Etiketleme ve Kategorizasyon Haber Siteleri SEO’su için Neden Kritiktir?

Etiketleme ve Kategorizasyon Haber Siteleri SEO’su için Neden Kritiktir?

SEO’nun giderek daha fazla ilgi odağı haline gelen bir alanı Topikal Otoritedir . Özetle, Topikal Otorite (TA), belirli bir konuda bir web sitesine ne kadar güvenebileceğinizin bir göstergesidir.

Araba incelemeleri yayınlayan bir web sitesinde, otomotiv konularında yüksek düzeyde TA bulunurken, yemek tarifleri veya politika gibi ilgisiz konularda düşük TA bulunur.

Teori, Google’ın bir web sitesinin TA’sını yayınladığı içeriğe bakarak değerlendirmesidir. Google, içeriğinizin konularını anlar (sayfaları bu şekilde dizine ekler ve doğru arama terimleri için sıralar) ve bir sitede yayınlanan her içeriğin kalitesini ve uzmanlığını inceler.

Sonuç, ya da SEO endüstrisinin teorisine göre, web sitesinin Topikal Otoritesini gösteren bir metrik ya da metrikler topluluğudur. Bir web sitesinin bir konudaki TA’sı ne kadar yüksekse, o web sitesinin içeriği o konuyla ilgili sorgular için o kadar iyi sıralanır.

Google’ın TA puanlarını ölçtüğü çeşitli konular, büyük olasılıkla Google Keşfet’in her kullanıcının özet akışını kişiselleştirmek için kullandığı konular / ilgi alanları ile uyumludur.

Haber yayıncıları için Topikal Otorite, temel bir algoritma güncellemesi kullanıma sunulduğunda Google’ın bir yayıncının görünürlüğünü yükseltmek veya düşürmek için kullandığı iki ana ölçümden biri gibi görünüyor (diğeri , çoğu Topikal Authority ile uyumlu olan EEAT faktörleridir).

Konuyla İlgili Otoritenizi Gösterme

Bir yayıncının konuya ilişkin otoritesini göstermesi için ne yapması gerekir? Gazeteciliğinizin en güçlü olduğu konularda TA’nızı geliştirmek için hangi sinyalleri uygulayabiliriz? Bir konu hakkında düzenli olarak yeni makaleler yayınlamak ve Google’ın bunu çözeceğini ummak yeterli mi?

Son sorunun cevabı maalesef hayır. Sadece içerik yayınlamak yeterli değil. Uzmanlaştığınız konularda TA’yı en üst düzeye çıkarmak için uygulamanız gereken ek sinyaller vardır.

En önemli ek sinyal, sitenizin nasıl yapılandırıldığı ve içeriğinizin nasıl kategorize edildiğidir. Haber sitenizin ana bölümleri, hem kullanıcılar hem de arama motorları için içeriğinizin ne hakkında olduğu konusunda en büyük ve en görünür yön tabelalarıdır. Web sitenizin üst düzey navigasyonu, gazetecilik çıktınızın bel kemiğini oluşturan makaleleri içeren önemli site bölümlerini listelemelidir.

Bir örnek: Güçlü bir spor masanız varsa, sitenizdeki her sayfada bir üst gezinme öğesi olarak Spor olmalıdır. Bununla birlikte, nadiren spor hakkında yazıyorsanız (veya Spor bölümünüzü doldurmak için sadece bir makale beslemesi alıyorsanız), gazetecilik güçlü yönlerinden biri olmadığı için muhtemelen onu en iyi gezinme öğesi olarak göstermemelisiniz.

İdeal bir dünyada, üst gezintinizdeki site bölümleri, dahili siyasi savaşların konusu olmamalıdır. Rugby editörünüzün CFO ile golf oynaması önemli değil. Önemli olan, en iyi gezinme bağlantılarınızın gazetecilik uzmanlıklarınızla uyumlu olmasını sağlamaktır.

Editöryal çıktınızın hacmi ve kalitesinin pratik sonuçların tanımlanmasında güçlü bir rol oynadığı sitenizin içerik sınıflandırmasını ve taksonomisini tanımlamak için uygun bir Bilgi Mimarisi alıştırmasından geçmek faydalı olabilir.

Ve haber sitenizin gazetecilik açısından güçlü ve zayıf yönlerinin neler olduğunu bilmiyorsanız, SEO’nuzdan daha büyük sorunlarınız var demektir.

Etiket Sayfaları

Peki etiket sayfaları nereye sığar? Çoğu yayıncı, etiketleri site bölümlerinden tamamen farklı bir mekanizma olarak görür, bunun nedeni genellikle etiket sayfalarının bölüm sayfalarından farklı bir sayfa şablonu üzerinde oluşturulmasıdır. Bu bir hata.

Benim için etiket sayfaları, üst gezintinizde yer olmayan ek site bölümleridir . Her etiket sayfası, bir site bölümüyle aynı amaca hizmet eder: içeriği tek bir konu etrafında toplar.

Temel fark, site bölümlerinin en iyi gezinme bağlantılarınız olması ve etiket sayfalarının, makale sayfalarındaki etiket bağlantıları aracılığıyla bulunmasıdır. Bunun dışında SEO açısından aynı işlevi yerine getirirler.

Etiket sayfalarını uygulamanın ve yönetmenin en iyi yolu hakkında birçok soru var, bu nedenle en yaygın olanları ele almaya çalışayım:

Kaç tane etiket sayfamız olmalı?

Duruma göre değişir.

Rakamlarla ilgili kabaca bir fikir vermek gerekirse, küçük bir uzman niş yayıncının 100 kadar az etiket sayfası olabilirken, büyük bir ulusal haber yayıncısının 100.000’den fazla etiket sayfası olabilir.

Bir makale ile kaç etiket ilişkilendirilmelidir?

Yine, bağlıdır. Tek bir konu etrafında kısa bir makale ise, yalnızca bir etiketi olabilir veya hiç etiketi olmayabilir (yerleştirildiği bölüm, ana konu kategorizasyonu olarak yeterliyse).

Daha uzun, geniş kapsamlı gazetecilik yazıları için en fazla 10 veya daha fazla etiket kullanabilirsiniz.

Etiket aslında makalede tartışılan bir konu olduğu sürece, uygun olan etiketleri kullanın. Ve ‘tartışıldı’ derken, konunun bir ölçüde içerikle ele alındığını kastediyorum. Hikayeyle zar zor alakalı olan geçici bir sözden daha fazlası olmalı.

Bir makaledeki etiketleri listelemek için en iyi yer neresidir?

Etiketleri kullanıcıların beklediği yerde gösterme hayranıyım: Makale metninin altında. Burası çoğu yayıncının konu etiketlerini listelediği yerdir ve ortalama bir okuyucunun onları arayacağı yer burasıdır.

Bazen bir yayın platformunda, bir makalenin üstünde, başlığın üstünde veya altında etiketler bulunur. Bu da iyi. Söz konusu etiket sayfasına bağlantı verecek şekilde görünür ve tıklanabilir oldukları sürece.

Bazı sitelerin, etiket sayfaları için ek bir bağlantı yolu vardır; bu, özellikle etiketler için HTML site haritasına benzer ve genellikle sitenin altbilgisinden bağlanır. Google’ın (ve kullanıcıların) sayfaları etiketlemesi için ek keşif yolları oluşturduğu için bu yaklaşımı seviyorum.

Bununla birlikte, etiketlerle ilgili en iyi uygulamalara bağlı kalırsanız, Google’ın etiket sayfalarınızı keşfetmesine izin vermek için ikincil bir mekanizmaya güvenmeniz gerekmez. Etiketler gazeteciliğinizi yansıtmalı, bu nedenle etiket sayfaları sitenizde yayınlanan makaleler aracılığıyla Google tarafından keşfedilebilir olmalıdır.

Bir makaledeki sayfaları etiketlemek için bağlantı vermeli miyiz?

Evet. Güçlü dahili bağlantı, sitenize birden çok düzeyde yardımcı olur. Bir makalenin metnindeki bağlantılar Google için daha fazla ağırlık taşır (çünkü ortalama bir kullanıcı tarafından tıklanma olasılıkları daha yüksektir), dolayısıyla etiket sayfalarına daha fazla değer gönderirler ve Konu Otoritenize daha fazla katkıda bulunurlar.

Etiket sayfaları Google için taranabilir ve dizine eklenebilir olmalı mı?

Evet kesinlikle. Google’ın etiket sayfalarını görebilmesi ve bunları sitenizdeki benzersiz sayfalar olarak dizine ekleyebilmesi gerekir.

Google, etiket sayfalarınızı tarayamazsa veya dizine ekleyemezse, etiketlerinizin sitenizin Konu Otoritesi için sahip olabileceği herhangi bir değer boşa gitmiş olur. Google, etiket sayfalarınızı taramadan ve dizine eklemeden, bu etiketler için Konu Yetkilinizi değerlendiremez.

Bu etiket sayfalarında harcanan tarama bütçesinden endişe ediyorsanız, bu yalnızca 100.000’den fazla etiket sayfanız ve çok derin sayfalandırma düzeyleriniz varsa potansiyel bir endişe haline gelir. Çoğu yayıncının endişelenmesi gereken bir şey değil.

Bir etiket sayfası kaç makale içermelidir?

Etiketleri ve bölümleri tanımlarken sıklıkla kullandığım bir benzetme e-ticarettir. Etiket sayfalarınıza bir e-ticaret sitesiymişsiniz gibi bakın: yalnızca az sayıda ürün içeren bir ürün kategorisi, e-ticaret sitesinin bu ürünlerde uzmanlaşmadığının bir göstergesidir. Oysa binlerce ürün içeren bir ürün kategorisi, bu kategorinin e-ticaret sitesine özel olduğunun güçlü bir işaretidir. Google, uzmanları sıralamayı sever, çünkü bu siteler kullanıcılara en iyi ürün seçimini sunar.

Aynı şey haberler için de geçerli. Herhangi bir haber konusu için Google, kullanıcılarının en iyi içeriği almasını ister. Google, söz konusu haber konusunda tutarlı düzeyde uzmanlık ve yetki sergileyen haber yayıncılarını sıralamak istiyor. Bu da, bir yayıncının haber konusunda iyi düzeyde yüksek kaliteli içerik göstererek Topikal Otoriteyi göstermesi gerektiği anlamına gelir.

Bölüm ve etiket sayfaları, Topikal Otoriteyi gösterme yönteminizdir. Az sayıda makale içeren etiket sayfaları otorite göstermez – tam tersini gösterirler: Otorite eksikliği.

Genel bir kural olarak, bir etiket sayfasında 5’ten az makale varsa, silinmesi düşünülmelidir. Bazen, öncelikle gelecekte daha sık kullanılacağını öngördüğünüzde, az sayıda makale içeren bir etiket sayfası tutmanın hala değeri vardır. Ancak çoğu durumda, neredeyse boş olan etiket sayfaları bir yardımdan çok bir engeldir.

Benzer etiket sayfalarıyla nasıl başa çıkabiliriz?

Çakışan etiket sayfalarıyla sonuçlanmak kolaydır. Örneğin ‘Joe Biden’, ‘Başkan Biden’, ’46. Başkan’, ‘ABD Başkanı’ vb. için bir etiket sayfanız olabilir.

Bazı durumlarda, içerdikleri makaleleri değiştirebildikleri için bunları ayrı etiketler olarak tutmak isteyeceksiniz. Örneğin, ‘ABD Başkanı’ etiketi, Biden’ın yerine 47. Başkan geldiğinde farklı makaleler içermeye başlayacak. Ve tam da bu nedenle bir ‘Joe Biden’ etiketi tutmak isteyeceksiniz, böylece Biden ve onun başkanlık sonrası kariyeri hakkında makaleler toplayabileceğiniz bir etiketiniz olmaya devam edeceksiniz.

Ancak bu iki etikete sahipseniz, temelde aynı anlama geldikleri için bir ‘Başkan Biden’ ve ’46. Başkan’ etiketine ihtiyacınız olmayabilir. Bu iki etiketi birleştirebilir veya ikisini birden silebilirsiniz ve amaçlarına ulaşmak için ‘Joe Biden’ ve ‘ABD Başkanı’ etiket sayfalarınıza güvenebilirsiniz.

Aynı konu için ayrı etiket sayfalarına sahip olmaktan kaçının. Aynı konu için temel olarak farklı kelime öbekleri veya yazımları olan etiket sayfalarına sahip yayıncıları sık sık görüyorum. Örneğin: ‘iklim değişikliği’, ‘iklim krizi’, ‘iklim acil durumu’ ve ‘küresel ısınma’.

Öncelikli olarak bir ifade seçin – ideal olarak Google Trendler ile kontrol edebileceğiniz, hedef pazarınızda en yaygın kullanılanı veya hikaye için doğru bağlamı ayarlamak için tercih ettiğiniz ifadeyi seçin ve bunu etiket sayfanız için kullanın. Diğer tüm örtüşen etiketleri bu tek etiket sayfasında birleştirin.

Etiket sayfalarını birleştirmenin/silmenin en iyi yolu nedir?

Genellikle etiket sayfasını silmek ve URL’de uygun bir 410 veya 404 HTTP durum kodu sunmak yeterlidir. Bazen etiket sayfalarını birleştirmek isteyebilirsiniz, bu durumda kaldırılan etiket URL’sini birleştirilmiş etiket URL’sine 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir.

Etiket sayfalarınızı yumuşak bir şekilde birleştirmeyi denemek için rel=canonical meta etiketlerini kullanmanızı önermiyorum. Kurallı bir meta etiket, Google için yalnızca bir ipucudur ve genellikle dahili bağlantınızın gücü tarafından geçersiz kılınır.

Bir etiket sayfası için en iyi URL nedir?

Bu makalede açıkladığım gibi, bir web sayfasının URL’si büyük bir sıralama faktörü değildir:

Etiket sayfalarını, platformunuz için en anlamlı olan şekilde uygulayabilirsiniz. Etiket sayfaları kendi ayrı klasör yapılarında oturabilir; yani /tag/[tag-name] veya /sport/rugby/irish-rugby gibi bir site bölümünün parçası olabilir .

Pratik açıdan, etiket sayfalarının kendi klasörlerinde olması, yinelenen etiket sayfalarının yanlışlıkla oluşturulmasını önlediğinden en sağlamı olma eğilimindedir. Bölüme özgü bir URL yapısı kullanırsanız, birden çok site bölümünde “iklim krizi” etiketleriyle karşılaşabilirsiniz, örneğin: /world/politics/climate-change ve ayrıca /lifestyle/travel/climate-change .

Tüm etiketlerinizi kendi /tag/ veya /topic/ klasör yapısına koyarak, bu tür yanlışlıkla çoğaltmayı önlersiniz.

Etiket sayfalarını nasıl optimize ederiz?

Yukarıda belirttiğim gibi, etiket sayfaları temel olarak bölüm sayfalarıdır, bu nedenle uygun sayfa içi SEO öğelerine sahip olmalıdırlar. Bu içerir:

  • İdeal olarak ek bağlamla birlikte etiket adını içeren benzersiz başlık özelliği, yani:<title>Irish Rugby News - [News Brand]</title>
  • Aynı etiket adına sahip görünür H1 başlığı, yani:<h1>Irish Rugby News</h1>
  • Uygun bir sayfa düzeyine kadar taranabilir ve dizine eklenebilir sayfalandırma , her sayfada makul sayıda makale listelenir (Sayfa başına en az 20 makale tavsiye ederim).

Bazen yayıncılar etiket sayfalarını, etiket sayfasının konusunun kısa bir açıklaması veya etiket bir kişi içinse biyografi gibi ek içerikle geliştirir. Bu kesinlikle yardımcı olur, ancak geniş ölçekte uygulanması zor olabilir ve kesinlikle gerekli değildir.

Bunu etiket sayfalarınız için yapmak istiyorsanız, önce en önemli etiketlerinize odaklanın.

Başka?

Umarım bu, etiketlerin ve konu sayfalarının amacını ve en iyi uygulamalarını netleştirmeye yardımcı olur. Etiketleme ve sınıflandırma hakkında başka sorularınız varsa, lütfen bu haber bülteninin altına bir yorum bırakın. Yararlı bir cevap vermek için elimden geleni yapacağım.


Çeşitli

‘Yeni Yıl kararları’ tarzı bir adam değilim, ancak 2022’de yapabildiğimden daha düzenli olarak haber bültenleri yayınlamak için çaba göstereceğim. hakkında yaz, lütfen bana haber ver.

Son bültenimden bu yana çok uzun zaman geçtiği için, ele alınacak çok şey var:

2022 Haberleri ve Editoryal SEO Zirvesi

2021’deki ilk Haberler ve Editoryal SEO Zirvemiz böylesine başarılı olduktan sonra, bunun bir şans olmadığını ve bunu ikinci NESS çevrimiçi konferansımızla eşleştirebileceğimizi umdum.

2022 NESS etkinliğinin , dünyanın her yerinden 600’den fazla katılımcıyla bir başka çarpıcı başarı olduğunu söylemekten memnuniyet duyuyorum . Canlı etkinliğe giriş yapan 500(!) kişiyle en yüksek sayıya ulaştık, yorum ve soru bölümlerine çok sayıda katılım oldu.

Tüm etkinlikten tamamen zevk aldım ve kendimi her konuşmacıdan gelen her kelimeye yapıştırılmış buldum. Burada NESS ile inşa ettiğimiz şeyle son derece gurur duyuyorum ve gelecekteki tüm etkinlikler için bu kalite düzeyini koruyabileceğimizi umuyorum.

John ve ben şimdiden 2023 baskısını planlıyoruz ve haber SEO topluluğuna daha fazla değer katacak fikirlerimiz var – bizi izlemeye devam edin!

Kaynak: https://www.seoforgooglenews.com/p/tagging-categorisation-for-news

Yazan : Yemliha Toker

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.