun yerine, trafiğe en çok maruz kalan siteleri yerel olarak cihazlarınızda depolarız ve listenin geri kalanını sunucularımızda tutarız.

Şu şekilde çalışır:

 1. Http://help.duckduckgo.com gibi güvenli olmayan (http) bir etki alanına tıklarsınız veya oraya gidersiniz
 2. Help.duckduckgo.com etki alanı, hemen yükseltilip yükseltilemeyeceğini görmek için önce yerel listenizde (cihazda en çok trafiği olan sitelere sahip olan) aranır.
 3. Değilse, SHA-1 hash’e dönüştürülecektir: c3673b7f703ecd4890c81fb520b6697687276622 (bkz. Https://en.wikipedia.org/wiki/Hash_function & https://en.wikipedia.org/wiki/SHA-1 ile ilgili daha fazla ayrıntı için bu dönüşüm nasıl çalışır)
 4. Bu karmanın ilk dört karakteri (c367) anonim smarter_encryption.js hizmetimize gönderilir. Günlüklerimiz asla IP adreslerini veya diğer kişisel bilgileri içermez, bu nedenle DuckDuckGo Aramasındaki anonim sorgular gibi , bu talepleri kimin yaptığına dair hiçbir şey bilmiyoruz. Sadece siz ve cihazınız bilir. Bununla birlikte, bu anonim hizmete başka bir gizlilik koruması katmanı ekledik, bunun için cihazınızın yalnızca karma etki alanının ilk dört karakterini göndermesini sağladık, böylece her durumda hizmet tam olarak hangi etki alanını ziyaret ettiğinizi söyleyemez.
 5. Anonim hizmet, gönderilen karmanın ilk dört karakteriyle eşleşen tam Akıllı Şifreleme listesinden tüm karma etki alanlarını geri gönderir (ör. Https://duckduckgo.com/smarter_encryption.js?pv1=c367). Geri hiçbir şey göndermemesi mümkündür (hiçbir şey eşleşmezse).
 6. Cihazınız, ziyaret ettiğiniz alanın karma değerinin döndürülen karma etki alanlarından biriyle tam olarak eşleşip eşleşmediğini görmek için döndürülen karma etki alanlarına bakar. Eğer öyleyse, yükseltilir!

Açık olmak gerekirse, bu, aramalarınızın ve tarama geçmişinizin hala tamamen anonim olduğu anlamına gelir.

Herhangi bir endişeniz varsa, lütfen çekinmeden bizimle iletişime geçin veya DuckDuckGo alt dizinindeki tartışmaya katılın .

Kaynaklar

İnsanlar arama yaptıklarında, sadece bağlantılar yerine gerçekten cevaplar aradıklarına inanıyoruz. Birçok arama kategorisi için (restoranlar, taht oyunları, kod belgeleri vb.), Genellikle daha iyi iş çıkaran özel bir arama motoru (ör. Tripadvisor), içerik sitesi (ör. MetroLyrics) veya başka bir kaynak (ör. StackOverflow) vardır. aslında aramaları genel bir arama motorunun yalnızca bağlantılarla yaptığından daha fazla yanıtlamak Uzun vadeli hedefimiz, size bu en iyi kaynaklardan Anında Yanıtlar almaktır.

Bunu yapmak için DuckDuckGo sonuçlarını dört yüzden fazla kaynaktan alıyor . Bunlar, niş Anında Yanıtlar, DuckDuckBot (tarayıcımız) ve kitle kaynaklı siteler (yanıt dizinlerimizde saklanan Wikipedia gibi) sağlayan yüzlerce dikey kaynağı içerir . Elbette arama sonuçlarında daha geleneksel bağlantılara sahibiz ve bunları birden çok iş ortağından, ancak en çok Bing’den (ve Google’dan hiçbiri) almıyoruz.

Size en iyi kaynaklardan en iyi Anında Yanıtları sunmak için giderek daha fazla kaynakla iş ortaklığı yapmaya devam ediyoruz. Odak noktamız, hepsini birlikte üstün bir arama deneyiminde sentezlemektir.

Ortaklar ve Gizlilik: Sıkı gizlilik politikamız uyarınca , hiçbir kişisel bilgiyi hiçbir ortağımızla paylaşmayız. İşleyiş şekli, bilgi için bir ortağı aradığımızda, sunucularımız aracılığıyla vekaleten kullanılır, böylece tamamen anonim kalır. Yani, bir ortağa yapılan herhangi bir çağrı, bizden olduğu gibi ortağa bakar ve bu süreçte hiçbir kullanıcı kişisel bilgisi (örneğin, IP adresi) aktarılmaz. Bu şekilde, arama sonucu sayfalarımızı bu 100’lerce ortak kaynağı kullanarak oluşturabilir ve yine de onları tamamen anonim tutabiliriz.

 

DuckDuckGo, sorgularınıza ince ayar yapmak için kullanabileceğiniz arama sözdizimini destekler.

Arama operatörleri:

MisalSonuç
kediler köpeklerKediler veya köpeklerle ilgili sonuçlar
"kediler ve köpekler"Tam “kediler ve köpekler” terimi için sonuçlar. Hiçbir sonuç bulunamazsa, ilgili sonuçları göstermeye çalışırız.
kediler -köpeklerSonuçlarda daha az köpek
ketidler +köpeklerSonuçlarda daha fazla köpek
kediler filetype:pdfKediler hakkında PDF’ler. Desteklenen dosya türleri: pdf, doc (x), xls (x), ppt (x), html
köpekler site:example.comExample.com’daki köpeklerle ilgili sayfalar
kediler -site:example.comExample.com hariç kedilerle ilgili sayfalar
intitle:köpeklerSayfa başlığı “köpekler” kelimesini içeriyor
inurl:kedilerSayfa url’si “kediler” kelimesini içeriyor

Doğrudan diğer sitelerde ara:

 • \Doğrudan ilk arama sonucuna gitmek için kullanın . Örneğin, \futurama
 • Kullanım !doğrudan başka sitelerin arama arama motorlarına. Bununla birlikte, aramanız aslında diğer sitede gerçekleştiğinden, veri toplama uygulamaları da dahil olmak üzere o sitenin politikalarına tabi olduğunuzu unutmayın. Örneğin, !a blink182 blink182’yi Amazon.com’da arar. Orada kaplı binlerce site !

Anında Cevaplar:

 • newsAnında Yanıt haber sonuçları oluşturmak için aramalarınıza ekleyin . Örneğin, LeBron James news
 • mapAnında Cevap harita sonuçları oluşturmak için aramanıza ekleyin . Örneğin, Philadelphia map
 • Anında Yanıtlar hakkında daha fazla bilgi edinin !

Güvenli arama:

 • Ekle !safeonveya !safeoffaramanızın sonuna açmak ve kapatmak için güvenli arama söz konusu arama için.
Sizi tamamen anonim tutmaya devam ederken bazen yerelleştirilmiş sonuçlar ( “yakındaki restoranlar” gibi aramalar için) sunacağız . Nasıl çalıştığı hakkında daha fazlasını okuyun .Bazı arama sonuçları için, gizlilik politikamıza uygun olarak tarayıcı konumunuzu anonim ve güvenli bir şekilde kullanmayı seçebilirsiniz . Bu, arama sonuçlarının doğruluğunu ve alaka düzeyini daha da iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Konumunuzu etkinleştirmeye çalışırken sorun yaşarsanız:

 • Güçlü bir WiFi veya Hücresel bağlantınız olduğundan emin olun.
 • Web tarayıcınızı yeniden başlatmayı deneyin.
 • Aşağıdaki talimatları kullanarak, Konum Servislerinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Masaüstü | Mobil:

iOS:

 1. Cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın.
 2. “Gizlilik” i ve ardından “Konum Hizmetleri” ni açın.
 3. “Konum Servisleri” nin etkinleştirildiğinden emin olun.
 4. Aşağı kaydırın ve listeden tarayıcınızı bulun.
 5. Tarayıcınızın konum erişimine izin verildiğinden emin olun.
 6. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

İOS’ta tarayıcı konumu kullanılamıyorsa, Ayarlar> Genel> Sıfırla> “Konumu ve Gizliliği Sıfırla” seçeneğine gidin. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Android (Chrome, Cesur):

 1. Adres çubuğundaki kilit simgesine dokunun.
 2. ‘Site Ayarları’nı açın.
 3. ‘Konum’un izin verecek şekilde ayarlandığından emin olun.
 4. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Chrome veya Brave’deki tarayıcı konumu kullanılamıyorsa, tarayıcınızda ⋮ Menü> Ayarlar> Site ayarları> Konum’a gidin ve DuckDuckGo’nun konum erişimine izin verildiğinden emin olun. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Android (Diğer):

 1. Cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın.
 2. “Konum” u açın ve konumun etkinleştirildiğinden emin olun.
 3. Ayarlar> Uygulamalar’a gidin.
 4. Tarayıcınızın konum erişimine izin verildiğinden emin olun.
 5. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Konumunuzu istediğiniz zaman tekrar devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, Ayarlar’daki “Konum” bölümüne gidin ve “Temizle” yi seçin veya DuckDuckGo için tarayıcı çerezlerinizi manuel olarak temizleyin.

Sizi tamamen anonim tutmaya devam ederken bazen yerelleştirilmiş sonuçlar ( “yakındaki restoranlar” gibi aramalar için) sunacağız . Nasıl çalıştığı hakkında daha fazlasını okuyun .Bazı arama sonuçları için, gizlilik politikamıza uygun olarak tarayıcı konumunuzu anonim ve güvenli bir şekilde kullanmayı seçebilirsiniz . Bu, arama sonuçlarının doğruluğunu ve alaka düzeyini daha da iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Konumunuzu etkinleştirmeye çalışırken sorun yaşarsanız:

 • Güçlü bir WiFi veya Hücresel bağlantınız olduğundan emin olun.
 • Web tarayıcınızı yeniden başlatmayı deneyin.
 • Aşağıdaki talimatları kullanarak, Konum Servislerinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Masaüstü | Mobil :

Chrome ve Firefox:

 1. Adres çubuğundaki kilit simgesine tıklayın.
 2. Konum erişimine izin verildiğinden emin olun.
 3. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Firefox’taki tarayıcı konumu kullanılamıyorsa, ≡ Menü> Tercihler> Gizlilik ve Güvenlik> İzinler> Konum> Ayarlar’a gidin ve ‘Konumunuza erişim isteyen yeni istekleri engelle’nin işaretinin kaldırıldığından emin olun. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Safari:

 1. Mac’inizde “Sistem Tercihleri” ni açın.
 2. “Güvenlik ve Gizlilik” i ve ardından “Gizlilik” i açın.
 3. “Konum Hizmetlerini Etkinleştir” in etkinleştirildiğinden emin olun.
 4. ‘Safari’nin etkinleştirildiğinden emin olun.
 5. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Safari’de tarayıcı konumu kullanılamıyorsa, Safari> Tercihler> Web Siteleri> Konum’a gidin ve DuckDuckGo’nun konum erişimine izin verildiğinden emin olun. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Kenar:

 1. Ayarları Aç (Win + I)
 2. “Gizlilik” i ve ardından “Konum” u açın.
 3. “Konum” un etkinleştirildiğinden emin olun.
 4. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Edge’deki tarayıcı konumu kullanılamıyorsa, adres çubuğundaki kilit simgesine tıklayın ve konum erişimine izin verildiğinden emin olun. DuckDuckGo’yu yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

Konumunuzu istediğiniz zaman tekrar devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, Ayarlar’daki “Konum” bölümüne gidin ve “Temizle” yi seçin veya DuckDuckGo için tarayıcı çerezlerinizi manuel olarak temizleyin.

Çeşitli kaynaklardan (kendi kaynaklarımız dahil) sonuçlar alıyoruz. Sonuç üretmenin bu benzersiz yolu nedeniyle, belirli bir arama için sonuç sayısını önceden kolayca belirleyemiyoruz. Bu yüzden arama sonuçlarımızda böyle bir sayı göstermiyoruz.Ek olarak, belirli bir sorgu için almanız gerektiğini düşündüğünüz kadar çok sonuç alamamanızın bir dizi nedeni vardır.

 • Yazdıklarınıza göre çok kesin olmaya çalışıyoruz , oysa diğer arama motorları genellikle sorgunuzu biraz değiştiriyor. Yani bakılması gereken ilk şey bu. Yani, sorgunuzu biraz değiştirirseniz daha fazla sonuç alır mısınız?
 • Kesinlikle ilgili olarak, noktalama kullanımınız olabilir .
 • Bizim tarafımızda kısa bir kesinti yaşayabilirdik. Önbelleğinizi temizlemek için sert bir yenileme (genellikle ctrl / cmd-R) deneyebilir ve tekrar deneyebilirsiniz.
 • Bunların hiçbiri geçerli değilse ve gerçekten size daha fazla sonuç vermesi gerektiğini düşündüğünüz bir arama için hala seyrek sonuçlar alıyorsanız, lütfen özel aramayı gönderin . Kolayca düzeltebileceğimiz bir şey olabilir!
DuckDuckGo siteleri otomatik olarak bulur, bu nedenle belirli siteleri veya URL’leri göndermek için bir neden (veya yer) yoktur.Çeşitli kaynakları kullanarak sonuçlar ürettiğimiz için , sitemizdeki bilgiler genellikle bu kaynaklardan birinden gelmektedir. Anında Cevap kutumuzdaysa, kutudaki Daha fazlası bağlantısına bakarak kaynağı belirleyebilirsiniz . Yanlış bilgileri kaynağında düzeltmek en iyisidir, böylece otomatik olarak bize ve kaynağı kullanan diğer tüm sitelere akacaktır.

Spam

Herhangi bir spam veya alaka düzeyinin kötü olduğunu bildirmek için lütfen menü kenar çubuğundaki Geri Bildirim bağlantısını kullanın. Sayfalarımızın sağ üst köşesindeki menü simgesine (üç yatay çizgi) tıklayarak menüye erişilebilir.

Doğrudan geri bildirim sayfasına gitmek için burayı da tıklayabilirsiniz.

Niyetimiz aramaları otomatik olarak düzeltmek değil. Yani, yazdığınız sorguya tamamen saygı göstermeyi ve (bazı durumlarda) şunu mu demek istediniz? ilgili olduğunda üstteki bağlantı.Ancak, bu alanda çözmeye çalıştığımız birkaç önemli hata var. Sonuç olarak, arama sonuçlarında bazı otomatik düzeltme davranışları görebilirsiniz.Ne yazık ki, bu hatalar çoğunlukla kontrolümüz dışında olan bir dizi API içeriyor. İkimiz de bu hatalar üzerinde çalışıyoruz ve onları düzeltmek için de çalışıyoruz.Bazı sorgular için çözülmesi biraz yavaş oldu, ancak bunun en önemli öncelik olduğundan emin olabilirsiniz. Her durumda, belirli örnekler her zaman yardımcı olur çünkü daha fazla geçici çözümü kolayca ekleyebileceğimizden.

DuckDuckGo’da herhangi bir kişisel bilgi toplamaz veya paylaşmayız. Kısaca bu bizim gizlilik politikamızdır . Örneğin, IP adreslerini saklamıyoruz ve benzersiz çerezler oluşturmuyoruz. Bu nedenle, herhangi bir birey için arama geçmişleri veya arama oturumları oluşturma yeteneğine bile sahip değiliz – tasarım gereği gizlilik.Kullanırken DuckDuckGo Search , sen links.duckduckgo.com ağ istek görülebilir. Kararlılık, gizlilik ve güvenlik için DuckDuckGo Araması da dahil olmak üzere altyapımızın parçalarını bölümlere ayırıyoruz. Organik sonuçları almak için JavaScript kullanıyoruz ve bu kod, uçtan uca şifreleme (TLS) kullanılarak adanmış bir alt etki alanında (links.duckduckgo.com) barındırılıyor. Bu süreç anonimdir.

Noktalama işaretlerini olabildiğince indekslemeye çalışıyoruz, örneğin https://duckduckgo.com/?q=%28Bununla birlikte, sonuçların oluşturulmasına yardımcı olmak için kullandığımız API’lerin çoğu bunu yapmaz ve bu nedenle bu bakımdan biraz seyrek olabilir. Bu nedenle, örnek aramada Anında Yanıt kutumuzun altında geleneksel görünümlü sonuçlar görmezsiniz.Anında Yanıt dizinimiz tam noktalama işaretlerini dizine ekler. Daha da geliştirildikçe, noktalama işaretli aramaların sayısı giderek artacaktır.

Açık ayarları sayfasında , ayarlarınız kişisel olmayan tarayıcı çerezleri aracılığıyla kaydedilir. DuckDuckGo ayar çerezleri, mevcut ayarlarınızın bir URL olarak (aşağıya bakın), ancak “k” parametresi olmadan bir yansımasıdır. Örneğin, bölge ayarı “kl” ile belirtilir ve Kanada bölge ayarı URL’de kl = ca-en gibi görünür. Bu ayarın çerezi “l” olarak adlandırılır ve içeriği ca-en olur.Ayarlarınız silinmeye devam ederse, bunun nedeni, çerezlerinizi temizleyen bir işleminiz olmasıdır (veya bilgisayarları değiştiriyorsunuzdur). Bu temizleme işleminden duckduckgo.com için bir istisna yapabilirsiniz.Çerezlerden tamamen kaçınmak için URL parametrelerimizi kullanabilirsiniz . Ayarlar sayfasında parametrelerin kullanımını kolaylaştırmak için Yer İşaretleri ve ayar verileri başlıklı bir bağlantı vardır Bu bağlantıya tıklamak Ayarlar kutusunu genişletecek ve ayarlarınızı size bir web adresi (URL) olarak gösterecektir. Bu web adresini ana sayfanız veya bir yer imi / favori olarak ayarlayabilirsiniz ve daha sonra bu ayarlara saygı gösterilmelidir (o sayfadan başladığınız sürece).Bu URL’yi kaydederseniz, ayarlarınızı ayarlar sayfasının altından yüklemek / geri yüklemek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, bu URL’yi kendinize e-posta ile gönderebilir ve ardından farklı bilgisayarlardaki ayarları kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Son olarak, ayarlarınızı kaydetmek için Buluta Kaydetme sistemini kullanabilirsiniz.

Ayarlarım nerede saklanıyor?

Ayarlar sayfasındaki “Yer imi ve ayar verileri” bağlantısında görebileceğiniz tarayıcı çerezlerinde .

Hangi bilgiler kaydedilir?

Yalnızca değiştirdiğiniz ayarlar. URL Parametreleri sayfasında ayrıntılı olarak açıklanmıştır .

“Buluta kaydetme” ne anlama geliyor?

İsterseniz, bir parola girerek ayarlarınızı daha kalıcı olarak kaydedebilirsiniz. Bunun birkaç faydası vardır:

 • ayarlarınızı bilgisayarlar ve tarayıcılar arasında paylaşabilirsiniz
 • çerezleri sildikten sonra ayarlarınızı geri yükleyebilirsiniz
 • farklı amaçlar için birkaç ayar setini saklayabilirsiniz

“Bulut bilişim”, ölçeklenebilir üçüncü taraf verileri ve yazılım hizmetleri için kullanılan genel bir terimdir. Biz kullanmak Amazon S3 . Bu nedenle, güvenlik ve performans için Amazon’un altyapısına güveniyoruz. Gelecekte kendi DuckDuckGo verilerinizi barındırmanıza izin verebiliriz.

O nasıl çalışır?

Parolanız, 512 bit anahtar kullanarak SHA-2 olarak bilinen Güvenli Karma Algoritmayı kullanarak bir anahtar oluşturmak için kullanılır . Parolanız hiçbir zaman tarayıcıyı terk eder, yalnızca anahtar ve onunla ilişkili ayarlar dosyasını bırakır. Oluşturulan anahtarı ad olarak kullanarak ayarlar dosyasını Amazon S3’e kaydediyoruz. Şeffaflık adına, bu veriler şifrelenmez: tam olarak hangi bilgileri sakladığımızı görebilirsiniz. Parolalar, bir anahtardan tersine mühendislik uygulanamaz – bunu yapabilseniz bile, anahtarı bildiğiniz sürece tüm bilgiler açıkta, şifrelenmemiş durumda olduğundan hiçbir anlamı yoktur. DuckDuckGo parolanızı asla bilmez.

Nasıl anonimdir?

Kullanıcı adlarımız yok ve kişisel olarak tanımlanabilecek herhangi bir bilgiyi saklamıyoruz.

Parola oluşturma nasıl çalışır?

Bir parola önerisi istediğiniz her seferinde DuckDuckGo sunucularından oldukça büyük bir rastgele kelime listesi alırız. Tarayıcıda, daha sonra bu listeden rastgele dört veya beş kelime seçip, en az 18-20 karakter uzunluğunda olmasını sağlıyoruz. Dört veya beş kelimeyi hatırlamak rastgele 10 harf ve rakamdan daha kolaydır ve çok daha güvenlidir.

Parolamı nasıl değiştiririm?

Bunu, ayarlarınızı farklı bir parola altında kaydederek, isteğe bağlı olarak ilk grubu silerek yapabilirsiniz.

 1. Mevcut parolanızı girerek buluta kaydetmeyi etkinleştirin.
 2. “Verilerimi sil” seçeneğine basın. Bu, verileri buluttan kaldırır, ancak siz “tüm ayarları varsayılanlara sıfırla” seçeneğini tıklayana kadar tarayıcınızda kalır.
 3. Yeni bir parola girin ve “Ayarları Kaydet” i tıklayın. Bu, verilerinizi yeni parolanızın altına kaydedecektir.

Parolamı unuttum. Onu kurtarabilir misin?

Hayır. Ayarlarınızı silmediğiniz sürece, ayarlar dosyası hala orada olacaktır, ancak sizinle ilişkilendirmemiz mümkün değildir. Parola anahtarı oluşturmayı tersine çeviremeyiz. IP adresinizi veya tarayıcı parmak izinizi veya başka herhangi bir bilgiyi dosya ile ilişkilendirmiyoruz.

Silinen veriler gerçekten silindi mi?

Evet.

“JSON” nedir?

JavaScript Object Notation – basit, insan tarafından okunabilir bir veri formatı.

Sağ üstteki menü aracılığıyla arama sonucu sayfalarına da erişebileceğiniz ayarlar sayfasından DuckDuckGo’nun birçok görünümünü ve hissini (yazı tipleri, renkleri, boyutları, vb.) Değiştirebilirsiniz . Bu ayarlar, URL parametreleri aracılığıyla da ayarlanabilir (çerez kullanılmadan).

Bölgenize ilişkin sonuçları artırmak için  , arama sonuçlarının en sağındaki bölge düğmesini – – tıklayın .Bölge ayarınızı ayarlar sayfasından da değiştirebilirsiniz .Arama bazında, aramanıza r: kodu ekleyerek bölge ayarınızı değiştirebilirsiniz . (Örneğin, Fransa için r: fr .) Bölge kodlarının tam listesi parametreler sayfasındadır .Bölge ayarınızı değiştirmek, yalnızca o bölgeden sonuçları görüntülemek yerine, o bölgeden arama sonuçlarının sıralamasını yükseltecektir. Aramanıza site: ccTLD ekleyerek sonuçlarınızı bir ülkenin etki alanlarıyla sınırlandırabilirsiniz . Bir ccTLD, o ülkenin alan adlarının sonudur; Birleşik Krallık için .uk gibi. Bu nedenle, örneğin aramanıza site: uk eklemek yalnızca .uk web sitelerinden sonuçlar gösterir.

Maalesef bölge ayarı için kullanılabilen seçenekler üzerinde tam kontrole sahip değiliz. Bize yardımcı olmaları için bazı harici kaynaklara güveniyoruz – ancak daha fazla bölgeye izin vermek için kaynaklarımızı sürekli izliyoruz!

Sayfamızdaki reklam engelleyicileri devre dışı bırakarak DuckDuckGo’yu destekleyin:

Birçok DuckDuckGo kullanıcısı, reklamlarımızın görüntülenmesini engelleyen Adblock Plus gibi reklam engelleme yazılımları ve tarayıcı uzantılarını tercih ediyor. Reklamlara maruz kalmayı sınırlama kararınızı anlıyor ve bunlara saygı duyuyoruz, bu nedenle DuckDuckGo, kullanıcıların, Ayarlar menüsünden (Genel sekmesi> Reklamlar altında) reklamları devre dışı bırakmasına izin veriyor .

Daha az dağınıklıkla daha iyi bir arama deneyimine olan inancımızdan dolayı, reklamlarımız her zaman son derece minimaldir, rahatsız edilmemiştir ve diğer sonuçlardan açıkça farklı olarak işaretlenmiştir (her zaman bir Reklam rozetine sahiptir).

Ayrıca, yararlı olması amaçlandığından, reklamlarımız aramanızla alakalı olmalıdır. Kötü bir reklam görürseniz bize bildirin!

Birine bir arama göndermek ve bu konuda biraz tedbirli olmak istiyorsanız, bunun gibi bir Let Me DuckDuckGo That For You (LMDDGTFY) web sitesini deneyin .Popüler Let Me Google That For You web sitesine dayanan ilk LMDDGTFY, 2010 yılında Michael Stephens tarafından oluşturuldu. Bay Stephens artık bir LMDDGTFY kullanmıyorken, eski web sitesinin kodu açık kaynak kodlu .Alternatif olarak Michael Yanovich , aynı zamanda açık kaynak kodlu LMDDGTFY.net’i yarattı .
blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment