Site İçi Optimizasyon

Site İçi Optimizasyon

Sayfa içi optimizasyon, içeriğin hem alakalı olmasını sağlama hem de harika bir kullanıcı deneyimi sağlama sürecidir. Geçmişte, birçok işletme buna sadece anahtar kelime doldurma olarak yaklaşıyordu; anahtar kelimelerini içerik içinde mümkün olduğunca çok kez belirtmek. Bu, kötü bir kullanıcı deneyimi için yapılmıştır. Bu günlerde, site içi optimizasyon, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarken anahtar kelimelerin ana öğelerde belirtildiği akıllı anahtar kelime hedeflemeyi içermektedir. Bu, içeriğinizin iyi okunduğu ve ayrıca kullanıcının gerçekten aradığını karşıladığı anlamına gelir.

Değişiklikler bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) aracılığıyla yapılır, yani teknik bilgisi olmayan bir kişinin onu güncelleyebilmesi gerekir. Zaman yatırımı, ön çalışma ve devam eden görevler arasında bölünür. WordPress gibi modern bir CMS’niz varsa, anahtar kelimelerdeki anahtar kelimeleri hedeflemek kolay olmalıdır. Bu, resimler, başlıklar, ana gövde kopyası, meta açıklama etiketleri ve başlık etiketleri oluşturmayı içerir.

SEOptimer , SEO SiteCheckup ve MozBar , bir web sayfasının HTML’sini taramak ve sayfadaki önemli öğeleri belirlemek için kullanılabilen ücretsiz SEO araçlarıdır ve sayfanın optimize edilip edilmediğini hızlı bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.

Mozbar, Moz.com tarafından oluşturulan bir Chrome ve Firefox uzantısıdır. Diğer birçok SEO tarayıcı uzantısında olduğu gibi Chrome’da daha fazla işlevselliğe sahiptir. MozBar’dan bir sonuç sayfası örneğinde. Aracın URL’yi, sayfa başlığını, meta açıklama etiketini, meta anahtar kelimeleri ve H1 etiketini bulduğunu görebilirsiniz.

Tıklama Öncesi ve Tıklama Sonrası Optimizasyon

Sayfa içi optimizasyonun iki kategorisi vardır – tıklama öncesi ve tıklama sonrası.

Sayfada ön tıklama optimizasyonu , kullanıcının arama motoru sonuç sayfasındaki veya SERP’deki bir sonuca tıklamadan önce gördüğü şeydir. Başlık etiketini, URL’yi ve meta açıklamayı içerir. Tıklama öncesi optimizasyonun amacı, kullanıcıyı girişinizi tıklamaya teşvik etmektir. Bu nedenle, organik performans için Rankbrain’den yararlanmak için SERP’deki listenizi optimize etmek önemlidir.

Tıklama sonrası sayfa optimizasyonu , kullanıcının girişinizi tıklayıp web sayfanıza geldikten sonra gördüğü şeydir. Ana kopyayı, ana başlığı ve alt başlıkları, köprüleri ve görüntüleri içerir.

Başlık Etiketleri

Ana gövde kopyasından sonra, başlık etiketleri, doğru olması gereken en önemli sayfa öğesidir. Bir kullanıcının bir arama yaptıktan sonra gördüğü listenin ilk kısmıdır ve arama motorları sağlanan kelimelere çok dikkat eder. Bu da web sayfanızın ne kadar iyi sıralanacağını etkiler. Chrome’da, web sayfasını sağ tıklayıp ‘sayfa kaynağını görüntüle’yi seçerek kaynak koddaki başlık etiketini görüntüleyebilirsiniz. Bu web sayfasının başlığı <title>Kurumsal Eğitim | Dijital Pazarlama Enstitüsü</title>.

Başlık etiketleri, sayfa içi optimizasyonun hayati bir parçasıdır.

 • Ağır Ağırlık – Ağır bir SEO sinyalidir ve anahtar kelimeleri dahil etmek için en önemli tek yerdir.
 • Daha Yüksek Sıralamalar – Web sayfaları doğru yapılırsa daha üst sıralarda yer alır
 • İlk Görünüm – Tıklanabilir mavi bir bağlantı olarak görüntülenirler ve bir arama yapanın gördüğü ilk şeydir.

SEO stratejinizin bir parçası olarak, sayfa başlık etiketinize öncelikli anahtar kelimeler eklemek çok önemlidir: Başlık etiketlerini optimize ederken doğru anahtar kelimeler karışımını elde etmek önemlidir. Anahtar kelime araştırmasına öncelik verilmesinin nedenlerinden biri başlık etiketi optimizasyonudur. Başlık etiketi uzun bir anahtar kelime listesine benziyorsa, spam gönderici olarak kabul edilebilirsiniz; ancak ana anahtar kelimelerinizi içeriyorsa ve doğal, çekici bir İngilizceyle yazılmışsa, o zaman iyi çalışması gerekir.

İşte bazı ipuçları:

 • Ana (birincil ve ikincil) anahtar kelimeleri dahil edin
 • Ana anahtar kelimeleri başa yakın konumlandırın
 • En uygun ‘Birincil Anahtar Kelime – İkincil Anahtar Kelime – Marka Adı’ biçimini kullanın
 • Anahtar kelime doldurmaktan kaçının

Sağlanan Alanı Kullanın: Bir başlık etiketinde sınırlı miktarda kullanılabilir alan vardır ve bu, mobil ve masaüstü cihazlarda farklıdır. Ayrıca, bu uzunluk periyodik olarak değişebilir, bu nedenle herhangi bir değişiklik yapmadan önce ideal uzunluğun ne olduğunu araştırmak önemlidir. Portent SERP Ön izleme Aracı gibi şeyler, optimize edilmiş başlık etiketleri geliştirmek için kullanılabilir.

Açıklayıcı ve İlgi Çekici Olun: Sayfayı doğal dilde tanımlayın ve aramayı yapan kişinin tıklaması için cazip hale getirin. Yine, TO Rankbrain için önemlidir.

Başlık etiketlerinizi optimize etmenin diğer yolları arasında cümle ayırıcılar kullanmak ve markanızı başlık metnine dahil etmek yer alır. Bazen Google, SERP’ler için kendi başlık etiketini yazacaktır. Snow Way Bro adlı kurgusal bir web sitesi için bu örnek başlık etiketine bir göz atalım.

Sayfa İçi Optimizasyon için Eksiksiz Kılavuz

Başlık etiketinin, web sayfasının ne hakkında olduğunun bir açıklaması olduğunu ve markanın sonuna dahil edildiğini görebilirsiniz. Açıklama ilgi çekicidir ve öncelikli anahtar kelimeleri hedefler. P1 anahtar kelimesi ‘snowboard boyutlandırma’dır ve bunun başlık etiketinin başında olduğunu görebilirsiniz.

P2 anahtar kelimelerine bakarsanız, ‘snowboard boyutuna’ çok benzeyen ‘snowboard boyutlandırma kılavuzu’ ve ‘snowboard boyut kılavuzu’ dahil edilmiştir. P3 anahtar sözcükleri veya bunların yakın varyasyonları da dahil edilmiştir.

Meta Açıklamalar

Meta açıklama etiketleri yalnızca SERP’lerde ve kaynak kodunda görünür. Bir sayfanın ana içeriğini görüntülerken bunları göremezsiniz. Meta açıklama etiketi, bir SERP’de URL’nin altında gördüğünüz kısa açıklayıcı metin parçasıdır.

Meta açıklama etiketleri, sayfa optimizasyonu için önemlidir, ancak aslında doğrudan bir sıralama faktörü değildir. Anahtar kelimeleri meta açıklamanıza dahil etmek, başlık etiketlerinin yaptığı gibi doğrudan bir etkiye sahip olmayacak, ancak birisinin listenizi tıklayıp tıklamayacağını etkileyecektir.

Meta açıklama etiketleri, orta ağırlıkta bir sayfa SEO sinyalidir ve arama yapanları listenizi tıklamaya teşvik eder. Meta açıklama etiketi aranan bir terim içeriyorsa, arama yapanı tıklamaya teşvik edecek şekilde kalın harflerle yazılacaktır.

Boş bırakılırsa veya yeterince alakalı görülmezse, bazen Google bir web sayfası için kendi meta açıklama etiketini yazar, ancak meta açıklamanızı optimize etmenin yolları vardır.

 • Kısa ve öz tutun. En fazla iki kısa cümle olmasına dikkat edin.
  • Maksimum masaüstü: 156 karakter (bu değişebilir)
  • Maksimum mobil: 115 karakter
  • Uzunluğu test etmek için SERP Ön izleme aracını kullanın
 • Anahtar kelimelerinize dikkat edin. Başlık etiketinizde muhtemelen birkaç anahtar kelimeden bahsettiğinizi göreceksiniz, bu nedenle anahtar kelime doldurmayı önlemek için hepsini meta açıklamanıza tekrar dahil etmeyin. Anahtar kelimeler sıralamaya yardımcı olmadığı için, arandığında kalın harflerle yazılması muhtemel olduğundan yalnızca P1 anahtar kelimenizi eklemek en iyisidir.
 • Açıklayıcı ve ilgi çekici olun. Meta açıklamanızın açıklayıcı olduğundan ve aynı zamanda ilgi çekici olduğundan emin olun. Sayfanızın benzersiz satış noktaları varsa, tıklamaları teşvik etmek için bunları burada listeleyin.

Bu örnek, Portent SERP Ön izleme Aracında görüntülenir.

Sayfa İçi Optimizasyon için Eksiksiz Kılavuz

Kullanıcı ‘snowboard boyutu’ için arama yaptı ve tam olarak bu ifadeden bahsedilmese de, yakın bir varyasyon – ‘snowboard boyutu’ – bu nedenle Google metni kalınlaştırdı. Metin kalın olduğunda, listenin tıklanma şansını artırır. Örnek de kısa ve ilgi çekici. Doğru snowboardu satın almak için yardım arayan birini etkileyecek şekilde yazılmıştır.

URL’ler

URL, bir web adresi için başka bir terim olan ‘Tekdüzen Kaynak Bulucu’ anlamına gelir. URL’ler, başlık etiketleri ile meta açıklama etiketleri arasında yer alır. Zamanla, bir sayfa, URL’sine atanan güven ve yetki oluşturacaktır. Bir URL’yi uygun şekilde yeniden yönlendirmeden değiştirmek, güveni kaybedebilir. Bu nedenle, mümkün olduğunda bir URL’yi değiştirmemek en iyisidir – onları en baştan almaya çalışın.

URL’ler neden önemlidir? URL’ler, hafif sayfa içi SEO sinyalleridir. Arama sonuçlarından tıklamaları çekerler ve arama motorları tarafından sayfaları indekslemek ve almak için kullanılırlar.

URL’ler genellikle sayfanın ana başlığından oluşturulur. Alaka düzeyi eklendiğinden, bu varsayılan olarak iyidir. Ancak dezavantajı, genellikle uzun ve tekrarlayıcı olmaları ve kısaltılmaları gerektiğidir. Web sayfanız için bir URL oluştururken:

 • P1 anahtar kelimenizi veya yakın bir varyasyonunu ekleyin
 • kısa ve öz tutun (kesilmeden önce yaklaşık 70 karakter)
 • URL’yi en baştan ayarlayın
 • tire ve küçük harf kullanmak gibi kurallara bağlı kalın

Bu örnekte, aynı web sayfası için iki farklı URL stili vardır.

Sayfa İçi Optimizasyon için Eksiksiz Kılavuz

Her ikisi de SEO için tamamen kabul edilebilir ve alaka düzeyi açısından yaklaşık olarak aynı puanı alacaktır. İlki (‘/snowboard-sizing’) yapılması en basit olanıdır. İkincisi (‘/snowboards/sizing’), birçok farklı ürün türü içeren daha büyük siteler için daha iyi olacaktır, çünkü ürünlerin ana kategorileriyle ilişkisi hakkında bir fikir verir.

Başlıklar

Başlıklar, ana gövde kopyası ve resimler, tıklama sonrası sayfa optimizasyonu için temel unsurlardır.

Başlıklar, bir web sayfasının ne hakkında olduğunu özetlemeye yardımcı olur. Microsoft Word’de nasıl kullanıldığına benzer şekilde bir web sayfasında kullanılırlar. Ana başlık bir H1 etiketi içinde, ikincil başlıklar H2 etiketlerinde, üçüncül başlıklar H3 etiketlerinde – H6 etiketlerine kadar olmalıdır.

Tarihsel olarak, birden fazla H1 etiketine sahip olmak kötü bir uygulama olarak kabul edildi, bu nedenle H2 etiketleri olarak ikincil başlıkların ve H3 etiketleri olarak üçüncül başlıkların olması önerilir.

HTML5’ten beri, H1 etiketleri olarak ikincil ve üçüncül başlıklara sahip olmak ve yine de arama motoru dostu olmak teknik olarak doğru olabilir. Bunun doğru bir şekilde uygulanması her zaman kolay değildir, bu nedenle hala geçerli olan ve en iyi uygulama olarak geniş çapta onaylanan hiyerarşik başlık etiketlerini kullanmanın geleneksel yolunu öneriyoruz.

Başlıklar bir web sayfasının önemli bir parçasıdır. Kullanıcılar, tüm sayfayı okuyup okumamaya karar vermeden önce bir sayfanın başlıklarını tarar. Orta ağırlıkta bir sayfa SEO sinyalidir ve sayfaya alaka düzeyi ekler. Bir web sayfasındaki içeriğin hiyerarşisini ana hatlarıyla belirtmek için kullanılabilen altı başlık etiketi (–H1’den H6’ya kadar) vardır.

 • Ana başlık H1 etiketinde olmalıdır
 • İkincil alt başlıklar H2 etiketlerinde olmalıdır
 • H3 – H6 etiketleri, gövde kopyasında sık kullanılmaz, ancak aynı hiyerarşik alt başlık şeklinde çalışır

Bir web sayfası için başlıklar oluştururken, bunların yalnızca SEO’ya yönelik değil, kullanıcı için anlamlı olduklarından emin olmak önemlidir. Ancak P1, P2 ve P3 anahtar kelimelerinizi başlıklarınıza dahil etmek de iyi bir fikirdir – anahtar kelimeler, onları doldurmak yerine doğal olarak dahil etmektir!

Anahtar Kelimeler

Kullanılan anahtar kelimeler sayfa türüne göre uyarlanmalıdır. Anahtar kelimeler eklemek, sayfa türüne bağlı olarak farklı şekilde çalışabilir:

 • İşlem sayfaları daha çok anahtar kelime odaklı olma eğilimindedir ve genellikle ana anahtar kelimeyi veya yakın bir varyasyonu içerir.
 • Blog gönderileri gibi bilgilendirici sayfalar daha çok kullanıcı odaklı olma eğilimindedir ve bazen ana anahtar kelimeyi veya yakın bir varyasyonu içerir.

Kullanılan anahtar kelimeler de doğru bir şekilde hedeflenmelidir. Hedeflenen anahtar kelimelerinizi veya benzer anlamlı anahtar kelimeleri bir başlığın parçası olarak eklemek için fırsatlar arayın.

Bu örnekte, hedeflenen anahtar kelimeler listesinden iki tam anahtar kelime kullandık. Bunun nedeni, bunu yapmanın mantıklı olması ve kullanıcıya yardımcı olmasıdır.

Sayfa İçi Optimizasyon için Eksiksiz Kılavuz

Ana kopya neden önemlidir? Ana kopya, kullanıcıların aradıklarını bulmaları gereken yerdir, bu nedenle arama motorları buna çok dikkat eder. Yüksek ağırlıklı bir sayfa içi SEO sinyalidir ve sayfaya alaka düzeyi ekler. Gövde kopyasının sayfadaki konumu da arama motoru sıralamasında belirleyici bir faktör olabilir. Ana kopya, gövde metni olarak da bilinir. Köprüler içerebilir ve ana başlıktan sonra yer alır.

Google’da eski bir SEO başkanı olan Matt Cutts, ideal bir anahtar kelime yoğunluğu formülü olmadığını söylüyor ve aşırı optimize etmeye ve içeriğinize çok fazla anahtar kelime yüklemeye karşı tavsiyede bulunuyor. Ancak, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri dahil etmenin iyi bir şey olduğunu söylüyor; ancak web sayfanızın okunabilirliğini artıran doğal bir şekilde yapılmalıdır.

Uzunluk : Web sayfanızın ana kopyası için uzunluk konusunda katı kurallar yoktur, ancak kullanıcının beklentilerini karşılamalı ve aradıklarını içermelidir. Ayrıca arama motorlarının sayfanın ne hakkında olduğunu anlayabilmesi için yeterince uzun olmalıdır. E-ticaret sorguları yüz kelime kadar kısa olabilir ve bilgi sorguları bin kelimeden fazla olabilir.

Anahtar Sözcükler : Anahtar kelimeleri ana kopyada çok sık tekrar etmekten kaçının, ancak dili doğal ve insan dostu tutarken dahil edilebiliyorlarsa, eşanlamlıları veya anahtar kelimelerin yakın varyasyonlarını kullanın.

Matt Cutts’ın videosunda bahsettiği gibi, özel bir anahtar kelime yoğunluğu formülü yoktur, ancak anahtar kelimelerden çok sık bahsettiğinizde arama motorları bunu ‘spam’ olarak görebilir.

500 kelime için gevşek bir kural olarak şunları belirtin:

 • Birincil anahtar kelimeler iki veya üç kez
 • İkincil anahtar kelimeler bir veya iki kez
 • Üçüncül anahtar kelimeler sıfır veya bir kez

Köprüler

SEO’da köprüler, bağlantı verdiğiniz sayfaya yardımcı olur. Sayfalara dahili olarak bağlanma şekliniz, arama motoru sıralamalarında önemli bir rol oynar.

Alaka düzeyi: Açıklayıcı ve anlaşılması kolay bağlantı metnine sahip sayfalara bağlantı vermek, alıcı sayfaya daha fazla alaka düzeyi sağlar, bu nedenle önemli sayfalarınıza düzenli olarak bağlantı verdiğinizden emin olun.

İtibar: Sayfalara dahili olarak bağlantı vermek, itibarı artırmak için önemlidir, bu nedenle web sayfanız ne kadar çok dahili bağlantıya sahipse, o kadar önemli kabul edilir ve daha iyi bir sıralama şansına sahip olur.

Görseller

Görsel optimizasyonu önemlidir çünkü hafif bir sayfa içi SEO sinyalidir ve web sayfanıza alaka düzeyi ekler. Görsellere alternatif metin eklenmelidir çünkü genellikle ekran okuyuculara güvenen görme engelli kişilere okunur. Arama motorları, alt metni resimler için tarar ve web sayfanıza ek anahtar kelimeler eklemek için iyi bir fırsat sunar.

Resimlerinizi optimize etmek için atabileceğiniz üç basit adım şunlardır:

 • Web sitenizdeki CMS’deki resim Alt metnine bir açıklama ekleyin
  • Resmi doğru bir şekilde tanımlamaya çalışın ve bu bazen anahtar kelimeleri dahil etmek anlamına gelir.
  • Bunları kısa, tipik olarak iki ila beş kelime yapın
 • Web sitenizin CMS medya kitaplığında resimlere anlamlı dosya adları verin
  • Bunları kısa, tipik olarak iki ila beş kelime yapın
  • Dosya adları ve Alt metin aynı olabilir, ancak olmaları gerekmez
 • Görselleri web dostu yapın
  • .gif, .jpeg,.png ve .svg kullanın
  • Küçük dosya boyutunu ve iyi kaliteyi dengeleyin
  • Svg’ler daha yaygın hale geliyor ve ölçeklenebilir vektörler oldukları için, fotoğraflardan ziyade bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler için kullanılsalar da, yüksek görüntü kalitesi ve düşük dosya boyutundan yararlanıyorlar.

Alternatif metin ve dosya adları öncelikle açıklayıcı ve doğru olmalıdır ve ikinci olarak anahtar sözcükleri veya ilgili sözcükleri içermelidir. Bu örnek, snowboard boyutlandırma hakkında bir web sayfasında kullanılan bir resimdir. Resmin Alt metni, açıklayıcı olan ‘snowboard boyutlandırma’dır. Dosya adı, snowboard-measurement.jpg, biraz farklıdır. Bu durumda, Alt metni ana anahtar kelimelerden birini içerir ve dosya adı, sayfanın genel alaka düzeyini artıracak ilgili bir kelimedir. Ayrıca, web sayfasının yükleme sürelerini etkilemediğinden emin olmak için görüntülerin boyutunu nispeten düşük ve genellikle orijinal görüntü boyutundan çok daha küçük tutmanız gerekir.

Kullanıcı memnuniyeti optimizasyonu, sayfa optimizasyon stratejinizin hayati bir parçasıdır ve sıralama beyni ile ilgilidir. Web sitenizi kullanıcı memnuniyetini artırmak için optimize etmek, içeriğinizin arama motorlarının kullanıcılarının aradığı yanıtları sağlamasını sağlamak anlamına gelir. Bu içerir:

 • Hemen çıkma oranını azaltmak
 • Bekleme süresinin iyileştirilmesi
 • Tıklama oranını iyileştirme
 • Görev tamamlamayı iyileştirme
blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.