SEO Uzmanı

 SEO Uzmanı Kimdir?

 Arama motorlarında bir ürün, firma, site v.s istenilen bütün unsurları, Arama Motorları Sonuç Sayfalarında en iyi şekilde yer alması için yapılan çalışmaları yürüten ve bu çalışmalar çerçevesinde; analiz yapma, strateji belirleme, raporlama, arşivleme, takip etme, inceleme, belirleme, gibi periyodik işleri yapan veya direktif vererek yatıran bu işleri kontrol eden kişiye SEO Uzmanı denir.

Burada verdiğim tanım daha da genişletilebilir. Fakat, genelde çok basit ve karlı bir meslek olarak algılanan SEO Uzmanlığı mesleği aslında göründüğü kadar kolay ve yaptıkları işler sadece yukarıda bahsettiklerimle sınırlı değildir. Bütün bunların yanında SEO Uzmanı, yapması gereken bunca işin dışında sürekli güncellenen Arama Motorlarına paralel olarak kendilerine vakit ayırarak, bilgilerini günceller, geliştirir, değiştirir. Bunları yapmak için de periyodik olarak sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip eder.

 

 SEO Uzmanı Olmak İçin Karşılanması Gereken Kriterler

 

SEO uzmanı olmak için diğer mesleklerde olduğu gibi, mutlaka karşılanması gereken bazı temel faktörler vardır. Söz konusu faktörler SEO uzmanlarına göre değişebilir. Fakat birçok kıstas standarttır.

 

 1. Disiplin ve Prensip: Sektör fark etmeksizin, bütün uzmanlıklarda birincil başarı faktörüdür. Disiplinli çalışma bir SEO Uzmanının en önemli özelliği olmalıdır. Prensip olarak da diğer SEO uzmanlarından farklı olmalıdır. Katı bir disiplin ve esnek bir çalışma anlayışına sahip olmalıdır. Çünkü yapılacak SEO çalışmalarının verimli, kaliteli, özgün ve tatmin edici olması ancak bu iki faktörden geçer.

 

 1. İlgi ve Sevgi : SEO uzmanıöncelikli olarak bu işe ilgi duymalıdır ve aynı derecede sevmelidir. Çünkü kaliteli iş ancak, ilgi, sevgi ve disiplinli çalışmayla ortaya çıkar. Ortaya çıkan kaliteli iş de müşteriyi memnun ederken SEO uzmanı için de ilerde ve hatta hiç ummadığı yerlerde sağlam referanslar olurlar. Salt para kazanmak için SEO Uzmanı olunmaz, olunamaz. İlgi, bir SEO uzmanının sürekli gelişmesini ve bilgilerinin güncel kalmasını sağlarken, sevgi çalışmalarını otoriter yapar.
 2. Analiz Yeteneği: Bu yetenek belki doğuştandır veya sonradan bir şekilde kazanılabilir bilmiyorum ama SEO Uzmanlarına olması gereken diğer bir kriter diyebilirim.

 

 1. Başarı Odaklı Olma: Bir kişinin SEO uzmanı olmak istemesinin bir çok nedeni olabildiği gibi, üzülerek söylemeliyim ki, günümüzde en önemli neden kısa sürede ve kolay para kazanmadır. Madde (para) odaklı SEO çalışmaları kısa sürelidir ve sınırlıdır. Fakat başarı odaklı SEO çalışmaları gerçek SEO Uzmanlarının doğmasına yardımcı olur. Başarılı bir SEO uzmanı, paranın başarıyı değil, başarının parayı getireceğini çok iyi bilir ve ona göre hedeflerini belirler.

 

 

 1. Ar-Ge : Şüphesiz SEO uzmanlarında olması gereken diğer bir önemli faktördür. SEO Sektörü ’nün en önemli elementleri ve partnerleri arama motorlarıdır ve arama motorları periyodik olarak kendilerini yenilerler ve güncellerler. Sektör kesinlikle sabit değildir. Bu durumda bir SEO Uzmanının bilgilerinin sabit kalması kesinlikle söz konusu olamaz. En iyi SEO Uzmanı, günlük olarak en taze bilgileri yakalamayı amaçlamalı ve hatta bu yeni bilgiler çerçevesinde arama motorlarının diğer güncellemeleri hakkında tahminler yürütmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki, en büyük partneriniz olan arama motorlarını ne kadar çok tanırsanız o kadar başarılı olursunuz.

 

 1. Yabancı Dil (İngilizce): Üzülerek söylemeliyim ki, bir çok alanda olduğu gibi SEO sektöründe de İngilizceye göbekten bağlıyız. Gerek işlerimizde bizlere yardımcı olacak programların kullanımında gerekse güncel, faydalı ve geliştirici bilgilere ulaşma noktasında en azından İngilizceyi orta derecede bilme zorunluluğu var. SEO Uzman’ın başarılı olması noktasında onu rakiplerinden bir adım öne geçirecek en önemli konulardan birisi, sektörüyle alakalı bilgiye hakim olmasıdır. Bu da ancak ilk kaynaktan çıkan bilgiye ilk önce ulaşmakla mümkün olmaktadır. Arama motorlarının yabancı dillerde olması ve aynı şekilde dünya çapında SEO sektörüne ait otoriter bilgi kaynaklarının yabancı olması Türk SEO Uzmanlarını en azından İngilizceyi öğrenmeye mecbur kılmaktadır.

 

 

 1. Güven, İşbirliği, İletişim: İyi bir SEO uzmanı bilgi birikimi, tecrübesi ve referanslarıyla güven verebilmelidir. Bunları sağlayabilmek için sektörle ilgili kişi ve kurumlarla iyi ilişkiler kurabilmeli ve işbirliğine gidebilmelidir.

 

SEO Uzmanının Bilmesi Gereken Konular

 

Şüphesiz SEO Uzmanlığı teorik bilgiye pratik beceriyle oluşur. Bir SEO Uzmanının başarısı hakim olduğu bilgi ve bu bilgiyi pratik olarak uygulaması ile alakalıdır. Bazı platformlarda ‘‘En iyi SEO uzmanı, en çok kazanandır’’ yorumuna kesinlikle katılmadığımı söylemeliyim. Çünkü SEO hakkında çok fazla bir şey bilmeden çok para kazanmak mümkün. Maalesef, kötü kullanıma açık bir sektör.

Şimdi bir SEO Uzmanının ileri düzeyde ve temel düzeyde hakim olması gereken becerileri inceleyelim:

 • Web Tasarım ve Yazılımı: En azından temel düzeyde SEO uzmanı Web tasarımı ve yazılımına hakim olmalıdır. Bunun yanı sıra domain ve hosting yönetimini hakkında da temel bilgileri öğrenmiş olması gerekir.

 

 • Arama Motorları Algoritmaları:İleri düzeyde SEO Uzmanının arama motorları algoritmalarının nasıl çalıştığını bilmesi yetmez. Birçok yerde vurguladığımız gibi, değişken bir sektörde uzman olan kişi mutlaka yeni güncellemelerden haberdar olmalı ve hatta ilerde meydana gelebilecek güncellemeler hakkında düşünceler geliştirmelidir.

 

 • Google Servis ve Araçlarının Kullanımı: SEO uzmanı bazı Google servis ve araçlarını ileri düzeyde kullanması gerekirken, bazılarını temel anlamda kullanılmalı ve bazılarından ise mutlaka haberdar olmalıdır. Google Search Consol, Google Analytics, Google Ads, Google Ads KeyWord Planner gibi araçları mutlaka ileri düzeyde bilmesi gerekir. SEO çalışmalarına göre  de diğer araç ve servisleri ne derecede bilmesi gerektiğine artık her SEO uzmanı kendi karar vermelidir. Aynı şey şüphesiz Yandex, Yahoo ve diğer arama motorları içinde geçerli, fakat ülkemizde ve Dünya’da baskın arama motoru Google olduğu için Google ile yetiniyorum. Google’ın diğer araç ve servislerini kafa karışıklığı oluşturmaması için aşağıdaki görselde veriyorum:

google araçları

google araçları

 

 • Site içi ve site dışı SEO: OnPage SEO ve Off Page SEO kriterlerini detaylı olarak bilmesi gerekir ve bunun yanında söz konusu kriterleri ölçme ve değerlendirmeye yarayan SEO analiz araçlarının kullanımını bilmelidir. Ayrıca, SEO analiz sonuçlarını ölçme ve değerlendirme yeteneğine sahip olmalı ve eksikleri tespit edebilmelidir.

 

 • Anahtar Kelime:Çalıştığı firmaları doğru yönlendirmek ve hedef kitleye ulaşabilmek için ilgili sektörde hangi anahtar kelimelerin arandığını tespit edebilmeli, kelimelerin arama hacimlerini ve söz konusu kelimelerde o anahtar kelime de ilk sıralara yükselmesindeki faktörleri analiz edip belirleyebilmelidir.

 

 • Anahtar Kelime Yoğunluğu:Site başlığı (Title), meta açıklaması ve içeriğinde anahtar kelimelerin alakalarını, yoğunluğunu tespit edebilmeli ve hataları gidere bildirmeli veya çalıştığı firmalara bildirmelidir.

 

 • İndexleme sorunları: İndexleme hakkında bilgi ve tecrübesi olmalıdır. Özellikle WordPress v.s yabancı sitelerde kullanılan eklentiler yüzünden meydana gelen indexleme ve diğer hataları tespit etme ve gidere noktasında bilgi sahibi olmalıdır.
 • Dosyalar:Site Haritası, robots.txt, RSS diğer dosya ve eklenti, servislere hakim olmalıdır, en azından bunların var olup olmadığını veya doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmelidir.

 

 • Rakip ve Çalışılan Firmalar:Rakip ve çalıştığı firmanın link kaynaklarını tespit edebilmeli, otoriter sitelerin listesini oluşturabilmelidir. Rakip firmaların arama motorlarında yükselmesini sağlayan başarı etkenlerini tespit veya tahmin edebilmelidir.
 • Olumsuzlukların Tedavisi:Uzun vadeli SEO çalışmalarında sitenin güncellemelerden olumsuz yönde nasıl ve neden etkilendiğini belirleyebilmelidir, organik trafik düşüşünün sebeplerini tespit edebilmelidir. İstenilen anahtar kelimeler de neden gerilere düşüldüğü aynı şekilde tespit edebilmelidir. Söz konusu nedenler den sonra buna neden olan hatalar veya sorunları giderebilmelidir.

 

 • Grafik ve İnfografik Tasarım: Yıllardır önemi gittikçe artan Grafik ve İnfografik içerikler oluşturma tasarlama konusunda en azından temel bilgi ve beceriye hakim olmalıdır, bu bağlamda içerik önerisinde bulunabilmeli veya yardımcı olabilmelidir.

 

 • Video ve Görsel: Arama Motorlarının çok değer verdiği görsel video içeriklerin hazırlanabileceği yazılım ve programlar hakkında temel kullanım bilgisine hakim olmalı, özgün ve faydalı görsel-video içeriği veya tanıtım videoları oluşturabilmeli veya yardımcı olabilecek düşünceler, örnekler, alternatifler sunabilmelidir.

 

 • Yazma Becerisi: İyi bir SEO Uzmanının yazma becerisi olmalıdır. Yazma becerisi ne kadar iyi olursa otoriter bilgiler paylaşması, haliyle otoriter kaynaklar oluşturması o kadar mümkündür. Eğer SEO’nun altın kuralı içerik ise yazma becerisi bunun ilk halkasıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse yazma becerisi olmayan arkadaşlarımın bu işe yönelmesini pek önermiyorum.

 

 • 200 den fazla olan Google Sıralama Faktörlerini ve daha fazlasını bilmelidir.

 

 • Yukarıda sıraladığımız bilgi ve beceriler genelde SEO uzmanları ve Freelance SEO uzmanlarında bulunması gerekir diye düşünüyorum.

 

 SEO Uzmanı Türleri:

 

SEO sektörünün gelişmesi ve büyümesiyle birlikte SEO uzmanlarının arttığını söylemiştik. Her ne kadar son yıllarda Dünya ve Türkiye’de Seo uzmanlarının sayısı artsa da ihtiyaç, özellikle işini kaliteli yapanlarda karşılanamamıştır.

Bu yüzden son yıllarda farklı çalışma tarzları olan SEO uzmanları doğmuştur. Bunlar üç kategoriye ayırabiliriz.

 

SEO Firmaları veya Ajansları

 

Son yıllarca güç birliği ve ortaklıklarla ülkemizde sayıları ve kaliteleri artmaktadır ama hala yeterli değil. Geniş bir müşteri yelpazesine sahiptirler ve haklı olarak sektörde asıl pastanın sahipleridirler. Genel anlamda derin SEO bilgi ve tecrübelerine sahiptirler. Firmalarındaki güç birliği bunu doğal kılar. Geniş ve etkili Ar-Ge oluşturma imkanları vardır. Fakat tipik olarak genelde çok az ticari niş tecrübesine sahiptirler. Büyük bir ihtimalle dar bilgi ve beceriye sahip olmakla birlikte geniş  personel desteğiyle bunu kapatırlar. Firmalara hitap ederler.

 

Evden Çalışan SEO Uzmanları

 

Dünya’da sayıları belki de on binleri bulur. Evlerini çalışma ofisine çeviren bu tür SEO uzmanları arasında bilgi ve beceri olarak ajans ve firmalardan çok daha başarılı olanlar mevcuttur. Bir kısmı bilgi ve yeteneğine çok güvendiği için potansiyeli paylaşmaz ve otoriterdirler. SEO sektörün ’de bu tarz çalışıp ajans ve firmalardan çok daha fazla kazananlar mevcuttur. Derin SEO bilgisine sahip olup personel eksikliği yüzünden iş yapabilme sınırları vardır.

 

Ek iş olarak SEO Uzmanlığı yapanlar

 

Öğrenciler, bir kurumda SEO uzmanı veya bağlantılı görevlerde çalışanlar ve diğerleri. Bu kategori ’deki SEO uzmanlarının en önemli sorunu zamandır. Bu yüzden sınırlı iş hacimleri vardır ve haliyle sınırlı kitleye hitap ederler. Daha çok kısa süreli ( backlink çalışmalarına) çalışmalara yönelirler. Uzun vadeli işleri tercih etmezler.

Sonuç: SEO Uzmanı olmak, dışarıdan göründüğü gibi kolay olmayan, uzun ve zahmetli bir süreçten sonra elde edilen bilgi ve tecrübeler sonucu oluşan bir meslektir. Diğer birçok meslekten farklı olarak, kesin, doğru ve sabit bilgilere dayanmayan ve sürekli değişen bir sektör olduğundan dolayı bu zahmetli sürecin hiç bitmediği zor bir meslektir.

Bir SEO Uzmanı hep öğrenci kaldığı sürece başarılı olur

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>