Bir Web Sayfasındaki Dâhili Bağlantılar (iç linkler) Bulunduğu Yerden Dolayı Google Açısında Farklı Değerlendirilir mi?

Bir Web Sayfasındaki Dâhili Bağlantılar (iç linkler) Bulunduğu Yerden Dolayı Google Açısında Farklı Değerlendirilir mi?

John Mueller’e Youtube video konferansında bir soru soruluyor. Soruyu soran kişi, bir sayfaya üstbilgi veya altbilgi (Footer) içinde bağlantı verilmişse ve bu nedenle bir sitenin her sayfasına dahil edilmişse, Google bu bağlantıları, sayfanın içesindeki bağlantılarından farklı şekilde mi kullanıyor?” şeklinde soru soruyor.

John Mueller Şu şekilde cevaplıyor:

“Orada gerçekten ayrım yapmıyoruz. Bir altbilgideki bağlantıların daha az öneme sahip olması veya o kadar yararlı olmaması gibi, onları veya benzeri şeyleri görmezden geleceğiz diyeceğimiz bir durum söz konusu değildir.

Bir sayfa ile alakalı olarak, içeriğinde metin söz konusu olduğunda durum biraz farklıdır. Çünkü bir sayfanın birincil içeriğinin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz ve web sitenizdeki diğer içeriğe göre sıralama söz konusu olduğunda, sayfanın o birincil içerik bölümüne odaklanmaya çalışmaktayız.

Ancak bizim bakış açımıza göre bağlantılar (iç linkler), sitenin yapısını daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ve bunların üstbilgide mi yoksa altbilgide mi, kenar çubuğunda mı yoksa ana içerikte mi olduğunu, bu bizim için gerçekten hiçbir şeyi değiştirmiyor.”

 

Buradan anladığımıza göre John Mueller, ana içerik alanındaki içeriğe biraz farklı davranılırken, üstbilgi, altbilgi veya ana içerik içindeki dâhili bağlantıların aynı şekilde ele alındığını açıklıyor.

English Google SEO office-hours from March 11, 2022 adlı Youtube video linki: https://www.youtube.com/watch?v=v6TBD9EvwrM&t=2709s

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment