Backlink Nedir ve SEO için Neden Önemlidir?

Backlink Nedir ve SEO için Neden Önemlidir?

Organik trafik artırma ile alakalı bir şeyler okuduysanız veya Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) hakkında eğitim aldıysanız, “backlink” terimi ile çok karşılaşacaksınız.

Web sitesi hazırlayan kişilerin oluşturduğu özgün sitelerinin insanların ilgi odağı haline gelmesi için ciddi çalışmalar yapması mecbur hale gelmiş durumdadır. Siz de kaliteli backlink al linkine tıklayarak Sadeceon sitesi üzerinden daha profesyonel bilgi alabilirsiniz. Kaliteli hizmet ve uygun fiyatları göz önünde bulundurarak kazançlı çıkmak ve sitenize verdiğiniz emeğin karşılığını almak istiyorsanız hemen Sadeceon sitesinde bu işi profesyonel olarak yapan kullanıcılarla iletişime geçebilirsiniz.

SEO‘ya yeni başlayanlar için, backlink’in ne olduğunu, Türkçedeki anlamını ve neden önemli olduklarını merak edeceklerdir.

Backlinkler arama motoru optimizasyonu için çok önemli hale gelmiştir. Kaliteli bir SEO çalışması için ana bileşenlerden biri haline gelmiş tirler

Bu makalede, backlink ile alakalı, neden önemli olduklarını ve bunları elde etmek için neler yapabileceğinizi açıklayacağız. Böylece arama motorlarında çok daha hızlı yüksele bileceksiniz.

Backlink nedir, nasıl çalışırlar ve nasıl yapılır?

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı bir bağlantıdır. Türkçe anlamı ile Geri bağlantılar anlamına gelir. Bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki üstünlüğü üzerinde büyük etkisi vardır.

Bu nedenle , bir web sitesinin SEO sıralamasını geliştirmek için çok faydalı oldukları düşünülmektedir .

Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için birden fazla faktör kullanarak sıralamaları hesaplar.

Sonuçlar listelendiğinde arama motorları açısından ne kadar öneme sahip olduklarını hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak, kesin olarak bildiğimiz şey, onların çok önemli olduğudur. Burada dikkat etmeniz gereken ise backlinklerin doğal görünümlü yayına alınmasıdır. Bir önemli noktada bağlantıların kalitesi, miktarından çok daha önemlidir. Az ama yüksek kalitede backlink almak siteniz açısında çok güvenli ve istikrarlı bir büyüme yöntemidir.

NOFOLLOW-UGC-SPONSORED

Backlink yayılımında bazı terimlerle karşılaşacaksınız. İşte size bu konuda bilmeniz gereken backlinkler ilgili ortak terimler sözlüğü:

 

 • No-Follow bağlantısı: Dışarıdan bakıldığında normal bir bağlantı gibidir. Kod olarak baktığımızda ise kod içerisinde ekstra olarak rel=”nofollow” yer alır. Bu arama motoruna bu linki takip etme. Daha geniş anlamda, kendi page rank puanınızdan puan paylaşma anlamını taşır. Bu kod ile verilen bağlantılardan, sitenize hiçbir zarar gelmez. Güvenli olarak link çıkışı yapma imkanı verir.
 • Do-Follow bağlantısı: Yukarıda anlatılan bağlantının nofollow olamayan , standart bağlantı versiyonudur. Bu şekilde link verildiğinde, karşı siteye page rank planınızdan da paylaşmış olursunuz ve arama motoruna, ben bu siteye güveniyorum ve takip et sinyali vermiş olursunuz.
 • Düşük Kaliteli Bağlantılar: Düşük kaliteli bağlantılar, otomatik sitelerden, spam sitelerden ve hatta pornografik sitelerden gelen bağlantılardır. Bu tür bağlantılar iyiden çok daha fazla zarar verir. Backlink alırken dikkat etmeniz gereken nedenlerden biri de budur.
 • Dahili bağlantılar: aynı etki alanındaki bir sayfadan diğerine geçen bağlantılara dahili bağlantı denir. Sürecin kendisi iç bağlantı veya ara bağlantı olarak bilinir.
 • Bağlantı Metinleri: Bağlantılar için kullanılan metne bağlantı metni denir. Bağlantı metinleri, belirli anahtar kelimeler için rütbe almaya çalıştığınızda harika çalışır. Kısaca anahtar kelimenizin linklenmesi ile alınan backlinklerdir.
 • Rel=UGC: Google arama motorunun Eylül ayında yaptığı güncelleme ile no follow bağlantıları çeşitlendirmek ve daha iyi anlamak için getirdiği yeni ek etiketler dendir. No follow gibi kullanılır. Özellikle forumlarda veya yorumlarda kullanılan linkler için kullanılır.

Örnek Kullanım: <a href=”http://www.siteadresi.com/” rel=”ugc”>link</a>

 • Rel=Sponsored: Google arama motorunun Eylül ayında yaptığı güncelleme ile ugc’de olduğu gibi no follow bağlantıları çeşitlendirmek ve daha iyi anlamak için getirdiği yeni ek etiketlerdendir. No follow gibi kullanılır. Daha çok reklam bazlı linkler için kullanılır.

Örnek Kullanım: <a href=”http://www.siteadresi.com/” rel=”sponsored”>link</a>

Geri bağlantıların önemi

Geri bağlantılar birkaç nedenden dolayı önemlidir.

Web sitenize bağlantı veren sayfaların kalitesi ve miktarı, arama motorları tarafından kullanılan kriterlerden bazılarıdır. Bu, Google tarafından arama motorunun (SERP) sonuç sayfalarındaki sırasını belirlemek için yapılır.

Bir SERP’de ne kadar yüksek seniz, insanlar Google’da, Bing’de görüntülenen ilk sonuçları tıklamaya meyilli olduklarından işiniz için o kadar iyi olur. Peki neden arama motorları geri bağlantıları önemsiyor?

İnternetin ilk günlerinde, arama motorları çok basitti ve kesinlikle anahtar kelime eşlemesine dayanıyordu.

Bir web sitesinin içeriği ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar popüler olduğu veya web sitesinin ne için olduğu. Bir sayfadaki bir cümle, birisinin aradığı bir cümleyle eşleşirse, o zaman muhtemelen bu sayfa ortaya çıktı.

Bu, eğer birisinin araçlarını bir “araba kazası tamirhanesine” nasıl götürmek zorunda olduklarını kapsamlı bir şekilde belgeleyen bir çevrimiçi gazetesi varsa, “araba kazası tamircisi” arayanlara muhtemelen yol gösterici olacağı anlamına geliyordu. sayfa. Öte yandan, web sitesi sahipleri hızlıca “anahtar kelime doldurma” ya başvurarak bu zayıflıktan yararlanabileceklerini anladılar. Basit bir şekilde, büyük anahtar kelime listelerine sahip web siteleri oluşturma ve elde ettikleri reklam gelirinden para kazanmayı içeren bir uygulama.

Bu, arama motorlarını neredeyse değersiz hale getirdi ve İnternet’in bir bütün olarak kullanışlılığını zayıflattı. Peki bu problem nasıl çözülebilir?

GOOGLE PAGE RANK

Google doğdu ve web siteleri için backlinkleri  getirdi. 1990’lı yıllara kadar Larry Page ve Stanford adlı iki Stanford öğrencisi, anahtar kelime doldurma tarafından kandırılamayacak daha iyi bir arama motoru yapabileceklerini düşünmeye başladılar.

Böylece, her bir web sitesinin popülaritesini ödeyebileceklerse (ve daha sonra dizini geçen), çok daha kullanışlı bir arama motoru oluşturabileceklerini anladılar.

1998 yılında “PageRank” kavramını sundukları bilimsel bir makale yayınladılar. Bu konu, Brin ve Page’in katkıda bulunduğu bir başka belgede, “PageRank alıntılarının sıralaması: Web’e sipariş getirme” şeklinde incelenmiştir. Makalelerinde belirtildiği gibi, işe yaramaz anahtar kelimelerle dolu sayfalar “bir kullanıcıyı ilgilendiren herhangi bir sonucu genellikle ortadan kaldırır.”

Bugün dolandırıcı sayfalara girdiğimizde sürekli şikayet etmemize rağmen, sorun o zamanlar çok daha kötüydü.

Bunu şimdi düşünmek inanılmaz derecede zor.  Ancak PageRank iki varsayımın ürünü idi: Pek çok web sitesi bir link veriyorsa, bu web sitesi muhtemelen çok iyi mantığında çalışıyor.

Bir web sitesine daha çok geri dönüş yapıldığında, daha iyi olması gerekir.

Güçlü web sitelerinin düşük kaliteli web sitelerine bağlantısı olmaması muhtemeldir. Bu nedenle, bu tür yetkili web sitelerinden bir bağlantı, link verilen sitenin çok iyi olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, bu varsayımları, her web sitesine kendisine bağlı web sitelerinin sayısına göre bir değer atanan PageRank adlı bir konsept geliştirmek için kullandılar.

Kısacası, çok az sayıda geri bağlantıya sahip bir web sitesinin küçük bir puanı olur.

Kaliteli Backlink İnşası Nasıl Olur?

Bildiğiniz gibi, Google bir web sitesinin önemini belirlemek için geri bağlantı sayısını ve bu bağlantıların kalitesini analiz eder.

Sonuç olarak, SEO uzmanları müşterileri için daha fazla geri bağlantı elde etmek için büyük çaba göstermektedir.

Ancak bunu başarmanın iyi ve kötü yolları var. Kaliteli geri inşa etmek çok çaba ve zaman alır.

Bu istikrar gerektirir. Bazı uygun backlink yapı örnekleri şunlardır:

 

 • Konuk yayını / Bloglama: Sektörünüze adanmış konuk makaleler kabul eden kaliteli web siteleri var mı? Web sitenize bağlantı veren bir link karşılığında, ilgili bir konuyla ilgili ücretsiz bir makale teklifinde bulunmaya çalışın.
 • Basın bültenleri: gazeteciler ve yazarlar uzmanların makaleleri için teklifte bulunmalarını her zaman bekliyorlar. Bazıları (hepsi değil) kaynaklarının web sitelerine geri bağlantılar içerecektir. onedio gibi web siteleri, özel ihtiyaçları olan gazetecilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olurken, diğer araçlar yazarlara ilginç sunumlar göndermenize izin verir.
 • Yerel alıntılar: Google, Yelp, Facebook, Sarı Sayfalar ve diğer yerlerdeki adres listeleri, geri bağlantılar olarak sayılır ve ayrıca müşterilerin işletmenizi bulmalarına yardımcı olur.
 • Yorumlar / Blog Profilleri / Forumlar: Bloglara ve forumlara yorum yazmak eskiden backlink oluşturmanın harika bir yoluydu. Bu yaklaşım artık eskisi kadar güçlü olmasa da (sık sık suiistimal nedeniyle), sektöre özel forumlarda ve Quora gibi sitelerde destek sağlamak siteniz hakkında geri bildirim ve bilgi oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 • Basın bültenleri: Sitenize geri dönüş yapan birçok haber sitesinde yayınlanır.
 • Dizinler: Web sitenizi yerel, sektöre özel ve niş dizinlere gönderdiğinizde web dizinlerinin değeri önemli ölçüde azalmış olsa da, değerli geri dönüşler oluşturabilirsiniz.
 • Ticari ağ profilleriÖrneğin, LinkedIn profilleri, URL’nizi ve diğer endüstriyel ağ sitelerini yayınlamanıza izin verir.
 • Karşılıklı bağlantılar: bunlar ‘göze göz’ bağlantılarıdır; Arkadaşınızın kendinize ait bir web sitesi ve web sitenizin arkadaşınızın sitesine linkleri vardır. Karşılıklı bağlantılar bazıları tarafından etkili olarak görülmekle birlikte, Google’ın sıralamasını iyileştirmek için dürüst ve özel olarak kullanılabilecekleri gri alandadır. Dikkatli ol
 • Sosyal ağlar: sosyal ağların değerini göz ardı edemezsiniz. Sosyal ağ siteleri, bir profil sahibinin web sitesinin URL’sini gösterdiğinden, temel düzeyde bile, minimum düzeyde bir değer söz konusudur. Ancak, Facebook ve diğer bazı ağlar Google tarayıcılarının profil sayfalarını endekslemesine izin vermediğinden, bu ağların geri bağlantıları Google SERP’leri doğrudan etkilemeyecektir.
 • Dahili site bağlantıları : Sitenizdeki bir sayfadan diğerine bağlantı olarak geri bağlantı olarak sayılır. Teknik olarak, sitenin iç bağlantıları geri bağlantı değildir, ancak düzgün kullanıldığında, bu bağlantılar belirli web sitelerinin bazı anahtar kelimeler için aralıklarını artırmaya yardımcı olabilir.

 

SEO için Backlinklerin Faydaları Nelerdir?

backlink faydaları

Geri bağlantıların avantajlarından bahsetmeden önce, birkaç değişiklik olduğunu bilmelisiniz. Düşük kaliteli bağlantıların bile bir siteyi sıralamaya yardım ettiği bir zaman vardı.

Ancak Google, Penguin algoritmasını uyguladığından beri, tüm backlink peyzajı değişti. Kaliteli site geri bağlantılarının olması önemlidir ve bu geri bağlantılar bağlamsal olmalıdır.

Örneğin, balıklarla ilgili bir siteniz varsa ve diğer özel sitelerden maymunlarla ilgili bağlantılar oluşturuyorsanız, bu bağlantılar yararlı olmayacaktır.

Amacınız yetkili ve ilgili sitelerden linkler almak olmalıdır. Şimdi SEO için avantajlarını görelim:

 1. Organik Sıranızı Yükseltin

Geri bağlantılar, arama motorlarında daha iyi sıralama elde etmenize yardımcı olur. İçeriğinizin herhangi biri diğer sitelerden organik bağlantılar alırsa, söz konusu içeriğin arama motorlarında doğal olarak daha yüksek bir sıraya sahip olması gerekir. Amacınız, ana sayfanıza yönlendirenlerle birlikte bireysel yayınlara / sayfalara bağlantılar oluşturmak olmalıdır.

 1. Daha hızlı index oluşturma

 Geri Bağlantılar, arama motoru robotlarının sitenize olan bağlantıları keşfetmesine ve etkili bir şekilde izlemesine yardımcı olur. Özellikle yeni bir web sitesi için, sitenizin daha hızlı keşfedilmesine ve dizine eklenmesine yardımcı olduklarından, geri bağlantı almak önemlidir. 

 1. Yönlendirme trafiği

 Geri bağlantıların temel yararlarından biri, yönlendirme trafiğinin alınmasına yardımcı olmalarıdır. Tipik olarak, yönlendirme trafiği hedeflenir ve hemen çıkma oranının düşük olması.

Not: yabancı dilden çeviridir

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment