2020 SEO Çalışmaları İçin Güncel Kurallar

2020 SEO Çalışmaları İçin Güncel Kurallar

Kaliteli SEO çalışmaları için kurallar, geçtiğimiz yıllarda radikal şekilde değişti. Merak edilen konu 2020 SEO çalışmaları başarıya nasıl ulaşır? Dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda, yatırımcılar içerik pazarlamasını SEO çalışmalarına entegre ederek içeriği kaldıraç şeklinde kullandılar, fakat, 2020 yılında daha fazla şeyler yapmak gerekecek.

Çünkü başlıklarda anahtar kelimelerin kullanıldığı içeriklerle stratejiyi destekleme devri kapanalı çok oldu. Şimdiye kadar SEO çalışmaları için sunulan öneriler arasında ‘‘anahtar kelime’’ odaklı kurallar ağırlıktaydı lakin, arama motorları algoritmaları artık eskisinden oldukça akıllı hale getirildiler, bu şu anlama geliyor; içerik oluşturanların artık sayfa, hatta keyword sıralamasını kontrol etme yeteneği azaldı.

Yukarıda yazılanlardan anahtar kelimelerin veya içeriğin öneminin kalmadığı sonucu çıkarılmaması gerekir, tam tersi. Moz tarafından 2018’de yapılan araştırma sonucuna bakacak olursak 2020 SEO faktörleri arasından en önemlisi ‘‘Mobil Uyumu’’ olacak.

Aynı araştırma sonucuna göre;

 •  Mobil uyumluluk %88
 • Sayfanın algılanan değer analizi %81
 • Bekleme süresi gibi, veri kullanımı: %67
 • Tasarım ve okunabilirlik : %67
 • Ayrıca ilgi çekici sonuçlardan birisi ise: Satın alınan linklerin : %55
 • Anchorlar’ın ise %49 etkisi olacağı sonucuna varılmış.

2020 SEO stratejilerine yön verecek kurallar

Kullanıcı Etkileşimi

Artık alakalı içerikleri bulmak için belirli anahtar kelimelerde arama yapmanıza gerek yok. Eskiden, önemli olan arama motorlarından tıklama almaktı ama şimdi önemli olan şey ise kullanıcı etkileşimidir. Yani, sitenize gelen kullanıcılar, tıklayarak sadece sitenize gelmiş mi oluyorlar, yoksa sitenizde kaldıkları süre zarfında aradıkları sorulara cevap mı buluyorlar?

Bugün önemli olan tıklama almak değil, kullanıcıyı memnun etmektir.

Anahtar Kelimelerin Önemi Kalmadı

Başlıklarda kullanımı dâhil, anahtar kelimelerin önemi azaldı, hatta kalmadı diyebiliriz. Eskiyle kıyaslandığında Google şimdi anlamı yorumlamada daha kabiliyetli.

Google Rankbrain algoritmasını anlatırken detaylı şekilde bahsetmiştik.

Konuyla ilgili daha anlaşılır, somut örnek verelim ‘‘en iyi SEO firması’’ına yükselmek istiyorsanız bu anahtar kelimeyi yazı içerisinde üç veya dört kere geçirmenizin hala faydası var.

Ama yazının semantik anlamı Google için çok daha önemli. Kısaca, ‘‘ en iyi SEO firması ’’ aramalarında yükselmek istiyorsanız, SEO hakkında kullanıcıları tatmin eden eşsiz içerikler oluşturmalısınız.

Eskiden keywords, meta description/açıklama, yazının ortasında ve benzeri yerlerde kullanma kuralı vardı, şimdi bunların önemli kalmadı ve bütün bu eski kuralları çöpe atabilirsiniz.

2020 yılı SEO stratejileri bunları kapsamıyor artık ki, çok daha önceden önemi kalmamıştı.

Arama sorgularının %75’i üç veya beş kelimeden oluşur, siz de buna uygun şekilde başlıklar atabilirsiniz.

Arama motorları artık şunun farkında; örneğin 1 veya 2-3 kelimenin geçtiği aramalarda insanlar istedikleri sonuçlara ulaşamıyorlar.

Bundan dolayı daha kaliteli sonuçlara ulaşmak için 3-4 veya 5 kelime kullanarak sorularına cevap arıyorlar.
İçerik oluşturanlar bunu dikkate almalıdırlar.

Kullanıcı deneyimine odaklanın

Kesin bilgi olmamasına rağmen, Google’ın algoritmasını yılda yüzlerce veya daha fazla güncellediği söyleniliyor.
Bir kişi aradığı bilgiyi, doğru şekilde ilk 5 sırada bulabiliyorsa, bu harika bir kullanıcı deneyimidir. İşte Google algoritmasındaki bütün güncellemeler buna odaklanmıştır.

Burada bahsedilen şey, Google sıralamasını bir şekilde maniple edip yükselmek değil, gerçekten kullanıcılara sunulan bilginin en iyi bilgi olduğuna emin olmalısınız.

Kaliteli, özgün içerik hiç olmadığı kadar önemli duruma geliyor 2020 yılından itibaren. İçeriğin uzunluğu, kullanılan resim veya görsellerin önemi giderek artıyor.

Web siteleri yöneticileri artık ilk 5 sıraya yükselmek yerine, kullanıcıların sorunlarına gerçekçi çözümler bulan içeriklere odaklanmaları gerekiyor, 2020 SEO çalışmaları için uygulayacağınız en iyi stratejiler arasında bu olmalıdır.

Buradaki açıklamamızdan yola çıkarak şunu söyleyebiliriz, artık çok yüksek kaliteli içerik yeterli değil, aynı zamanda kullanıcının soru veya sorunlarını çözen içer 2020 ve sonrasındaki yıllarda SEO uyumlu içerik olacak.

Bunu yaparken içeriğinizi arama motorları için optimize etmeyi unutmayın.

İçerik Uzunluğu

1000-1500 kelimelik içerik/makaleler arama motorları tarafından daha fazla destekleniyorlar. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde 300 kelimelik makale efsanesi de böylece tarihe karışmış oluyor.

Uzun içerikler özellikle aranma hacmi yüksek, rekabetin fazla olduğu anahtar kelimelerde yükselmeyi sağlıyor.

SEO uyumlu makale artık 300 kelimeden oluşmuyor diyebiliriz. Video, infografik, kullanıcıyı tatmin edici cevaplar sunan uzun yazılar, 2020 yılında SEO uyumlu makale kategorisine giriyor.

Bu tür yazılar aynı zamanda daha fazla trafik sağlıyorlar. Ayrıca konuyla ilgili yapılan birçok araştırma sosyal medyada insanların bu tür yazıları daha fazla paylaştıklarını ortaya koymaktadır.

Mobil Optimizasyon

Akıllı telefonların internet dünyasındaki hegemonyaları giderek artıyor, 2020 ylında devam edecek.

Günümüzde insanların çoğu özellikle haberleri smartphone aracılığıyla okuyorlar, sosyal medya mecraları için aynı şey geçerli.

Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar yakın bir gelecekte desktop diye bir şeyin kalmayacağını ortaya koyuyor.

2015 Nisan ayında ise Google mobil optimizasyonu olmayan sitelerin mobil aramalarda sıralama kaybı yaşayacağını duyurmuştu, bununla yetinmeyerek webmasterlara ileti göndererek mobil optimizesi olmayan sitelerin optimize yapmalarını istemişti.

2016 ve akabindeki yıllarda mobil optimizasyonu olmayan sitelerin trafiklerinde düşüş olacak ifadesi eksik kalır, bu tür sitelerin hayat hakkı kalmayacak.

Özgün Görsel, Video ve İnfografikler

İçeriklerde görsel veya tamamı görsel içerikler her daim SEO açısından önemini korumuştur.

2020 yılında ise önemleri giderek artacak. Arama sonuçlarında son yıllarda rekabetin çok yüksek olduğu kelimelerde bile youtube videolarının olmasını tesadüf olarak açıklayamayız.

Önümüzdeki yıl görsellerin önemi artmakla kalmayacak, aynı zamanda özgünlük değeri fazla görseller ön plana çıkacaklar.
Sadece görselde değil, içerik içinde özgünlük değeri önemi artacak.

Bundan dolayı kendi hazırladığınız görselleri kullanmaya çalışmalısınız.

Sayfa Hızı Hayati Önem Kazanıyor

Site hızının yavaş olması, Google botlarının sitenin sayfaların taramasına engel olduğu gibi, kullanıcı deneyimini de düşürür.
Şunu kesinlikle unutmayın eğer rakibinizin sitesi sizin sitenizden daha hızlı yükleniyorsa, Google sıralamalarında yükselme noktasında sizden hep 1 adım önde olacaktır.

Sitenizin yüklenme hızını 1 saniyenin altına düşürmeye çalışın.

Web sitesi hız optimizasyonu, 2020 arama motoru optimizayonu çalışmaları için oldukça önemli bir faktör olarak öne çıkacak.

Unutmayın!

 • Siteniz 3 saniyeden fazla yükleniyorsa, ziyaretçilerin %40 gibi korkunç bir kısmı sitenizi terk eder.
  • Ziyaretçilerin yarısı sayfanın yükselmesini sadece 2 saniye bekler.
  • 1 saniyede yüklenen sayfanın dönüşümü %7 düşer.

Şüphesiz 2020 yılından itibaren arama motoru optimizasyonu çalışmaları için yeni kurallar oluşacak ama emin olun, kurallar sadece 7 taneyle sınırlı kalmayacak.

 

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment