İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması (Fransızcada içerik pazarlaması), herhangi bir iyi dijital stratejide ve doğal referansta önemli bir görünürlük kaldıracıdır. Bu yaklaşım, şirketin kendi sitesinde veya diğer dağıtım kanalları aracılığıyla yayınlanan kaliteli ve alakalı içerik aracılığıyla Google’ın konumunu güçlendirmeyi ve bir şirketin itibarını artırmayı amaçlar.

Etkili herhangi bir dijital stratejinin temel taşı olan içerik pazarlaması, ilgili, faydalı ve katma değeri yüksek içerik tasarlamak ve yayınlamaktan oluşur. Bunun amacı, özellikle şirketin kendi alanındaki uzmanlığını meşrulaştırmak ve arama motorlarında konumlanmasını sağlamaktır.

Farklı İçerik Pazarlama Türleri

Her şeyden önce makalelerin tasarımı hakkında düşünürsek, içerik aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok biçimde olabilir:

 • blog gönderileri
 • ürün testi, özellikle e-ticaret için
 • arka plan klasörleri
 • bilgi grafikleri
 • videolar

Görünürlük ve Organik Trafik İçin Gerekli

İçerik pazarlaması, son yıllarda görünürlük ve şöhret için temel bir kaldıraç olarak kendini kanıtlamışsa, bunun nedeni birçok avantajı olmasıdır:

 • şirketinizin, markanızın kimliğini, özgünlüğünü ve yaratıcılığını vurgulayarak rekabette farklılaşma
 • hedef kitlenizle etkileşim oluşturma. Bu, örneğin blog yorumları, haber bülteninize abonelikler veya sosyal ağlarda paylaşım ile sonuçlanabilir.
 • Tüketiciler nezdinde marka imajınızı (e-itibar) ve alanınızdaki meşruiyetinizi güçlendirmek
 • içerik üretimi ve spontane geri bağlantılar (dış bağlantılar) elde edilmesi sayesinde sitenizin popülerliğini ve arama motorlarındaki (SEO) konumunu iyileştirmek

İçerik pazarlaması ve Organik Trafik Neden Bağlantılıdır?

Kaliteli editoryal içerik üretmenin temel amacı şirketin iletişim kurmasını sağlamaksa, aynı zamanda arama motorlarındaki varlığını güçlendirmeye ve hatta Google’da ilk sayfada görünmeye yardımcı olur.

Sayfalarınızı tanımlamak için bir sözlük alanı kullanma

Amerikan arama devi tarafından bir sitenin belirli bir sayfasına atanan yer, yükleme hızı, mobil ve tablette ergonomi, https sertifikası veya harici bağlantı profilinin kalitesi gibi bir dizi SEO kriterine bağlıdır.

Ancak, Google’ın web portalınızı doğrudan etkinliğinizle ilgili şu veya bu anahtar kelime üzerinde tanımlaması ve konumlandırması için, aynı terimi sayfalarınızda da bulması gerekir. Bunda, kaliteli editoryal içeriğin düzenli ve yinelenen tasarımı, size temanız veya etkinliğinizle ilgili tüm sözcük alanını kullanma imkanı verir.
Bu, Google’a gönderilen ve sizi sıralamasında en üst sıraya koymaya daha yatkın olacak olumlu bir sinyaldir.

Organik Büyüme İçin Uzun Kuyruk ( Long Tail )

Organik Trafikte, “uzun kuyruk” ifadesi, örneğin Google’da İnternet kullanıcıları tarafından yazılan düşük arama hacmine sahip en az dört anahtar kelimeden oluşan sorguları ifade eder.
Uzun kuyruğun ilk özelliği, daha az aranan ama aynı zamanda daha az rekabetçi olmasıdır.

Ortaya çıkan trafik, genel bir sorgununkinden daha düşükse, aynı zamanda çok daha hedeflidir ve bu nedenle dönüştürülmesi daha kolaydır. Uzun kuyruk genellikle çok çekici bir yatırım getirisi (ROI) sunar.

İlgili editoryal içeriğin düzenli olarak üretilmesi, faaliyetinizle ilgili tüm sözlük alanının kullanılmasına izin verir ve sayfalarınızın uzun kuyrukta konumlandırılmasını kolaylaştırır.

Netlink, SEO ve kötü şöhret

Orijinal olarak, Google algoritması net bağlantıya, yani aynı siteye işaret eden harici bağlantılara dayanmaktadır. Ne kadar çok olursa, en iyi sonuçlarda gösterilecek bir referans o kadar fazla görünürlük sunar.

Şimdi binlerce başka kriter dikkate alınırsa, ağ bağlantısı, aramanın 1 numarasına göre bir sayfaya veya siteye atfedilen nihai puanda her zaman baskın bir yer tutar. Bu nedenle, özellikle diğer kaliteli sitelerden kendiliğinden elde etmenin önemini anlamak kolaydır.

Gerçek ve katma değeri yüksek içeriklerin yayınlanması, yapınızın referans olmasına yardımcı olur. Hal böyle olunca dış bağlantılardan veya sosyal ağlar üzerinden paylaşımlardan anında faydalanabilirsiniz. Her iki durumda da, özellikle Google’da ününüzü ve görünürlüğünüzü artırır.

Google’ın, etkinliğinizle doğrudan ilgili belirli bir anahtar kelimede sayfalarınızı tanımlaması için, katma değeri yüksek kaliteli metinlere sahip olmaları gerekir. Ayrıca, site düzeyinde içeriğin bir bütün olarak organizasyonunun, hedef sayfaları geliştirecek şekilde yapılandırılması da gereklidir. Bunlar, haber bülteni aboneliği, fiyat teklifi talebi, randevu ve hatta satış gibi eylemler oluşturma olasılığı en yüksek olanlardır.

Bu anahtar kelimeler nasıl bulunur? Bir metinde, sayfada veya makalede ideal yoğunlukları nedir? Semantik kozanızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Anlamsal denetim ne için kullanılır?

Semantik denetim, etkinliğiniz için hedeflenecek tüm anahtar kelimeleri belirlemeyi amaçlar, bu terimler muhtemelen arama motoru kullanıcıları tarafından girilir. Bunlar, sitenizin sonuçlarda zaten göründüğü ifadelerdir, ancak aynı zamanda üzerinde görünmenizin faydalı olacağı sorgulardır.

Anlamsal bir SEO denetimi gerçekleştirmek bu nedenle şunları sağlar:

 • Özellikle beklenen yatırım getirisi (yatırım getirisi) ve rekabetin konumuna göre bulunması gereken anahtar kelimelere öncelik vermek
 • Her sayfaya göre gerçek bir içerik stratejisinin geliştirilmesi
 • Aynı içeriğin bir site ölçeğinde önceliklendirilmesi
 • Editoryal içerik tarafından oluşturulabilecek potansiyel hedefli trafiğin bir tahmini

Bir haber bültenine abone olmak, bir e-ticaret için satış yapmak veya sadece daha geniş bir hedef kitleyi çekmek için anlamsal bir denetim tek başına yeterli değildir. Öte yandan, örneğin Google sonuçlarında görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarmanıza ve dolayısıyla bir görünürlük stratejisinin parçası olarak trafiğinizi sürdürülebilir bir şekilde artırmanıza yardımcı olur. Başka bir deyişle, anlamsal denetim, potansiyel müşterileri çekecek ve nihayetinde onları dönüştürecek içeriği resmileştirmeyi amaçlar.

Semantik koza SEO tekniği ne için kullanılır?

Semantik denetim, arama motorlarında daha iyi konumlanmayı ummak için vitrin sitenizin veya çevrimiçi mağazanızın editoryal içeriğinde görünmesi gereken terimleri ve ifadeleri belirlemenize olanak tanır. Ancak yine de tüm sitede bu bilgileri en iyi şekilde nasıl düzenleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Semantik koza, kullanıcıyı bu SEO stratejisinin merkezine geri koyarak, sitenin organizasyon şemasında daha düşük bir seviyeye yerleştirilen sayfaları kullanarak bir “hedef” sayfa oluşturmayı amaçlar. Bu mimar bu nedenle şunlara güvenir:

 • Katma değeri yüksek, anlamsal olarak benzer içerik. Bu nedenle bu, faaliyetinizle (anlamsal denetim) ilgili anahtar ifadeleri önceden belirlemiş ve ilgili editoryal içeriği tasarlamış olduğunuz anlamına gelir.
 • Potansiyel müşteri veya gelecekteki müşteri için anlamı olan bir iç ağ (dahili bağlantılar)

Bu organizasyon özellikle anlamsal süreklilik üzerine kuruludur, hedef sayfalar derin sayfalarla bağlantılı ara sayfaların kendilerinden güç alır. Örneğin, Google robotlarının bir satıcı sitesinin her bir evrenini daha kolay anlamasına olanak tanır ve sonuçlardaki sıralamasını yükseltir.
Başka bir deyişle, anlamsal koza, en rekabetçi ifadelerde konumunuzu güçlendirmeye yardımcı olur.

Google için ideal anahtar kelime yoğunluğu

Kaliteli editoryal içerikten ve anlamsal bir kozadan kaynaklanan SEO etkisinden yararlanmak için, sitenin temasıyla ilgili anahtar kelimelerin aynı içerikte görünmesi gerekir. Ancak, optimizasyon sorunu var. Etki hangi yoğunluktan önemlidir? Aşılmaması gereken sınırlar nelerdir? Açıkçası, Google için ideal bir anahtar kelime yoğunluğu var mı?

İlgili müdürün cevabı nettir, ideal bir yüzde yoktur. Mantıksal olarak, doğal bir şekilde tasarlanan herhangi bir içerik, geniş bir sözlük alanını ve birçok anahtar ifadeyi kendiliğinden bütünleştirir. Bu nedenle, şu veya bu kelimenin örneğin %4, %5 veya %6’ya kadar görünmesini sağlamayı istemek yararsızdır.
Ancak, geçilmemesi gereken bir sınır vardır. H1, H2 veya H3’deki anahtar kelimeleri sistematik olarak aşırı optimize etmek ve doldurmak, serps’i bir ceza ile manipüle etme girişimi gibi görünebilir.

Gerçekten de Google, bir sayfanın otoritesini değerlendirmek için tek bir anahtar kelimenin tekrarına güvenmez. Analizi daha geneldir ve kullanılan tüm kelimeleri, özellikle de sayfanın teması ve meta-kelimeler ile ilgili zengin bir sözlük alanı (ilişkili terimler), ortak oluşumların (eşanlamlılar) varlığını kapsar.
Meta-kelime, işlenen ana konuyla ilişkili olarak anlamlı birçok terimi bir araya getiren ve onu ayrıntılı kılan karmaşık bir kavramdır. Bu, ilişkili sözlük alanından eş anlamlıları ve kelimeleri içerebilir. Ancak kavram bundan çok daha geniştir ve örneğin futbolla ilgili bir sayfa için, müsabakaların, kupaların, ünlü oyuncuların, bir futbolcunun kullandığı ekipman veya kuralların adlarını bulabiliriz. Meta-kelimeler özellikle, her biri belirli konulara sahip, ancak özünde bir sayfaya ve daha genel bir ana konuya (içerik derinliği) bağlı olan tamamlayıcı sayfa kümeleri (anlamsal koza) oluşturmayı mümkün kılar.

Google için anlamlı olan, metninizin ve sitenizin zenginliğidir. İkincisi her zaman kaliteli içeriği tercih eder ve algoritması, zengin optimizasyon ile temel optimizasyon arasında nasıl ayrım yapılacağını tam olarak bilir.

Semantik denetim, anahtar kelimelerin rekabetçi analizi, içerik stratejisi geliştirme, semantik koza, Google konumunuzu güçlendirmek için, teklifinizi almak için SEO.fr dijital ajansından SEO uzmanlarından biriyle iletişime geçin.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.