AMP Nedir ? Nasıl Çalışır

AMP Nedir ? Nasıl Çalışır


AMP ne tür içeriklerle çalışır?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Projesi mobil web’i herkes için daha hızlı hale getiren bir açık kaynak inisiyatifidir.
AMP haberler, tarifler, filmler, ürün sayfaları, değerlendirmeler, videolar, bloglar, e-ticaret ve daha birçok web içerik türünden hepsi için mükemmeldir. Rota haritalama, e-posta veya sosyal ağlar gibi çok fazla dinamik veya etkileşimli özellikler barındıran tek sayfalık uygulamalar için çok kullanışlı değildir.
AMP’yi öğrenmeye başlamadan önce, aklınızda şu soruların yanıtları olmalı:
  • Ne tür içerikler üretiyorsunuz?
  • İçeriğinizi şu anda nasıl yayımlıyorsunuz?
  • İçeriğinizden nasıl para kazanıyorsunuz?
  • Katılımı izlemek için ne tür analizler kullanıyorsunuz?

AMP ne tür içeriklerle çalışır

AMP sayfalarınızın yayımlanması

Mevcut durumunuza göre, AMP yayımlamak, içerik yönetim sisteminize (CMS) sizin için otomatik AMPler oluşturmasını sağlayacak veya oluşturulabilecekleri şablonları üretecek uyumlu bir eklenti yüklemek kadar basit olabilir.
WordPress gibi önceden paketlenmiş bir CMS kullanıyorsanız, destekleyen tedarikçiler listesinde olup olmadığını kontrol etmek için  buradaki “CMS” bölümüne bakın.
Eğer kendi CMS’nizi kullanıyorsanız, Başlama yönergelerini inceleyin.
AMP sayfalarınızın yayımlanması

İçeriğinizden nasıl para kazanırsınız

CMS ile nasıl entegre edilebileceğini kavradıktan sonra, içeriğinizden nasıl para kazanacağınızı belirlemeli ve reklam sağlayıcı teknolojinizin AMP ile uyumlu olup olmadığını anlamalısınız.

Rubicon, DoubleClick ve MOAT gibi daha pek çok popüler reklam sağlayıcı teknolojilerinin büyük kısmı AMP’yi destekler.
AMP projesi ayrıca ödeme duvarlarını ve abonelikleri de destekler. Yani, abone olmayanların AMP sayfalarınıza olan erişimini kısıtlayabilir veya indirgeyebilirsiniz. Ödeme duvarı erişim entegrasyonları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.
İçeriğinizden nasıl para kazanırsınız

Analizler ve ölçümler

Bu listeden görebileceğiniz gibi, AMP biçimi analiz sağlayıcıların çoğu ile uyumludur.
Çoklu veri yakalama unsurlarını analizler kullanarak yapılandırabilirsiniz. Sonra AMP, veri ile birlikte ortaya çıkan tüm enstrümanların yönetimini üstlenir.
Analizlerin AMP safalarına uygulanmasını daha derinden keşfetmek için, bu ayrıntılı blog gönderisini okuyun.
Analizler ve ölçümler
AMP, teknoloji şirketleri ve platformları ile bir açık kaynak işbirliğinin ürünü olduğundan, site geliştiricilerinizin bilgi alabileceği pek çok kaynak bulunur.
  • AMP HTML kayak kodu, örnekleri ve dokümantasyonu için GitHub’ı inceleyin.
  • Google’ın Kıdemli Kadro Yazılım Mühendisi Malte Ubl’ın AMP’nin yüksek hıza nasıl ulaştığını anlattığı bu videoyu izleyin.
  • AMP Projesi sayfasının tamamına erişmek için burayı tıklayın.

Geliştiriciler için kaynaklar

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment