Deneyimsiz Olarak Bir Dijital Pazarlama İşine Nasıl Başvurulur?

Deneyimsiz Olarak Bir Dijital Pazarlama İşine Nasıl Başvurulur?

Bir dijital pazarlama işiyle ilgileniyorsanız ancak herhangi bir deneyiminiz yoksa, hayalinizdeki işe girme şansınızı artırmak için birkaç şey yapabilirsiniz.

 1. Bir dijital pazarlama portföyü oluşturun

Dijital pazarlama alanına girmek istiyorsanız ancak daha önce hiç deneyiminiz yoksa yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri güçlü bir portföy oluşturmaktır.

LinkedIn veya Twitter gibi sosyal medya aracılığıyla profesyonel bir çevrimiçi varlık oluşturarak başlayın veya ilgi çekici içerikle kendi web sitenizi oluşturun . Ardından, becerilerinizi sergileyecek ve sektör bilginizi öne çıkaracak katma değerli blog gönderileri, dijital pazarlama vaka çalışmaları ve diğer içeriklerle doldurmaya başlayın.

Bir ağ oluşturmak ve dijital pazarlamaya ilginizi göstermek için ilgili kaliteli içeriği yayınlamayı ve paylaşmayı düşünün.

Güvenilir bir dijital pazarlamacı olarak itibarınızı artırmak için saygın web sitelerine ve bloglara da katkıda bulunabilirsiniz. Birçok dijital pazarlama pozisyonu, güçlü yazma becerileri gerektirir, bu nedenle güçlü bir portföyü bir araya getirmek, potansiyel işverenlere sizi yönlendirdiğinizi ve işi bitirmek için ilgili becerilere sahip olduğunuzu gösterecektir.

Yalnızca okul projeleri veya gönüllülük projeleri olsalar bile, geçmişte üzerinde çalıştığınız tüm dijital pazarlama kampanyalarının bağlantılarını eklediğinizden emin olun. Güçlü bir analitik düşünürseniz, üstlendiğiniz araştırma projelerinden bahsedin. Ne de olsa analitik düşünme becerileri çok önemlidir çünkü dijital pazarlamacı olarak işiniz önemli bilgileri ayıklamanızı, analiz etmenizi ve yorumlamanızı gerektirir.

 1. Araştırmanızı yapın

Dijital pazarlama işlerine başvurmadan önce, rolden ne beklendiğini ve hangi becerilerin gerekli olduğunu bildiğinizden emin olun. İşverenlerin ne aradığını anladıktan sonra, başvurunuzu onların ihtiyaçlarına göre daha iyi şekillendirebilirsiniz.

Başvurduğunuz kuruluş, misyon ve değerleri ve hedef kitlesi hakkında bilgi edinin. Şirket web siteleri ve sosyal medya hesapları başlamak için iyi yerlerdir.

Şirketin en görünür çalışanlarını LinkedIn’de arayın ve şirket etkinliklerine ve sektör haberlerini paylaşmaya ne kadar dahil olduklarını gözlemleyin. Bu taktik, şirketin aşağıdakileri hakkında büyük içgörülere yol açabilir:

 • ofis kültürü
 • Değerler
 • Hedefler

Sektör uzmanlarının gönderilerine düşünceli ve ilgi çekici sorular veya yorumlar bırakarak LinkedIn’deki bağlılığınızı gösterin ve bir tartışmaya devam etmek için ilgili makaleleri paylaşmayı, yönlendirmeyi veya ilgili makalelere bağlantı vermeyi düşünün.

Doğal olarak, dijital pazarlama ortamını da anlamalı ve en son trendler ve haberlerden haberdar olmalısınız. Örneğin, yalnızca dijital pazarlamada değil, aynı zamanda gıda, teknoloji, eğlence, sağlık ve eğitim endüstrisinde de.

En son dijital pazarlama haberleri ve trendleri için takip edilecek tanınmış bloglar ve siteler arasında Adweek , Social Media Today , Search Engine Land sayılabilir.

 1. Profilinizi sertifikalarla güçlendirin

Kendinizi işverenler için daha çekici kılmak istiyorsanız, bir dijital pazarlama sertifikasyon programına katılarak özgeçmişinizi güçlendirmeyi düşünün . Pek çok farklı sertifika mevcuttur, bu nedenle ihtiyaçlarınıza, ilgi alanlarınıza ve bütçenize uygun olanı seçin. Bir iş başvurusunda bulunuyorsanız ve sertifikanızı henüz tamamlamadıysanız, sertifika alma sürecinde olduğunuzu özgeçmiş hedeflerinizde ve çevrimiçi profilinizde belirtin.

Dijital Pazarlama İşine Nasıl Başvurulur2

Potansiyel müşteriler veya işverenler, becerileriniz ve deneyiminiz hakkında bilgi edinmek için LinkedIn profilinize veya web sitenize göz attığında, bu sertifikaları görmek güven oluşturmaya yardımcı olur.

Dikkate alınması gereken bazı dijital pazarlama sertifikaları şunları içerir:

 • Google Ads Sertifikasyonu
 • Google Analytics Sertifikası
 • HubSpot Gelen Pazarlama Sertifikasyonu
 • Hubspot Sosyal Medya Pazarlama Sertifikasyonu
 • Hootsuite Sosyal Medya Yönetim Sertifikası
 • SEMrush Dijital Pazarlama Sertifikasyonu
 • Facebook Planı
 • YouTube İçerik Oluşturucu Akademisi
 1. Ağınızı genişletin

Ağınızı hem dijital alanda hem de gerçek hayatta büyütmek, dijital pazarlamada başarı için çok önemlidir.

Başvurduğunuz şirketteki dijital pazarlama uzmanlarıyla LinkedIn üzerinden bağlantı kurmak harika bir başlangıç ​​olsa da, bu taktiği sektördeki diğer üst düzey profesyonellere genişletmek, daha sonra ulaşabileceğiniz daha geniş bir ağa yol açabilir.

Ayrıca, benzer düşünen diğer profesyonellerle bağlantı kurmak veya dijital pazarlama etkinliklerine katılmak için Eventbrite ve Meetup’ta reklamı yapılan yerel ağ oluşturma etkinliklerine katılmayı düşünün.

Sosyal ağınızı genişletmenin ve fikir alışverişinde bulunmanın yanı sıra, size bir iş görüşmesi ayarlayabilecek veya gelecekteki işinizde size yardımcı olabilecek önemli bağlantılar da kurabileceksiniz.

 1. Kusursuz bir özgeçmiş oluşturun

Bir dijital pazarlama işine başvururken, ekstra çaba sarf etmeniz ve özgeçmişinizi ve ön yazınızı ilgilendiğiniz pozisyona göre özelleştirmeniz önemlidir. Herhangi bir profesyonel dijital pazarlama deneyiminiz yoksa yine de yapabilirsiniz Hayatınızın diğer alanlarından ilgili becerileri ve başarıları listeleyin.

Dijital Pazarlama İşine Nasıl Başvurulur3

Bu, çok fazla trafik alan blog gönderileri , Instagram’daki başarılı sosyal medya kampanyaları veya gönüllü olarak yaptığınız dijital pazarlama projeleri gibi başarıları içerebilir .

Dijital pazarlama becerilerinizi sergilemek için özgeçmişinize ilgili kurs çalışmalarını, okul projelerini ve hatta staj çalışmalarını da ekleyebilirsiniz.

İlgilendiğiniz rol, gelişmiş video düzenleme veya içerik oluşturma becerileri gerektiriyorsa, resmi başvurunuzla eşleştirmek için zarif bir video özgeçmiş oluşturmayı düşünün. Video özgeçmişleri, pandemiden bu yana popülerlik kazanıyor ve becerilerinizi, profesyonelliğinizi ve kişiliğinizi aynı anda sergilemek için mükemmel bir fırsat.

Dijital pazarlama alanı , sosyal medya yöneticisi, e-posta pazarlamacısı veya içerik oluşturucu gibi çok çeşitli rolleri kapsadığından, farklı iş ilanları, diğer becerileri ve nitelikleri vurgulamanızı gerektirecektir.

Başvurunuzun gereksinimleri karşıladığından emin olmak için Google Ads veya Facebook gibi dijital pazarlama araçları ve platformları ile deneyiminizi özgeçmişinizin her yerinde vurgulayın .

Mesleki deneyimi olmayan yeni mezunsanız veya kariyer değiştiriyorsanız, yeni bir pozisyona uygulanabilecek diğer deneyimler (staj, gönüllülük veya kişisel proje gibi) aracılığıyla edindiğiniz temel aktarılabilir becerileri vurgulayın.

Dijital pazarlama işleri için aktarılabilir becerilerin bazı örnekleri şunları içerir:

 • Yazma ve düzenleme becerileri
 • Araştırma becerileri
 • Analitik beceri
 • Organizasyon becerileri
 • içerik iyileştirme
 • kullanıcı deneyimi tasarımı
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Veri analizi

Ek olarak, deneyiminizi özgeçmişinizde listelerken, mümkün olduğunca başarılarınızı ölçmek için karmaşık sayılar eklediğinizden emin olun. Bu, işinizin etkisini gösterecek ve işverenlere ölçülebilir bir şekilde neler yapabileceğinizi gösterecektir.

2022’de başarılı bir özgeçmiş yazmak , iş için doğru kişi olduğunuzu gösteren ve Aday İzleme Sistemlerini (ATS) geçmenize yardımcı olan ilgili becerileri, nitelikleri ve sertifikaları dahil etmeyi öğrenmeyi gerektirir.

Bugün işverenlerin % 75’inden fazlasının ATS’yi işletmelerinin işe alma sürecini iyileştirmek için kullandığı göz önüne alındığında, bu, iş arayanların ustalıkla gezinmesi gereken trend bir durumdur. Özgeçmişinizde ve iş ilanından başvurduğunuz kapak mektubunda ne kadar çok anahtar kelime olursa, ATS aracılığıyla belirlenen aday şartlarını karşılamada başarı şansınız o kadar artar.

 1. İsteğe bağlı olsa bile güçlü bir ön yazı yazın

Özgeçmişinizi başvurduğunuz dijital pazarlama işine göre uyarlamanın yanı sıra güçlü bir ön yazı da yazmalısınız. Ön yazılar 2022’de gerekli olmakla kalmıyor, aynı zamanda işe alım müdürlerinin %83’ü bunları okuduklarını iddia ediyor .

Kapak mektubunuz, şirkete katılma isteğinizi açıklamak, kariyer hedeflerinizi açıklamak ve özgeçmişinizde bir iş açığı veya kariyer değişikliği gibi öne çıkan her şeyi detaylandırmak için mükemmel bir fırsattır.

Dijital pazarlama kapak mektubunuz kısa ve öz olmalı, ancak yine de cana yakın ve profesyonel olmalıdır. İlgili deneyimlerinizi ve becerilerinizi gösterin ve neden işe uygun ve iyi bir kültürel eşleşme olacağınıza odaklanın.

Kapak mektubunuza nasıl başlayacağınız konusunda zorlanıyorsanız, kendi yazınızı yazarken biraz ilham almak için sektöre özgü bazı ön yazı örneklerine bakmayı düşünün.

Tıpkı ATS dostu bir özgeçmiş oluşturmak gibi, kapak mektubunuz, deneyim kazanmak için üstlendiğiniz okul, iş veya kişisel projeler gibi somut örneklerle gösterilen, doğrudan iş listesinden alınan nitelikler ve becerileri içermelidir.

Basit ifadelere odaklanın ve becerilerinizi ve deneyiminizi sade bir İngilizce ile açıklamaya odaklanın, bu da işe alım müdürünün okuyup anlamasını kolaylaştıracaktır. Aşırı resmi yazı yazmaktan veya kapak mektubunuzu “kutunun dışında düşünmek” veya “kendi kendine başlayan” gibi modaya uygun moda sözcüklerle doldurmaktan kaçının.

Sektör bilginizi göstermek için dijital pazarlamayla ilgili jargonu kullanmakta sorun yoktur, ancak başka bir sektörden geçiş yapıyorsanız, işe alım müdürünün kafasını karıştırmamak için önceki alanınızdaki son derece teknik terimleri kullanmaktan kaçının.

Son olarak, deneyiminizi ve niteliklerinizi her zaman şirketin ihtiyaçları ile ilişkilendirin. Örneğin, iş ilanında “sosyal medya pazarlaması” yazıyorsa, sosyal medya pazarlamacılığı deneyiminizden mutlaka bahsedin ve bu deneyimi aşağıdaki örnekte olduğu gibi somut örnekler ve başarılarla detaylandırın:

“Üniversitemin haber bülteni için sosyal medya pazarlama kampanyasını yönettim ve kampüs genelinde öğrenci katılımında %40 artış sağlayan 2 yıllık bir süre boyunca sosyal medya kampanyalarını oluşturup yönettim.”

Bunun gibi bilgileri vurgulamak ve bu iddiaları örneklerle desteklemek, ön yazınızı iş tanımına mükemmel bir şekilde cevap verecek şekilde yapılandırmanıza yardımcı olacaktır.

blog author

SEO Uzmanı Yemliha Toker

Author

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.