Makale ve SEO Analiz Yazılımı: Surfer SEO

Makale ve SEO Analiz Yazılımı: Surfer SEO

Surfer SEO Nedir ve Ne İşe Yarar?

Surfer, blog gönderileri ve makaleler gibi içeriklerinizi arama motoruna göre optimize etmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır.

Bir sayfanın içeriğini “500’den fazla sayfa içi” sinyale göre analiz ederek çalışır.

Veriye dayalı SEO

Surfer, çok yoğun çalışan SEO uzmanları, pazarlamacılar ve içerik editörleri için uygun bir seçim olan veriye dayalı bir model kullanır. Veri odaklı SEO, endüstri standartları yerine veri kümelerine dayalı kararlar almakla ilgilidir. Tahmin yok. En iyi performans gösteren sayfalar için neyin işe yaradığını görebilir ve bu bilgiyi onları geçmek için kullanabilirsiniz.

Tersine mühendislik

Arama motorları veri olmadan değeri yargılamaz veya tanımlamaz. Ve Surfer onu başka hiçbir aracın yapamayacağı şekilde parçalar. İlk elli sonucun tersine mühendisliği ile Surfer, sıralamanızı etkileyebilecek 500’den fazla faktörü analiz eder. Bu nedenle ŞİMDİ SİZİN anahtar kelimeniz için neyin işe yaradığını biliyorsunuz.

 

İçerik Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

İçerik Planlayıcı, anahtar kelime araştırma ve içerik stratejisi çabalarınızı destekleyecek yenilikçi bir araçtır. Tüm içerik planını tek bir tıklama ile oluşturmanıza ve bu belirli konu kümesine girerek alabileceğiniz organik trafik hacmini anlamanıza olanak tanımaktadır.

surfer

İçerik Planlayıcı, aşağıdakileri yapmak istiyorsanız başvurabileceğiniz bir araçtır:

 • Seçtiğiniz bir konuyla ilgili olarak organik rakiplerinizin içerik yapısını analiz edin;
 • İkincil anahtar kelimelerin tek bir sayfada birden çok hedef kelime öbeği için sıralanması için en iyi fırsatları bulun ;
 • Otoritenizi ve marka bilinirliğinizi artırmak için alanınızın güncel alaka düzeyini oluşturun ;
 • Kaçırmış olabileceğiniz mevcut konu kümeleriniz için yeni konular keşfedin ;
 • Önümüzdeki haftalar için bir içerik stratejisi planı oluşturun.

Konu kümesi nedir?

Konu kümesi, birbiriyle yakından ilişkili birden çok içerik parçasından oluşan bir gruptur. Bir bütün olarak, bu sayfalar ana konuya kapsamlı bir şekilde yer vermelidir. Konu kümesine bir örnek, bir blog kategorisi ve bu kategorideki makaleler olabilir.

Sağlam bir konu kümesi yalnızca birden çok, topikal olarak bağlantılı sayfalardan oluşmaz. Bu sayfaların Google’a tüm siloyu oluşturduklarını bildirmeleri için birbirine bağlanması önemlidir.

İçerik Planlayıcı ve konu kümeleri

İçerik Planlayıcı, etki alanındaki ve tek URL düzeyinde kümeleri analiz etmenize olanak tanır:

 • Alan düzeyi: İçerik için düzinelerce fikir listesi almak için işletme kategorinizi veya alt kategorinizi (SEO bloğu, kahve dükkanı, web analizi, video oyunları, köpek oyuncakları) ekleyebilirsiniz. Bu, alan düzeyinde bir konu kümesidir.
 • URL seviyesi: Bu konudaki potansiyelin ne kadar büyük olduğunu anlamak için konuyu ve önerilen anahtar kelimeleri analiz edebilirsiniz. Bu şekilde, tek bir içerik parçası için ana anahtar kelimeyi ve ikincil anahtar kelimeleri elde edersiniz. Bu, URL düzeyinde bir konu kümesidir .

İçerik Planlayıcı'da sorgu nasıl oluşturulur

İçerik Planlayıcı’da sorgu nasıl oluşturulur?

İçerik Planlayıcı ‘da bir sorgu oluşturmak için İçerik Planlayıcı kontrol paneline gidin .

Tanımlamanız gereken şeyler var:

 • Anahtar kelime
 • yer

Bir anahtar kelime seçtiğinizde, nispeten geniş olması gerekir. Web siteniz için çok az öneri oluşturacağından sorgularınızı dar, uzun kuyruklu anahtar kelimelerle boşa harcamayın .

İyi bir anahtar  kelimenin aynı zamanda hedef anahtar kelimeniz olması gerekmez. Bloğunuzun bir kategorisi, işiniz, bloğunuzun ana konusu vb. Olabilir.

 

İçerik Planlayıcı ‘da kullanmak için iyi bir ifade şudur:

 • Hedeflemek isteyebileceğiniz veya istemeyebileceğiniz geniş bir anahtar kelime, ör. oyuncaklar, mutfak mobilyaları, diş hekimi, çevrimiçi pazarlama, dış mekan modası
 • İşletmenizin bir kategorisi, ör. CRM, CBD yağı, yemek pişirme sınıfı, seyahat
 • Bloğunuzdaki bir kategori. Örneğin, SEO, e-posta pazarlaması, sosyal medya, etkileyici pazarlama, PPC olabilecek bir pazarlama bloğu için.

Bir İçerik Planlayıcı sorgusu oluşturmak beş dakika kadar sürebilir. Bunun nedeni, en alakalı sitelerden kullandığınız anahtar kelimeye veri topluyor ve yazdıkları konuları özetliyoruz.

Seçtiğiniz bir konu için İçerik Editörü nasıl oluşturulur?

Siteniz için en çekici konuları belirlemek üzere, URL düzeyindeki konu kümeleri için aşağıdaki verileri bulabilirsiniz:

 • Ana anahtar kelime
 • İkincil anahtar kelimelerin listesi
 • Tüm anahtar kelimelerin toplam aylık arama hacmi (MSV)
 • Tek anahtar kelime başına aylık arama hacmi

Seçtiğiniz bir konu için İçerik Editörü nasıl oluşturulur

Tek bir anahtar kelime için aylık arama hacmini görmek için ayrıntılı görünüme gidin. Bu yerden, çoklu analiz İçerik Düzenleyicisi sorgusu oluşturabileceksiniz .

Seçtiğiniz bir konu için İçerik Editörü nasıl oluşturulur

Google API’deki varlıklar tarafından zenginleştirilmiş İçerik Düzenleyici yönergelerinizi almak istiyorsanız , NLP analizini dahil etmeyi seçebilirsiniz (şiddetle tavsiye edilir).

İçerik Düzenleyici hazır olduğunda, küme ayrıntılarınızda ve etki alanı düzeyindeki konu kümesinin ana görünümünde yeşil bir düğme göreceksiniz:

Seçtiğiniz bir konu için İçerik Editörü nasıl oluşturulur

Yeni İçerik Düzenleyici sorgusuna ana İçerik Düzenleyici kontrol panelinden de erişebilirsiniz:

Seçtiğiniz bir konu için İçerik Editörü nasıl oluşturulur

 

Surfer, Kullanıcının Amacını Nasıl Anlar?

Arama sonuçlarına göre amacı belirleyen veri örneği üzerinde eğitilmiş BERT algoritmasını kullanıyoruz.

BERT, ilk 10’da yer alan sayfaların başlıklarını, URL’lerini ve açıklamalarını okur ve baskın arama amacı sağlar. Dört amacı belirleyebilir:

 • Bilgilendirici
 • Ticari soruşturma
 • Alışveriş yapmak
 • Yerel

Surfer kullanıcının amacını nasıl anlar

Surfer’da kullanıcı amacını nerede bulabilirim?

İçerik Planlayıcı, kullanıcı niyet tanıma özelliğini taktığımız ilk araçtır. Blog için veya tercihen bir kategori veya ürün sayfaları için hangi kümelerin uygun olduğunu belirlemenize olanak tanır. Bu sayede bir sonraki içerik pazarlama görevinizi hızla planlayabilirsiniz.

SERP Analyzer nasıl kullanılır

Web seminerini izleyin veya aşağıdaki makaleyi okuyun.

Masterclass web semineri, SERP Analyzer’da bulunan tüm özellikleri kapsıyordu. 12: 45’te başlar ve aracın nasıl kullanılacağını derinlemesine açıklar:

 

Yapılandırılmış sıralama faktörleri

Yapılandırılmış sıralama faktörleri

Sol tarafta, farklı bölümlerden oluşan bir menü bulacaksınız. Her segment, grafikte görüntülenebilen sıralama faktörlerini içerir. Aynı anda birden fazla faktör gösterebilirsiniz.

Bu gezinme yöntemi, neye ihtiyacınız olduğunu kontrol etmek için tüm yolu aşağı kaydırmanız gerekmediğinden analiz yapmayı kolaylaştırır.

Yapı: içerikle ilgili her şey. Orada tüm gövde, başlıklar, paragraflar, meta etiketler ve alt öznitelikleri bulacaksınız.

Kalite : yükleme süresi, TTFB, sayfa boyutu ve diğer performans ölçümleriyle ilgili bilgiler.

Medya: Şimdiye kadar web sitesinde gömülü olan yalnızca birkaç resim var.

Yapının içinde özel bir bölüm - sayfa bağlantıları

Sıralama faktörleri hakkında daha fazlasını okuyun

Yapının içinde özel bir bölüm – sayfa bağlantıları

Her web sitesinde kaç tane dahili veya harici bağlantının göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Güçlü bağlantı kurma fırsatları bulmanıza (çünkü ilk 48’de yer alıyor) ve rakiplerin iç bağlantı yapısının ne kadar geniş olduğunu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Çift Y ekseni aynı anda iki faktörün görüntülenmesini sağlar: biri grafiğin solunda, diğeri grafiğin sağında.

