Google Analytics 4: Google Etiket Yöneticisi İçin E-ticaret Kılavuzu

Google Analytics 4: Google Etiket Yöneticisi İçin E-ticaret Kılavuzu

Kurulum Asistanı

Aşağıdaki ayarları ve özellikleri inceleyerek yeni mülkünüzden en iyi şekilde yararlanın. Bunları şimdi yapılandırırsanız, gelecekteki analizleriniz için daha kapsamlı verilere sahip olursunuz.

Google Analytics 4 mülkleri ile ilgili daha fazla bilgi edinin

Koleksiyon

Etiket yükleme

Yeni mülkünüzde etkinlik verileri toplayabilmek için web sayfalarınıza global site etiketi veya uygulamanıza Firebase SDK’sı ekleyin. Daha fazla bilgi

 

Özel etkinlik ölçümü

İşletmeniz için önemli olan özel etkinlikleri ölçün. Daha fazla bilgi

 

Kullanıcı Kimliği

İşletmeniz kullanıcı kimlikleri oluşturuyorsa bunları Analytics’te platformlar arası ve cihazlar arası raporlama için kullanın. Daha fazla bilgi

 

Geliştirilmiş ölçüm

Derin web sitesi kullanıcı davranışını ve içeriğin başarısını otomatik olarak ölçün. Daha fazla bilgi

 

Mülk ayarları

Google sinyallerini etkinleştir

Reklam kişiselleştirme özelliğini etkinleştirmiş olan Google kullanıcılarının birleştirilmiş verilerini dahil edin. Daha fazla bilgi

 

Google Ads’e bağla

GA4 kitlelerinizin ve dönüşüm etkinliği verilerinizin varsayılan olarak Google Ads’e dışa aktarılması için Google Ads hesabınıza bağlanın. Daha fazla bilgi

 

BigQuery’ye bağla

GA4 mülkünüzdeki tüm ham etkinliklerinizi BigQuery’ye dışa aktarın, ardından SQL benzeri bir söz dizimi kullanarak bu verileri sorgulayın. Daha fazla bilgi

 

Kitleleri tanımla

Verilerinizi segmentlere ayırmak ve en fazla etkileşimde bulunan kullanıcılarınıza yeniden pazarlama yapmak için kitleler oluşturun. Daha fazla bilgi

 

Dönüşümler

Dönüşüm ayarlarını yap

İşletmeniz için en önemli kullanıcı işlemlerini temsil eden ana etkinlikleri tanımlayın. Daha fazla bilgi

 

E-ticaret ölçümü uygulayın (isteğe bağlı)

Satın alma etkinliklerini analiz etmenizi sağlayacak web sitesi verileri toplayın. Daha fazla bilgi

 

Kullanıcı yönetimi

Kullanıcıları yönet

Kullanıcı, kullanıcı grubu ve izinleri ekleyin. Daha fazla bilgi

 

Daha fazla özellik eklenecektir. Güncellemelerden haberdar olmak için blogumuzu takip edin.

Yeni Google Analytics’in ilk kullanıcılarından olduğunuz için teşekkür ederiz.

Görüşleriniz bizim için değerlidir. İlettiğiniz görüşlerden, GA4 mülklerini ve kurulum deneyimini zaman içinde iyileştirmek için yararlanıyoruz.

 

Google signals’ı etkinleştirin Beta

Analytics özellikleri, Google’ın oturum açma verilerinden faydalanarak müşterilerinizin farklı cihazlardaki davranışlarını daha iyi anlamanızı sağlamak amacıyla geliştiriliyor. Bu yeni ayar aşağıdaki olanakları sunar:

Google sinyallerini etkinleştirmeyi seçerseniz Google Analytics, sitenizden ve/veya uygulamalarınızdan topladığı ziyaret bilgilerini, oturum açmış kullanıcıların hesaplarından elde edilen Google bilgileriyle ilişkilendirir. Söz konusu kullanıcıların, reklamların kişiselleştirilmesi amacıyla bu ilişkilendirmeye izin vermiş olması gerekir. Bu Google bilgileri; son kullanıcının konumunu, arama geçmişini, YouTube geçmişini ve Google iş ortağı sitelerinden gelen verileri içerebilir. Bunlar, kullanıcılarınızın farklı cihazlardaki davranışlarıyla ilgili toplu ve anonim analizler sağlamak amacıyla kullanılır. Bu özellikleri etkinleştirerek hassas kategorilerle ilgili kurallarla birlikte Google Reklamcılık Özellikleri Politikası‘na uyduğunuzu, söz konusu ilişkilendirme için son kullanıcılarınızdan gerekli gizlilik ifşası beyanları ile izinleri aldığınızı ve son kullanıcıların ilgili verilere Etkinliğim bölümünden erişip bunları silebileceğini onaylamış olursunuz.

Not: Google sinyalleri, Google Analytics 4 (GA4) mülklerindeki uygulama veri akışları için tamamen etkin hale gelecektir. Yakın zamanda yeni özellikler kullanıma sunulacak olsa da şu anda GA4 mülklerindeki web akışları için yalnızca demografi ve ilgi alanı raporları (reklam tanımlayıcıların temel alınır) mevcuttur.

“Etkinleştir” tıklandığında, yalnızca bu mülk için Google sinyalleri etkinleştirilir.

Veri Paylaşım Ayarlarınızı inceleyin

Google’ın ürün ve hizmetlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak için veri paylaşımını etkinleştirdiniz . Veri paylaşım ayarları, Google kullanıcı hesaplarıyla ilişkili Google sinyalleri tarafından toplanan kimliği doğrulanmış ziyaret verileri için de geçerlidir. Gizlilik politikanızdaki ifşa beyanları da dahil olmak üzere, bu verileri Google ile paylaşmak için son kullanıcılarınızdan gerekli izinleri aldığınızı onaylıyorsunuz. Gelişmiş Demografi ve İlgi Alanı Raporları yalnızca Google ile veri paylaşımını etkinleştirdiyseniz kullanılabilir. Veri paylaşım ayarlarınızı gözden geçirmek için burayı tıklayın.

 

Bu makale, Google Analytics 4 için bir uygulama kılavuzudur . Kılavuz, Google Etiket Yöneticisi kullanıcılarına yöneliktir ve resmi belgeleri tamamlamak üzere tasarlanmıştır .

Unutulmaması gereken bir nokta, Google Analytics 4’ün (GA4) hala çok yeni olmasıdır . Google Etiket Yöneticisi entegrasyonu henüz başlangıç ​​aşamasındadır ve uygulama, doğru etiketleme ve uygun dataLayeraraçlar konusunda büyük sorumluluk yüklemektedir .

Bu kılavuzda, yeni veri modelini bir uygulama perspektifinden açıklayacağım ve GA4’ün E-ticaret makinesinin farklı parçalarının birlikte çalışmasını nasıl sağlayacağınız konusunda size adım adım yol göstereceğiz.

Google Analytics 4: Google Etiket Yöneticisi İçin E-ticaret Kılavuzu
Google Analytics 4: Google Etiket Yöneticisi İçin E-ticaret Kılavuzu

Resmi belgeleri de takip ettiğinizden emin olun:

ecom-report
Analizle ilgili yardım ve veriler raporlara ulaştığında ne yapılması gerektiği için, Krista Seiden’in Google Analytics 4’e E-ticaret raporlarının bir adımını eklediği blogunu takip edebilirsiniz.

Diğer kaliteli kaynaklar arasında Charles Farina’nın blogu ve Ken William’ın Google Analytics 4 kaynağı bulunmaktadır .

Universal Analytics ve Google Analytics 4

Universal Analytics’in Geliştirilmiş E-ticaret veri modeli ile GA4 tarafından ortaya konan model arasında bir karşılaştırmayla başlamak iyi olacak gözüküyor. Birçok yerde benzerlikler var ancak burada ele alınacak bazı temel farklılıkları da var.

Mevcut eylemler

Toplayabileceğiniz olay türleriyle başlayalım . Veri modelinin web sitenizdeki hunileri yansıtmak için kullandığı ayrı huni adımlarını temsil ederler .

Aşağıdaki tablodaki GA4 işlemi , GA4 için ilgili E-ticaret isabetini oluştururken sitenizin kodunda veya Google Etiket Yöneticisi etiketlerinde yapılandırmanız gereken Etkinlik adını temsil eder .

Karşılık Gelen Geliştirilmiş E-ticaret eylem sütunu, Gelişmiş E-ticaret’teki benzetmenin ne olacağını ifade eder. Yine de, Google Analytics Gelişmiş E-ticaret’ten GA4 E-ticaret’e yükseltme yapılırken kullanılabilen bir geçiş yolu olduğu için bu sadece bir benzetme değildir .

ga4

*Çıkış huni hiç bulunmamaktadır Google Analytics 4. ile biraz farklı toplanır adımlar yerine GA4 teklifler size satın alma nakliye ve ödeme bilgisi ekleme (muhtemelen) en popüler ödeme adımlar, – artık.

Veri modeli, Universal Analytics’te eksik olan bazı hoş geldiniz eklemelerini, yani add_to_wishlistve view_cart.

Ürün bilgileri

Ürünler için veri modeli de biraz değişti. Ürün listesi kavramı, bir liste tanımlayıcısını içerecek şekilde genişletildi ve çok seviyeli ürün kategorileri , kendi parametrelerine genişletildi.

ga4

Geliştirilmiş E-ticaret olduğu gibi, ya item_id ya item_name ürünler ile çalışıldığınkinden her zaman gereklidir. Diğer parametreler farklı önem seviyelerine sahip olabilir, ancak gerekli olan tek şey bu ikisi.

Gibi bazı parametreler affiliationve currencygetiriliyor eylem düzeyinde Geliştirilmiş E-ticaret ürün düzeyinde Google Analytics 4. O gerçeklik, bir ürün-yan ürün olarak bu belirtmek yansıtmıyor olabilir, ama asla olarak ilginç bir seçim, var mümkün olduğunca çok parametreye sahip olmak kötü bir şey.

Promosyon verileri

GA4 ile promosyonlar hakkında bilgi toplamak hala mümkündür . Gelişmiş E-ticarette olduğu gibi, bunlar veri modeline gelince biraz tuhaf bir örnektir, çünkü bunlar, aslında herhangi bir belirli ürünle ilgili olmayabilecek afişleri ve diğer promosyonları açıklarlar .

ga4

Geliştirilmiş E-ticaret olduğu gibi, ya promotion_id ya promotion_name promosyonlar gönderildiğinde daima gereklidir.

Eylem verileri

Farklı eylem parametrelerinin önemi, ölçülen eylem ne olursa olsun büyük ölçüde değişir. Genel anlamda eylem verileri , içindeki ürünlerden ziyade eylemin kendisini tanımlayan parametreleri ifade eder.

ga4

Eşlik sorunları

Görünüşe göre Geliştirilmiş E-ticaretin henüz GA4’e taşınmamış belirli yönleri var.

Bunlar, çok geçmeden üründe görmeyi umduğum (ve beklediğim) şeyler, bu noktada doğal olarak bu makaleyi buna göre güncelleyeceğim.

Ürün Listesi İlişkilendirmesi

Ürün listesi ilişkilendirmesi , Gelişmiş E-ticaretin temelidir . dataLayerÜrün listesi bilgilerinin eylemden eyleme devam ettirilmesine gerek kalmayacak şekilde oluşturmanıza izin verdiği için son derece kullanışlıdır .

Şu anda benzer bir ilişkilendirme kurulumunun GA4 ile çalıştığına dair bir kanıt yok. İlişkilendirme, henüz GA4 E-ticaret raporlarında gösterilmemiş olabilecek bir veri modelinin parçasıdır, dolayısıyla bu, yakın gelecekte düzeltilmesi muhtemel bir konudur. Gerçekte herhangi bir işleve sahip olmadan ürün listelerinin bir veri türü olarak olması garip olurdu .
product-list-attribution
GA4 veri modeli gibi şeyler göndermek sağlar Not item_list_nameve promotion_idiçinde herhangi GA4 E-ticaret nesnesi. itemsBelirli öğelerin bu geçerli eylemde, oturumun başlarında bir liste veya terfi ile etkileşim nedeniyle bulunduğunu belirtmek için bunları bir diziye ekleyebilirsiniz . Veya mevcut E-ticaret eyleminin belirli bir öğe listesinde veya bazı promosyon bağlamlarında gerçekleşmesi durumunda bunları etkinlik etiketinin kendisine normal parametreler olarak ekleyebilirsiniz.

Ürün kapsamlı Özel Boyutlar ve Metrikler

Universal Analytics , ürün kapsamlı özel boyutlar ve metrikler kullanarak her ürüne ek meta veriler eklememize olanak tanır . Bu, herhangi bir modern çevrimiçi mağazanın umutsuzca ihtiyaç duyduğu boyut genişletmenin hayati bir parçasıdır.
custom-item-parametersÖzel öğe parametreleri; burada k0, parametre adı önekidir ve v0, değer önekidir.
GA4’te, itemsdiziye istediğiniz herhangi bir parametre ekleyebilir ve bunlar GA4’e aktarılır, ancak bunları özel tanım olarak kaydetseniz bile E-ticaret raporlarında mevcut gibi görünmüyorlar.

Ödeme ölçümü

Yukarıda belirtildiği gibi , ödeme izleme, Geliştirilmiş E-ticaret ve GA4 arasında kesinlikle değişmiştir.

Geliştirilmiş E-ticaretin bir dönüşüm hunisi adımları (ör. Alışveriş sepeti, gönderim, ödeme) ve ödeme seçeneklerinin (ör. Gönderim yöntemi, ödeme yöntemi) bir kombinasyonunu sunduğu durumlarda, GA4 yalnızca begin_checkoutödeme akışına girişi sağlama etkinliğine sahiptir .

Ek adım yoktur . Aksine, kullanabileceğiniz eylemleri gibi view_cartadd_shipping_infove add_payment_infohuni ayrıntılı hale getirmeye.

İstediğim şekilde daha eksiksiz bir dönüşüm hunisi belirleyebilmek harika olurdu ve ayrıca veri şemasında birden fazla farklı ödeme hunisine sahip olsaydık harika olurdu.

Ancak öte yandan, bunun şu anda çok büyük bir ihmal olduğunu düşünmüyorum. Bu , Gelişmiş E-ticaret ile tam eşitliğe sahip olacak şekilde genişletilmezse çok şaşırmam .

Google Etiket Yöneticisi ile Uygulama

GA4 E-ticareti Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak uygularken, özelliğin beta özelliği sizi gerçekten çok etkiliyor. Mevcut tek etkinlik etiketi türü, her türden etkinliği göndermek için kullanılan genel bir kasadır. Parametreleri manuel olarak doldurmanız gerekeceğinden yerleşik bir E-ticaret entegrasyonu yoktur.
tag-example
Nesneye hangi olay adının dahil edildiğine bağlı olarak eylem parametrelerini ve öğelerini öğesinden otomatik olarak toplayan E-ticaret etkinlikleri için tek bir etikete sahip olmak çok daha kolay olurdu .dataLayerdataLayer

Yine de etiketler beta sürümden çıkmadan önce buna benzer bir şey göreceğimizden eminim.

Diziyi dilediğiniz gibi eşlemek için bir Özel JavaScript değişkeni (veya özel bir şablon ) kullanabilseniz itemsde, diğer tüm parametreleri etikete ayrı alanlar olarak eklemeye zorlanırsınız.

Umarım, tüm etkinlik yükünün bir değişkenden getirilebildiği Geliştirilmiş E-ticaret’e benzer bir seçenek elde ederiz . Bu şekilde gerçekten dinamik bir kuruluma sahip olabilir ve kullandığımız etiketlerin sayısını en aza indirebiliriz. Sadece E-ticaret için değil, tüm GA4 veri toplama için!

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

dataLayerNesnelerinizi yeniden yazmaya başlamadan önce , Google Analytics 4 E- ticaretin Gelişmiş E-ticaret veri modelini en azından bir dereceye kadar desteklediğini unutmayın.

Ana geçiş yolu, GA4 sözdiziminde bir itemsnesne sağlamanıza gerek olmamasıdır . Bunun yerine, itemsetiketteki parametrenin değerini Geliştirilmiş E-ticaret nesnenizdeki bir impressionsveya promotionsveya productsdeğişken olarak ayarlayabilirsiniz . GA4, Geliştirilmiş E-ticaret productsnesnesindeki parametre adlarını , Google Analytics 4 şemasındaki karşılık gelen parametrelerle eşleyebilecektir .

Yukarıdaki karşılaştırma bölümlerini okursanız, bu veri modelleri arasında bazı belirgin farklılıklar olduğunu hatırlayacaksınız. Örneğin, item_list_idGeliştirilmiş E-ticaret’te benzerlik yoktur ve ürün kategorisi, Geliştirilmiş E-ticaret’te eğik çizgiyle ayrılmış tek parametre yerine beş farklı seviyeye bölünmüştür.

Not! Sen yok olması geçiş yolu takip etmek. GA4 veri modelinin sağladığı tüm yeni şeyler göz önünde bulundurulduğunda, Gelişmiş E-ticaret’ten GA4’e geçiş yapmak ve kurulumunuzda “eski” veri şemasına başvurmamak mantıklı olabilir.

Bir inşa ettik özel değişkeni şablonu aynı zamanda bir Geliştirilmiş E-ticaret eşleştirmek için kullanabileceği products(ya impressionsya promotionsda GA4 meslektaşı) nesne. Çok seviyeli bir ürün kategorisinin beş ayrı item_categoryparametreye otomatik olarak ayrıştırılması gibi bazı ek çan ve ıslıklara ve Geliştirilmiş E-ticaret’in ürün kapsamlı özel boyutlarını GA4 itemsnesnelerindeki özel öğe parametreleriyle eşleştirmenize olanak tanıyan bir tabloya sahiptir .

Etkinlik adları

Google Analytics 4’ün temel özelliklerinden biri, oldukça anlamsal bir ağırlık taşımak için etkinlik adını nasıl kullandığıdır . E-ticaret koleksiyonuyla ilişkili olay adlarının listesini görmek için yukarıdaki Kullanılabilir eylemler bölümüne bakın .
checkout-event
E-ticaret verilerini GA4’e göndermek için etiketler oluştururken, Etkinlik adı alanının her zaman doğru değere ayarlandığından emin olmanız gerekir . Olay adı ve parametre eşlemesi arasındaki bir yazım hatası veya uyumsuzluk, geriye dönük olarak düzeltilmesi imkansız olan veri kalitesi sorunlarına yol açacaktır.

Alanları ayarlama

Google Etiket Yöneticisi’nde bir E-ticaret etiketi oluşturmak için yeni bir Google Analytics 4 Etkinlik etiketi oluşturmanız gerekir .

Kurmanız gereken ilk şey, Yapılandırma etiketinin ne olduğudur . Bununla ilgili daha fazla bilgi için bu makaleye bakın .

Ardından, Etkinlik adını ayarlamanız gerekir . İster bu alan için bir değişken kullanın ister onu sabit kodlayın, GA4 için ayrılmış etkinlik adlarının ne olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Aşağıdaki bölümlerde ilerlerken , bir E-ticaret işlemine ayrılmış her bir alt bölüm, söz konusu işlem için etkinlik adının ne olması gerektiğine ilişkin ayrıntıları içerecektir.
purchase-hit-example
Ayrı parametreler, Olay Parametreleri tablosuna eklenerek ayarlanır . Çoğunlukla, yalnızca itemsparametreyi eklemeniz gerekir , ancak bazı eylemler ( satın alma gibi ) ek alanların ayarlanmasını gerektirir.

itemsÖrneğin, bir diziyi çekmek için bir Veri Katmanı değişkeni kullanıyorsanız , yinelemeli birleştirme konusunda dikkatli olun . Bir nesneden diğerine değer “sızmasını” önlemek için her zaman Veri Katmanı değişkeninin 1. Sürümünü kullanacak şekilde kurulumu yapılandırmak isteyebilirsiniz .

Tetikleyici

Daha önce olduğu gibi, ilgili E-ticaret nesnesi içeri aktarıldığında tetiklenen bir tetikleyici kullandığınızdan emin olun dataLayer.
custom-event-trigger
Bu dataLayer, her bir E-ticaret olayının kendi, ayrı bir itmesi ve her nesnenin eventanahtarı olması için mühendislik yapmak isteyeceğiniz anlamına gelir . Bu şekilde , etiketi tam olarak doğru anda tetiklemek için bu eventdeğer için bir * Özel Etkinlik tetikleyicisi oluşturabilirsiniz .

Sunucu tarafı etiketleme için ipuçları

Gelişmiş E-ticaret’ten GA4’e geçişin olası bir yolu, sunucu tarafı etiketleme kurulumunuzdaki mantığı ele almaktır .

Açıkçası, herkes için uygun bir seçenek değildir (maliyetler söz konusu olduğundan), ancak sunucu tarafı kapsayıcısına gönderilen tek Universal Analytics akışının yalnızca Universal Analytics uç noktasına değil, aynı zamanda yayılmasına da oldukça şık bir yol sağlayacaktır. ayrıca GA4 için.

Bir sunucu kapsayıcısına bir Universal Analytics Geliştirilmiş E-ticaret etkinliği gönderdiğinizde, yerleşik Universal Analytics istemcisi bunu parçalar ve şuna benzer bir etkinlik verisi nesnesi oluşturur :
event-data-server-side
Gördüğünüz gibi, model, Measurement Protocol isteğindeki Gelişmiş E-ticaret yükünü parçalar ve değerleri standart etkinlik parametrelerine çıkarır. Özellikle, ürün kapsamlı özel boyutları olmayan eşleştirilmiş itemsbir dizi.

Böylece, Universal Analytics istemcisiyle sunucu kapsayıcısında bir GA4 etiketi tetikleyebilirsiniz ve bu, GA4’e iyi biçimlendirilmiş bir olay gönderir. Bir satın alma işlemi için doğru ad olmayacağından event_name, yalnızca ilkini düzenlemeniz gerekir page_view. Doğru Ölçüm Kimliğini de eklemeniz gerekir .
ga4-purchase-tag
itemsSunucu kapsayıcısı şu anda JavaScript değişkenlerini çalıştırmanıza izin vermediğinden , zorluk yine dizinin özel bir eşlemesini oluşturmaktır .

Sen olabilir bir yapı özel etiket şablon sunucu tarafı etiketleme, ancak Google geçiş yolu iyileştirmek için sadece bekleme daha iyi olabilir.

Eylem referansı

Aşağıdaki bölümlerde dataLayer, GA4’te E-ticaret işlemlerini ölçmek için ve Google Etiket Yöneticisi etiketlerinin nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır.

Her işlem bölümünde, Universal Analytics’ten GA4’e bir geçiş kurulumunun nasıl çalışabileceğine dair bir örnek bulunmaktadır .

Universal Analytics kullanmak yerine, GA4’ün sunduğu yeni eylemler ve öğe parametreleriyle uyumlu olacak şekilde mühendislik dataLayeryapmalı veya planlamalısınızdataLayer .

view_promotion

Bir view_promotionkullanıcı bir veya daha fazla gördüğünde olay gönderildiği promosyon sayfadaki öğelerin. Promosyonlar, GA4 E-ticaret’in geri kalanından farklı bir veri modelidir, çünkü bunlar mutlaka ürünleri içermezler, bunun yerine afişler, kampanyalar vb.

Veri Katmanı bileşimi

Etkinlik dataLayeriçin örnek bir nesne view_promotionşöyle görünebilir ( resmi belgelerden uyarlanmıştır ):

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'view_promotion',
 ecommerce: {
  items: [{
   promotion_id: 'sc2021',
   promotion_name: 'summer_campaign_2021',
   creative_name: 'family_in_bathing_suits_1',
   creative_slot: 'featured_items',
   location_id: 'hero_banner'
  },{
   promotion_id: 'wc2020',
   promotion_name: 'winter_campaign_2020',
   creative_name: 'family_in_winter_clothes_1',
   creative_slot: 'featured_items_2',
   location_id: 'hero_banner'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya promotion_id da promotion_name .

Belgelerdeki örnek item, terfi görünümü nesnesinde ayarlanan parametreleri de gösterir . Bu, promosyon bir ürünle veya belirli bir ürün grubuyla açıkça alakalıysa eklemeyi düşünebileceğiniz bir şeydir. Mevcut E-ticaret raporları paketinin bir promosyondaki öğeleri görüntülemek için herhangi bir seçeneği yok gibi görünüyor, ancak BigQuery’ye dışa aktarma bu bilgileri içerecektir.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

promotionsYeni bir itemsnesne oluşturmak yerine Geliştirilmiş E-ticaret dizisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki değişkeni oluşturmanız gerekir:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.promoView.promotions
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Ardından view_promotionitemsalan değeri olarak bunu GA4 etkinlik etiketinize ekleyebilirsiniz (sonraki bölüme bakın).

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .promotionsview_promotion

Etiket yapılandırması

Etiketi şu view_promotionşekilde görünür:
view-promotion-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun view_promotion.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.promoView.promotionsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır view_promotion).

select_promotion

select_promotionKullanıcı zaman olay gönderildiğinde tıklama veya seçer promosyonlar biri Görüntüledikleri.

Veri Katmanı bileşimi

Etkinlik dataLayeriçin örnek bir nesne select_promotionşöyle görünebilir ( resmi belgelerden uyarlanmıştır ):

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'select_promotion',
 ecommerce: {
  items: [{
   promotion_id: 'sc2021',
   promotion_name: 'summer_campaign_2021',
   creative_name: 'family_in_bathing_suits_1',
   creative_slot: 'featured_items',
   location_id: 'hero_banner'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya promotion_id da promotion_name .

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

promotionsYeni bir itemsnesne oluşturmak yerine Geliştirilmiş E-ticaret dizisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki değişkeni oluşturmanız gerekir:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.promoClick.promotions
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Ardından select_promotionitemsalan değeri olarak bunu GA4 etkinlik etiketinize ekleyebilirsiniz (sonraki bölüme bakın).

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .promotionsselect_promotion

Etiket yapılandırması

Etiketi şu select_promotionşekilde görünür:
select-promotion-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun select_promotion.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.promoClick.promotionsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır select_promotion).

view_item_list

view_item_listKullanıcı özel bir ürün listesinde öğelerin listesini gördüğünde olay gönderilir. Bir ürün listesi, arama sonuçları, öne çıkan öğeler, daha fazla satılan ürünler vb. Gibi bir şey olabilir.

Veri Katmanı bileşimi

Etkinlik dataLayeriçin örnek bir nesne view_item_listşöyle görünebilir ( resmi belgelerden uyarlanmıştır ):

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'view_item_list',
 ecommerce: {
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   item_list_name: 'Featured items',
   item_list_id: 'FI1',
   index: 1,
   quantity: '1'
  },{
   item_name: 'Swedish regular parka',
   item_id: 'sp2323',
   price: '92.00',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Black',
   item_list_name: 'Featured items',
   item_list_id: 'FI1',
   index: 2,
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya item_name da item_id . item_list_nameHangi listenin görüntülendiğini bilmek için her zaman alanı doldurmaya çalışmanız gerektiğini unutmayın .

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

impressionsYeni bir itemsnesne oluşturmak yerine Geliştirilmiş E-ticaret dizisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki değişkeni oluşturmanız gerekir:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.impressions
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Ardından view_item_listitemsalan değeri olarak bunu GA4 etkinlik etiketinize ekleyebilirsiniz (sonraki bölüme bakın).

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .impressionsview_item_list

Not! Konum donatılacak Eğer varsa impressions(yaygın olarak yapabilir gibi) diğer bazı Gelişmiş E-ticaret ile, özel değişkeni şablon olmaz gerçekten iş, her zaman arar olarak productsilk dizideki.

Etiket yapılandırması

Etiketi şu view_item_listşekilde görünür:
view-item-list-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun view_item_list.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.impressionsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır view_item_list).

Öğeyi seçin

select_itemKullanıcı aslında zaman olay gönderildiğinde tıkladığında veya seçer liste halinde öğenin izlenim (ler) izledikten sonra bir öğe.

Veri Katmanı bileşimi

Etkinlik dataLayeriçin örnek bir nesne select_itemşöyle görünebilir ( resmi belgelerden uyarlanmıştır ):

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'select_item',
 ecommerce: {
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   item_list_name: 'Featured items',
   item_list_id: 'FI1',
   index: 1,
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya item_name da item_id . Her zaman item_list_namealanı doldurmaya çalışmanız gerektiğini unutmayın, böylece hangi listenin tıklamanın hedefi olduğunu bilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

productsYeni bir itemsnesne oluşturmak yerine Geliştirilmiş E-ticaret dizisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki değişkeni oluşturmanız gerekir:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.click.products
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Ardından select_itemitemsalan değeri olarak bunu GA4 etkinlik etiketinize ekleyebilirsiniz (sonraki bölüme bakın).

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .productsselect_item

Etiket yapılandırması

Etiketi şu select_itemşekilde görünür:
select-item-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun select_item.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.click.productsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır select_item).

Ürünü incele

view_itemKullanıcı görüntüleyip olay gönderilir ayrıntıları verilen herhangi bir ürün elde edilir.

Veri Katmanı bileşimi

Etkinlik dataLayeriçin örnek bir nesne view_itemşöyle görünebilir ( resmi belgelerden uyarlanmıştır ):

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'view_item',
 ecommerce: {
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya item_name da item_id .

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

productsYeni bir itemsnesne oluşturmak yerine Geliştirilmiş E-ticaret dizisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki değişkeni oluşturmanız gerekir:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.detail.products
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Ardından view_itemitemsalan değeri olarak bunu GA4 etkinlik etiketinize ekleyebilirsiniz (sonraki bölüme bakın).

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .productsview_item

Etiket yapılandırması

Etiketi şu view_itemşekilde görünür:
view-item-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun view_item.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.detail.productsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır view_item).

Sepete ekle

add_to_cartKullanıcı olay gönderilir ekler sepetine ya sepetine yeni bir ürün ekleyerek veya sepetinde varolan kaleminin miktarı arttırılarak bir ürün.

Veri Katmanı bileşimi

Etkinlik dataLayeriçin örnek bir nesne add_to_cartşöyle görünebilir ( resmi belgelerden uyarlanmıştır ):

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'add_to_cart',
 ecommerce: {
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya item_name da item_id . Bu işlemde sepete eklenenquantity ürün sayısını yansıtacak şekilde ayarlayın .

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

productsYeni bir itemsnesne oluşturmak yerine Geliştirilmiş E-ticaret dizisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki değişkeni oluşturmanız gerekir:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.add.products
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Ardından add_to_cartitemsalan değeri olarak bunu GA4 etkinlik etiketinize ekleyebilirsiniz (sonraki bölüme bakın).

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .productsadd_to_cart

Etiket yapılandırması

Etiketi şu add_to_cartşekilde görünür:
add-to-cart-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun add_to_cart.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.add.productsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır add_to_cart).

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

istek listesine ekle

add_to_wishlistKullanıcı bir bir ürünü eklediğinde olay gönderilir İstek .

Bu mu değil Geliştirilmiş E-ticaret bir benzetme vardır. Tamamen yeni bir E-ticaret etkinlik türüdür.

Veri Katmanı bileşimi

Olay dataLayeriçin örnek bir nesne add_to_wishlistşöyle görünebilir:

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'add_to_wishlist',
 ecommerce: {
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya item_name da item_id .

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Etiket yapılandırması

Etiketi şu add_to_wishlistşekilde görünür:
add-to-wishlist-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun add_to_wishlist.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu, buradaecommerce.items özetlenen adımları izliyorsanız olabilir .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır add_to_wishlist).

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

remove_from_cart

remove_from_cartKullanıcı olay gönderilir kaldırır sepetinden bir şey ya miktar azalır sepetinde bir öğenin.

Veri Katmanı bileşimi

Etkinlik dataLayeriçin örnek bir nesne remove_from_cartşöyle görünebilir ( resmi belgelerden uyarlanmıştır ):

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'remove_from_cart',
 ecommerce: {
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya item_name da item_id .

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

productsYeni bir itemsnesne oluşturmak yerine Geliştirilmiş E-ticaret dizisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki değişkeni oluşturmanız gerekir:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.remove.products
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Ardından remove_from_cartitemsalan değeri olarak bunu GA4 etkinlik etiketinize ekleyebilirsiniz (sonraki bölüme bakın).

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .productsremove_from_cart

Etiket yapılandırması

Etiketi şu remove_from_cartşekilde görünür:
remove-from-cart-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun remove_from_cart.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.remove.productsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır remove_from_cart).

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

view_cart

view_cartOlay kullanıcı sepeti içeriğini görüntülediğinde gönderilir.

Bu mu değil Geliştirilmiş E-ticaret bir benzetme vardır. Tamamen yeni bir E-ticaret etkinlik türüdür.

Veri Katmanı bileşimi

Olay dataLayeriçin örnek bir nesne view_cartşöyle görünebilir:

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'view_cart',
 ecommerce: {
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '3'
  },{
   item_name: 'Parka stain removal',
   item_id: 'psr1332',
   price: '5.99',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Utility',
   item_category_3: 'Care product',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya item_name da item_id .

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Etiket yapılandırması

Etiketi şu view_cartşekilde görünür:
view-cart-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun view_cart.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu, buradaecommerce.items özetlenen adımları izliyorsanız olabilir .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır view_cart).

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

begin_checkout

begin_checkoutKullanıcı başladığında olay gönderilen ödeme sistemi .

Veri Katmanı bileşimi

Etkinlik dataLayeriçin örnek bir nesne begin_checkoutşöyle görünebilir ( resmi belgelerden uyarlanmıştır ):

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'begin_checkout',
 ecommerce: {
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '3'
  },{
   item_name: 'Parka stain removal',
   item_id: 'psr1332',
   price: '5.99',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Utility',
   item_category_3: 'Care product',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler ya ya item_name da item_id .

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

productsYeni bir itemsnesne oluşturmak yerine Geliştirilmiş E-ticaret dizisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki değişkeni oluşturmanız gerekir:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.checkout.products
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Ardından begin_checkoutitemsalan değeri olarak bunu GA4 etkinlik etiketinize ekleyebilirsiniz (sonraki bölüme bakın).

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .productsbegin_checkout

Etiket yapılandırması

Etiketi şu begin_checkoutşekilde görünür:
begin-checkout-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun begin_checkout.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.checkout.productsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır begin_checkout).

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

add_shipping_info

add_shipping_infoKullanıcı bir gönderim yöntemi seçti zaman olay gönderilir.

Gelişmiş E-ticaretin doğrudan bir benzetmesi olmasa da add_shipping_info, çoğu uygulamada bir checkout_optionnesnede kodlanmış nakliye yöntemi seçimi vardır .

Veri Katmanı bileşimi

Olay dataLayeriçin örnek bir nesne add_shipping_infoşöyle görünebilir:

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'add_shipping_info',
 ecommerce: {
  shipping_tier: 'FedEx',
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '3'
  },{
   item_name: 'Parka stain removal',
   item_id: 'psr1332',
   price: '5.99',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Utility',
   item_category_3: 'Care product',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametre sadece shipping_tier.

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

Gönderim yöntemi seçimini nasıl ayarladığınıza bağlı olarak , Gönderim yöntemini ecommerce.checkout.optionveya ecommerce.checkout_option.optionVeri Katmanı değişkenlerinden alarak Gelişmiş E-ticaretten geçiş yapabilirsiniz .

Örneğin, ödeme yöntemi seçildiğinde yanlışlıkla bu etiketi tetiklememek için, bu GA4 etiketini tetikleyen tetikleyicinin optioniçine aktarılan doğru öğeye karşılık geldiğinden emin olmanız gerekir dataLayer.

itemsDiziyi de göndermek istiyorsanız (önerilen), aşağıdaki gibi bir Veri Katmanı değişkeni kullanabilirsiniz:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.checkout.products
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Etiket yapılandırması

Etiketi şu add_shipping_infoşekilde görünür:
add-shipping-info-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun add_shipping_info.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.checkout.productsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

shipping_tierParametreyi, shipping_tierdeğeri içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.shipping_tierburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.checkout.optionveya Geliştirilmiş E-ticaret’ten geçişecommerce.checkout_option.option yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır add_shipping_info). Geliştirilmiş E-ticaret’ten geçiş yapıyorsanız, tetikleyicinin gönderim yöntemi seçildiğinde tetiklendiğinden ve sahip olabileceğiniz diğer ödeme seçenekleri için olmadığından emin olun .

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

add_payment_info

add_payment_infoKullanıcı bir ödeme yöntemi seçti zaman olay gönderilir.

Geliştirilmiş E-ticaretin doğrudan bir analojisi olmasa da add_payment_info, çoğu uygulama bir checkout_optionnesnede kodlanmış ödeme yöntemi seçimine sahiptir .

Veri Katmanı bileşimi

Olay dataLayeriçin örnek bir nesne add_payment_infoşöyle görünebilir:

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'add_payment_info',
 ecommerce: {
  payment_type: 'COD',
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '3'
  },{
   item_name: 'Parka stain removal',
   item_id: 'psr1332',
   price: '5.99',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Utility',
   item_category_3: 'Care product',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

Gerekli parametre sadece payment_type.

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

Ödeme yöntemi seçimini nasıl ayarladığınıza bağlı olarak , ecommerce.checkout.optionveya ecommerce.checkout_option.optionVeri Katmanı değişkenlerinden ödeme yöntemini alarak Gelişmiş E-ticaretten geçiş yapabilirsiniz .

Örneğin, gönderim yöntemi seçildiğinde yanlışlıkla bu etiketi tetiklememeniz için, bu GA4 etiketini tetikleyen tetikleyicinin optioniçine aktarılan doğru öğeye karşılık geldiğinden emin olmanız gerekir dataLayer.

itemsDiziyi de göndermek istiyorsanız (önerilen), aşağıdaki gibi bir Veri Katmanı değişkeni kullanabilirsiniz:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.checkout.products
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Etiket yapılandırması

Etiketi şu add_payment_infoşekilde görünür:
add-payment-info
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun add_payment_info.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.checkout.productsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

payment_typeParametreyi, payment_tpyedeğeri içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.payment_typeburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.checkout.optionveya Geliştirilmiş E-ticaret’ten geçişecommerce.checkout_option.option yapmayı seçtiyseniz .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır add_payment_info). Gelişmiş E-ticaret’ten geçiş yapıyorsanız, tetikleyicinin , sahip olabileceğiniz diğer ödeme seçenekleri için değil , ödeme yöntemi seçildiğinde tetiklendiğinden emin olun .

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

satın alma

purchaseKullanıcı sitede bir satın alma yaptığında olay gönderilir.

Web sitenizi, satın alma verilerinin yalnızca bir kez toplanacağı şekilde yapılandırdığınızdan emin olun . Bunu yapmanın en iyi yolu, kullanıcı ziyaret ettikten sonra teşekkür sayfasını geçersiz kılmaktır, böylece sayfayı yeniden yükleyerek, tarayıcı geçmişini kullanarak veya başka bir sayfaya geçtikten sonra geri düğmesine basarak tekrar ziyaret edemezler. Yinelenen işlemler , ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken şeylerdir.

Veri Katmanı bileşimi

Olay dataLayeriçin örnek bir nesne purchaseşöyle görünebilir:

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'purchase',
 ecommerce: {
  currency: 'EUR',
  value: 109.29,
  tax: 7.18,
  shipping: 10.00,
  affiliation: 'My Parka Store',
  transaction_id: 'p115-20202000',
  coupon: 'free_back_rub',
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '3'
  },{
   item_name: 'Parka stain removal',
   item_id: 'psr1332',
   price: '5.99',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Utility',
   item_category_3: 'Care product',
   quantity: '1',
   item_coupon: 'cheap_stain_removal'
  }]
 }
});

Gerekli parametreler transaction_idve currency.

Mevcut eylem için bir promosyona veya bir öğe listesine kredi eklemek istiyorsanız , dizideki öğelere promosyon ve öğe listesi parametreleri de (örneğin promotion_nameveya item_list_nameitemsekleyebilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

Geliştirilmiş E-ticaret purchaseetkinliğinden gerekli tüm parametreleri yakalayabilirsiniz . Her biri için Veri Katmanı Değişkenleri (Sürüm 2) oluşturmanız gerekir . Değişkenlerde yapılandırmanız gereken Veri Katmanı Değişken Adları şunlardır :

GA4 parametresiEEC’de Veri Katmanı Değişken Adı
currencyecommerce.currencyCode
valueecommerce.purchase.actionField.revenue
taxecommerce.purchase.actionField.tax
shippingecommerce.purchase.actionField.shipping
affiliationecommerce.purchase.actionField.affiliation
transaction_idecommerce.purchase.actionField.id
couponecommerce.purchase.actionField.coupon
itemsecommerce.purchase.products

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .productspurchase

Etiket yapılandırması

Etiketi şu purchaseşekilde görünür:
purchase-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun purchase.

itemsParametreyi, itemsdiziyi içeren bir Veri Katmanı değişkenine yönlendirdiğinizden emin olun . Bu olabilir:

 • ecommerce.itemsburada özetlenen adımları izliyorsanız .
 • ecommerce.purchase.productsGeliştirilmiş E- ticaretten geçiş yapmayı seçtiyseniz .

Diğer tüm parametreleri ecommercedizideki karşılıklarına yönlendirdiğinizden emin olun . Geliştirilmiş E-ticaretten geçiş yapıyorsanız, bunları uygun şekilde ayarlamanız gerekir .

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır purchase).

Sen (ek olarak ilave parametreler ekleyebilirsiniz itemsgibi) promotion_nameveya item_list_namesırasıyla bir promosyon veya bir öğe listesiyle bu olayı ilişkilendirmek istiyorum.

geri ödeme

refundGönderebileceğiniz iki tür etkinlik vardır: tam para iadesi (işlemin tamamı iade edilir) ve kısmi geri ödeme (yalnızca bazı öğeler iade edildi).

Veri Katmanı bileşimi

Bir İçin tam bir geri ödeme , bu örnek bir şeydir dataLayernesne gibi görünecektir:

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'refund',
 ecommerce: {
  transaction_id: 'p115-20202000'
 }
});

Gerekli parametre transaction_id.

Bir İçin kısmi geri ödeme , bu örnek bir şeydir dataLayernesne gibi görünecektir:

window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
 event: 'refund',
 ecommerce: {
  transaction_id: 'p115-20202000',
  items: [{
   item_name: 'Finnish magical parka',
   item_id: 'mp1122',
   price: '31.10',
   item_brand: 'PARKA4LIFE',
   item_category: 'Apparel',
   item_category_2: 'Coats',
   item_category_3: 'Parkas',
   item_category_4: 'Unisex',
   item_variant: 'Navy blue',
   quantity: '1'
  }]
 }
});

transaction_idİade edilen item_idve quantityiade edilen her öğe için ve gerekli parametrelerdir .

Gelişmiş E-ticaretten Geçiş

Gelişmiş E-ticaret kurulumundan geçiş yapmak için işlem kimliği için bir Veri Katmanı değişkeni ve geri ödemesi yapılan ürünler için başka bir Veri Katmanı değişkeni oluşturmanız gerekir.

İşlem kimliği için Veri Katmanı değişkeni şuna benzer:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.refund.actionField.id
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Geri ödemesi yapılan ürünler için Veri Katmanı değişkeni şuna benzer:

 • Tür : Veri Katmanı Değişkeni
 • Veri Katmanı Değişkeni adı :ecommerce.refund.products
 • Veri Katmanı Sürümü : Sürüm 2

Geliştirilmiş E-ticaret nesnesini otomatik olarak gerekli biçime dönüştürmek için özel değişken şablonumu da kullanabilirsiniz .productsrefund

Etiket yapılandırması

Etiketi şu refundşekilde görünür:
refund-tag
Etkinlik Adı alanını olarak ayarladığınızdan emin olun refund.

Tam bir geri ödeme gönderiyorsanız , yalnızca transaction_idalanı yapılandırmanız gerekir . Bu işaret ya etmelidir ecommerce.transaction_idsen eğer, ya Geliştirilmiş E-ticaret geçiş için, ecommerce.refund.actionField.id.

Kısmi bir geri ödeme gönderiyorsanız , itemsalanı, ecommerce.itemsDeğişkeni veya değişkeni işaret edecek şekilde yapılandırmanız gerekir ecommerce.refund.products; ikincisi, Gelişmiş E-ticaret’ten geçiş yapmanız durumunda kullanılır.

Ayrıca , tetikleyiciyi bir Özel Etkinlik tetikleyicisine ayarlamayı event, itilen nesnedeki anahtarın değerine ayarlamayı unutmayın dataLayer( yukarıdaki örnekte böyle olacaktır refund).

Özet

Google Analytics 4 mülklerinin E-ticaret özelliklerini içereceğini hepimiz biliyorduk. GA4 beta sürümünden çıktığında hala beta olduklarını görünce hepimiz şaşırdık .

Google Etiket Yöneticisi etiketlerinin hala geliştirme aşamasında geride kalmasına gerçekten yardımcı olmuyor. Orada bir var çok bir E-Ticaret kurulumu inşasında yer alan manuel çalışma ve biz Evrensel Analytics’in Geliştirilmiş E-ticaret bir göç seçeneği ile tedavi oldum ederken, mutlaka kullanımına mantıklı değil.

Yeni, gtag.js tabanlı biçim, tüm harika yeni öğelerin tanıtılacağı yerdir. Yeni kuruluma doğru bir şekilde geçme çabası yerine gönül rahatlığı seçerseniz, GA4’ün E-ticaret raporlarının gelecekteki yinelemeleri için yetersiz bir E-ticaret kurulumuyla karşılaşabilirsiniz.

Bunu söyledikten sonra, GA4 E-ticaretini mümkün olan en kısa sürede uygulamak mantıklı . Universal Analytics kurulumunuzu terk etmek zorunda değilsiniz, ancak dataLayerGA4 için bir taşıma veya tamamen yeni bir kurulumla devam edin .

Universal Analytics’ten Google Analytics’e nihai geçişe hazırlanmak için bu GA4 verilerini mümkün olan en kısa sürede toplamaya başlamak isteyeceksiniz 4. Bu noktada, ne kadar çok geçmiş veriniz varsa, yeni paradigmanın nasıl çalıştığını o kadar iyi anlayacaksınız. kuruluşunuz için.

Geliştirilmiş E-ticaret ile mutlak kullanım durumu benzerliğinin GA4 E-ticaretin peşinden gitmesi gereken bir şey olmadığını biliyorum, ancak yine de ürün kapsamlı özel boyutlar ve karışımdan kolayca yönetilen öğe listesi ve promosyon ilişkilendirmesi gibi şeyleri kaçırıyoruz .

Google Etiket Yöneticisi etiketlerinde de, tüm E-ticaret verilerini doğrudan dataLayerÖzel JavaScript değişkeninden (veya özel şablondan) alma seçeneği gibi birkaç önemli parça eksiktir .

Bunlara sahip olana kadar, GA4 E-ticaretini , bu etiket resmi olarak kaldırılmış olsa bile kaba beta olarak ele almak en iyisidir .

Not: Yurtdışı Çeviri Makalesidir.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.

Leave a Comment