E-ticarette Dönüşüm Oranını Arttırmanın Yolları

Teknolojinin yenilikleriyle dolu olacağını öngördüğümüz 2019 yılının ilk günlerinde ,e-ticaret şirketlerinin çevrimiçi davranışlarını analiz etmenin ve arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejilerini incelemenin şart olduğunu düşündük. Online dünyada ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) giderek artan rekabet göz önünde bulundurulduğunda, şirketlerin, başarılı olabilmek için kendi pazarlama faaliyetlerinin artılarını ve eksilerini
iyi bilmeleri ve böylece kendilerini geliştirmeye devam etmeleri, büyük önem kazandı. Rakiplerinize kıyasla gösterdiğiniz performansı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olmak, ayrıca tüm işleyişlerinizde ortak problemleri ve geliştirilebilecek alanları belirlemek adına SEMrush araç takımını oluşturduk. Bu sayede 8.000 e-ticaret sitesinden, çevrimiçi faaliyetleri de dahil olmak üzere, birçok veri toplama ve analiz etme
fırsatını elde ettik.

Özellikle aşağıdaki alanlara odaklandık:

 • E-ticaret şirketlerinin mobil cihazlarındaha fazla yer aldığı aramalarda websitelerini bu cihazlara özel nasıl optimize ettikleri.
 • E-ticaret şirketlerinin kullanması gereken SERP özellikleri.
 • E-ticaret şirketlerinin, en iyi pozisyonları elde etmek için kullandıkları geri bağlantı stratejileri.
 • Sayfa hızını artıran ve kullanıcı deneyimini iyileştiren teknik SEO değerlendirmeleri.
 • Kullanıcı satın alma alışkanlıkları ve e-ticaret sitelerinin bu modelleri nasıl öngörebileceği.
 • E-ticaret şirketlerinin, hızlandırılmış mobil sayfalarını (AMP) nasıl başarılı bir şekilde uygulamaya geçirdiği ve progresif web uygulamaları (PWA) ile birleştirdiği.
 • Görsel arama ve dönüşüm oranları için görsellerin optimizasyonu.
 • Site performansını iyileştirecek ürün sayfaları için şema biçimlendirme.
 • Satışı artırmak için doğru duygusal tetikleyicilerin nasıl kullanılacağı.
 • Dönüşüm değerlerinin dağılımını en iyi temsil eden ilişkilendirme modelinin nasıl seçileceği.

Web sitelerinizin yanı sıra SEO ve tıklama başına ödeme (PPC) stratejilerinizin de güncel tutulması son derece önemlidir. Bu e-kitap, tam olarak bunu yapmanıza yardımcıolmak için yazıldı. Dijital pazarlama ve site geliştirme stratejilerinizi oluşturma ve iyileştirme noktasında umarız sunduğumuz verileri ve bu verilerden elde ettiğimiz içgörüleri faydalı bulursunuz.

Araştırma Metodolojisi

Bu araştırmada kullandığımız büyük ve geniş kapsamlı veri seti, aralarında ABD, Birleşik Krallık, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa da bulunan ülkelerde en çok ziyaret edilen
8.000’in üzerindeki e-ticaret sitesinden elde edilmiştir. Hesaplama hatası olmaması adına Google’ın ikincil arama motoru olduğu ülkelerden (Çin, Kore vb.) veri toplamadık.
Araştırmamızda yer alan e-ticaret siteleri, sektör bazında 13 kategoriye ayrılıyor:

 1. Spor ve Hobi
 2. Çocuk
 3. Gıda
 4. Elektronik
 5. Sağlık
 6. Ev ve Bahçe
 7. Giyim
 8. Kitap
 9. Mobilya
 10. Çiçek
 11. Mücevherat
 12. Müzik
 13. Seyahat

  SEMrush verilerini kullanarak her kategori için aşağıdaki bilgileri toparladık:
  Toplam mobil ve masaüstü trafiği*
  Geri bağlantı türleri**
  Dofollow ve Nofollow geri bağlantılarının karşılaştırması**

İncelenen e-ticaret sitelerinin tamamı için gerçekleştirdiğimiz analizin sonuçları:

 • Web sitelerinin mobil versiyonlarında en sık yapılan hatalar**
 • E-ticaret SERP özellikleri***
 • Öne çıkan çapa metinleri**
 • Taranabilirlik, HTTPS bağlantısı etkinleştirilmesi, uluslararası SEO ve sayfa yükleme
 • hızıyla ilgili teknik konular**
 • Kanonikleştirme**
 • Hreflang etiketleri**
 • AMP uygulaması*
 • Görsel alt öznitelikleri**
 • Şema biçimlendirme uygulaması**
 • Reklamlarda duygusal tetikleyiciler**
 • Black Friday (Kara Cuma) gününde en çok aratılan ürünler****

 

* Toplam mobil ve masaüstü trafiği, AMP uygulaması: Ağustos 2018’in verileri
toplanmıştır.
** Web sitelerinin mobil versiyonlarında en sık yapılan hatalar, e-ticaret SERP özellikleri, geri bağlantı türleri, dofollow ve nofollow geri bağlantılarının karşılaştırması,
öne çıkan çapa metinleri, teknik konular, kanonikleştirme, hreflang etiketleri, görsel
alt öznitelikleri, şema biçimlendirme uygulaması, reklamlarda duygusal tetikleyiciler: Ekim 2018’in verileri toplanmıştır.
*** SERP özellikleri: SERP özellikleri günlük olarak değiştiği ve Google’ın genel
SERP dalgalanmasıyla yüksek oranda ilişkili olduğu için yalnızca Ekim 2018’e ait
verileri göstermeye karar verdik. Buradaki veriler, bu özelliğin başlıca 20 sonuçta
yer aldığı SERP oranını temel alır.
**** Black Friday gününde en çok aratılan ürünler: Kasım 2017’nin verileri
toplanmıştır.

Bir Bakışta Araştırma Sonuçları

İnternette en öne çıkan 8.000’in üzerinde e-ticaret sitesine ait verileri toplama ve
analiz etme sürecinde, aralarında kullanıcı davranışları ve tüm alanlarda sonuca
yönelik faaliyetler de bulunmak üzere, bu sitelerin başarısını etkileyen farklı faktörlerle
ilgili birçok bilgi edindik.

e-ticaret-dönüşüm

e-ticaret-dönüşüm

Araştırmalardan Çıkan Sonuçlar:

Sayfa hızını artırın. Site yükleme hızınız kullanıcı deneyimini ve SERP sıralamanızı etkileyeceği için mobil sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olun.
Mobil sitenize şema biçimlendirmeleri ekleyin. Böylelikle mobil arama motorlarında görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Ürün şemaları kullanarak ilgilenen müşterilere ürün bilgilerini hızlıca sunabilir, yorum ve puanlama şemaları ekleyerek müşteri
görüşlerini öne çıkarabilir ve satışınızı artırabilirsiniz.

Mobili önceliğiniz yapın. Mobil cihazlardan gelen trafik masaüstünü geçmiş durumda, dolayısıyla sitenizin de SERP sıralamalarında rekabetçi olması için doğruşekilde indekslenmiş olması gerekir. Sitenizin tam duyarlı bir tasarıma sahip olduğundan ve mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun.

4xx hataları, yavaş yükleme ve karışık içerik ile ilgili sorunlara dikkat edin. Bir sitenin mobil performansına ciddi oranda zarar veren bu etmenler, aynı zamanda başlıca e-ticaret sitelerinde en sık rastlanan hatalar arasında yer alıyor.

Aramada öne çıkan snippet (Featured snippet), e-ticaret siteleri için harika bir taktik. Yüksek değerli ve yüksek hacimli anahtar kelimeler aratıldığında sonuçlar arasında çıkma olasılığınızı en üst seviyeye taşımak için sitenizin bilgi mimarisinin net bir şekilde kurgulandığından ve alt kategorilerde yer alan metinlerin Google tarafından featured snippet olarak kullanılmaya elverişli olacak şekilde kısa ve taranabilir olduğundan emin olun.

Ürün liste sayfalarınıza yorum özelliği ekleyin. Rekabetçi SERP sıralamalarındagörünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız, ürün liste sayfalarınıza yorum opsiyonueklemek, web sitenize avantaj sağlayacaktır. Olumlu puanlamaların arama sonuçlarında tıklama oranını artırdığı biliniyor.

Görsellerinizi optimize edin. Olağanüstü ürün fotoğraflarına yatırım yaparak ve görsellerinizin anahtar kelime odaklı alt etiketlerle doğru bir şekilde optimize edildiğinden emin olarak SERP görselleri arasında yer alma olasılığını artırabilir ve böylece sitenize tıklanma oranını yükseltebilirsiniz.

Rakiplerinizin taktiklerine dikkat edin ve en sık hangi geri bağlantı türlerinin kullanıldığını analiz edin. Onların izinden giderek kendi siteniz için kapsamlı bir geribağlantı profili oluşturup geliştirebilir, böylelikle rekabetçi kalabilirsiniz.

Sitenizi uluslararası SEO için optimize etmek adına hreflang etiketleri kullanın. Bu etiketler, belirli sayfaların hangi dil ve bölgedeki içeriği hedeflediğini açıklar. Anitibarıyla e-ticaret sitelerinin %20’sinden azı bu etiketleri kullanıyor; hedefiniz uluslararası kitlelere ulaşmaksa siz de onlardan biri olmalısınız.

AMP, web sitelerinin mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesi açısından olmazsa olmazdır. Kullanıcı deneyiminizi önemli ölçüde iyileştirmenin anahtarı budur. Daha kısa yükleme süreleri, kullanıcıların sitenizde kalıp etkileşime geçmeleri ve potansiyel olarak alışveriş yapmaları ihtimalini artırır.

Aciliyet hissi oluşturması ve plansız alışveriş oranını artırması için “bedava kargo” gibi duygusal tetikleyiciler kullanın. Bu, gerçekten plansız alışveriş yapanlar üzerinde işe yarayacağı gibi, ürününüzü araştırmış olan ve satın almak için bir kampanyayı bekleyen müşterileri de çekecektir.

Müşteriler, plansız alışveriş yaptıklarında bile seçeneklerini değerlendirmek için en azından bir ön araştırma yapıyorlar. Bir hevesle Black Friday (Kara Cuma) gününde PS4 almaya karar verseler bile, ilk gördükleri siteden alışveriş yapmak yerine en iyi kampanyayı bulmak için birkaç hızlı arama gerçekleştirebilirler. Sitenizde mümkün olduğunca fazla anlaşılır bilgiye yer vermek, bu müşterileri kazanmanıza yardımcı olur.

Doğru ilişkilendirme modelini seçin. Bu, çoğu iş yeri için Last Click (Son Tıklama) ilişkilendirme modelinden vazgeçmek demektir, zira bu model dönüşüme kadargerçekleşen tüm olayları dikkate almadığından doğru bir tablo çizmez. Linear (Doğrusal) veya Position-Based (Konuma Dayalı) modeller, birçok temas noktasınıhesaba katarak size daha doğru bir raporlama sunacaktır.

Sitelerinizde ürün önerileri bulundurun. Ziyaretçilere beğenebilecekleri ilaveürünler göstermek için site içi bağlantılar ve öne çıkan ürün bölümleri kullanın. Bu,birden fazla ürün satın almaları ihtimalini artırır.

Devamı için tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Required fields are marked *
Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>