Grafik görünümü

Grafik görünümü

Bu noktada en önemli yer. Her web sitesi ile ilgili verileri görüntüler. Y ekseni, örneğin kelime sayısı gibi seçili faktör sayısını gösterir ve X ekseni, SERP sırasına göre sıralanmış her web sitesinden oluşur. Artık seçilen faktör ile sıralamalar üzerindeki etkileri arasında bir korelasyon bulabilirsiniz.

Grafiğin üzerine gelmek size hangi URL’ye baktığınızı söyleyecektir. 20 numaralı konumun üzerine gelin ve tam sayfa başlığı ve URL aşağıdaki SERP’nin üstüne atlayacaktır.

Ayrıca, URL’nin yanındaki bu simgeyi tıklayarak grafikteki herhangi bir sonucu vurgulayabilirsiniz.

Tablonun altındaki tablo

Grafiğin altındaki bölüm SERP ve anlamsal verileri içerir. Sonuçlarda URL’nizi bulmak için aşağı kaydırın. Göremiyor musun? Özel URL girişine basın, URL’nizi sağlayın ve taramaya basın. Sayfanızı yeniden tarayın ve optimizasyon sonuçlarınızı gözlemleyin!

Tablonun altındaki tablo

Arama Sonuçları

SERP sırasına göre listelenen tüm sonuçlar. Google tarafından görüntülenen gerçek meta başlığını ve açıklamayı görebilir, URL’yi vurgulayabilir ve hatta grafikten hariç tutabilirsiniz. Bu görünümde kullanılabilen üç özellik daha vardır.

Arama Sonuçları

Rakiplerin içeriğini gözetlemek için [A] simgesi

Rakiplerinizin başlıkları ve güçlü  içeriğiyle bir model göstermek için [A] simgesini tıklayın. Biraz ilham ararken yardımcı olur.

Şema işaretlemesi

Herhangi bir rakip için gömülü şema biçimlendirme türlerini ortaya çıkarmak için bu simgenin üzerine gelin.

URL’yi vurgulamak için grafik simgesi

Bir URL’yi grafikteki geri kalanıyla karşılaştırmak istiyorsanız grafik simgesine basın. Aynı anda yalnızca bir URL’yi vurgulayabilirsiniz.

URL’yi hariç tutmak için göz simgesi

Blog yazısı yazarken dizinlerle karşılaştırmak istemezsiniz. Sizin durumunuzda gerçekten önemli olan web sayfalarını analiz ettiğinizden emin olmak için doğrudan rakipleriniz olmayan sayfaları hariç tutun.

Google Bot Ekran Görüntüsü

Yeni bir sorgu oluşturduğunuzda açın. Oluşturma sorunlarını bulmak için kullanabilirsiniz. İşte açılışımızın bir örneği: https://storage.googleapis.com/surfer-screenshots/page-1439677.jpeg

NLP Nedir?

NLP, Doğal Dil İşleme anlamına gelir. BERT algoritması güncellemesi sırasında Google, içeriği daha iyi anlamak için bir makine öğrenimi bileşeni tanıttı. NLP’yi neyin daha iyi içerik oluşturduğunu anlamak için kullanmak üzere analiz etmek için bir dizi yeni ölçüm oluşturdular.

BERT, sayfanın bağlamını, varlıklarını ve duyarlılığını analiz eder. Nihai amaç, arama motorunun içeriği ve bağlamını daha doğru bir şekilde anlamasını sağlamaktır.

Ek olarak, kullanıcının niyetini ve genel duyguyu tanır. Duygu olarak, bir kelime, cümle ve bir bütün olarak sayfa için genel duygudan bahsediyoruz. Google NLP API aracılığıyla platformumuza ekledik, bu da  Google’ın  önemli olduğunu düşündüğü kelime ve kelime öbeklerini ve duyguları görebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, mevcut sayfanızı en üst sıradaki sayfalarla karşılaştırabilirsiniz. Böylece bu NLP varlıklarını ne sıklıkla kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz. İçerik Düzenleyicide de hesaba katılır.

NLP

 

Surfer SEO Fiyat Uygulaması

Surfer SEO aşağıdaki görselde de görüleceği üzere farklı limit ve ek özelliklere göre 59$ ile 199$ arasında değişen paket fiyatlarına sahiptir. Buradan bakabilirsiniz: https://surferseo.com/pricing/

surfer-seo-fiyat

Slawek Czajkowski – Surfer Şirketinde CEO

“2008’de kurduğum ajans olan KS’de çalışmalarımızı verilere dayandırmaya kararlıydık. Daha sonra yenilenen ve Surfer olarak dış dünyaya tanıtılan KSEO adlı dahili bir araç geliştirdik. Manuel girdi yapmak için yüzlerce saat harcamak yerine, artık bu zamanı daha fazla müşteriye hizmet vermek ve rekabet gücü yüksek anahtar kelimeler için daha üst sıralarda yer almak için kullanabiliriz. Sonunda başkalarının sayfa içi optimizasyona yaklaşımlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için metodolojimizi paylaşmaya karar verdik ve bu konuda daha heyecanlı olamazdık. ”

 

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment